V luči napovedane stavke policistov v oči bodejo visoki zneski, ki jih mesečno prejemajo nekateri od njih.
Na vrhu lestvice kriminalistični svetnik iz forenzičnega laboratorija
V tabeli spodaj objavljamo bruto plače 100 najbolje plačanih policistov v decembru 2019, brez materialnih stroškov, kot sta prevoz in hrana. Je pa v to vključeno plačilo nadur in dodatkov – v policiji je to največkrat dodatek za pripravljenost, dodatek za nočno delo, praznike in nedelje.
Največ je dobil kriminalistični svetnik Nacionalnega forenzičnega laboratorija (5818,14 evra), sledil mu je vodja sektorja kriminalistične policije Policijske uprave (PU) Koper (5728,63 evra). Na tretjem mestu je vodja oddelka za organizirano kriminaliteto sektorja kriminalistične policije PU Koper s 5570,25 evra.
Sledi generalna direktorica policije Tatjana Bobnar, ki je 3. januarja letos dobila izplačilo v višini 5521,72 evra.
Prvo peterico zaključuje višji kriminalistični inšpektor specialist na Upravi kriminalistične policije (sektor za posebne naloge, oddelek za tajno delovanje) s 5412,63 evra bruto plače.
Za primerjavo: predsednik vlade Marjan Šarec je lani prejemal 5652,04 evra bruto.
Najnižje na lestvici 100 najbolje plačanih policistov je vodja sektorja za zaščito ITK sistemov podatkov na Uradu za informatiko in telekomunikacije, ki je decembra prejel 4268,84 evra bruto.
Kot so nam kasneje dodatno razložili na policiji, pa gre pri bruto znesku, ki ga je prejel eden od policistov pri vrhu seznama najbolje plačanih, za enomesečno odstopanje. Uslužbenec policije je decembra namreč prejel za okoli 600 evrov neto višjo plačo kot denimo od junija do novembra lani. Večje odstopanje v decemberski plači od prejšnjega polletnega povprečja se nanaša na izplačilo opravljenih nadur, nočnih nadur, dodatka za delo ponoči, plačila delovne uspešnosti, delo med prazniki in dodatek za izmensko delo. "Poleg zgoraj navedenega prejema še dodatek za delovno dobo, dodatek za stalnost, položajni dodatek ter dodatek za dvojezičnost," so pojasnili na policiji.
In kako je na drugem koncu policijskih plač?
Med najbolje plačanimi pa seveda ni navadnih policistov, ki jih iz dneva v dan srečujemo na cesti in opravljajo najbolj nevarne naloge. Policist začetnik tako na primer prejme 1221 evrov bruto plače brez dodatkov, še nekoliko manj pa policist nadzornik meje – 1085 evrov bruto plače.
SPS in Mlekuš, ki je v začetku leta ob ameriškem atentatu na iranskega generala Kasema Solejmanija na svojem Facebookovem profilu ostro napadel ZDA in zvezo Nato ter s tem dvignil precej prahu in si tudi prislužil notranjevarnostni nadzor, od vlade zahtevajo takojšnjo realizacijo dogovorov o izvedbi strokovne in neodvisne analize zahtevnosti delovnih mest pooblaščenih uradnih oseb, takojšnjo ureditev vprašanja glede bruto izplačila, vzpostavitev kariernega sistema in sprejetje sistemskih ukrepov za izboljšanje razmer v policiji.
"Očitno moramo policisti v tej državi povzdigniti glas in napovedati stavko, da se odgovorni zbudijo. Pravkar smo prejeli dopis Ministrstva za javno upravo v zvezi z Analizo vrednotenja delovnih mest PUO. Dopis v celoti objavljamo (zaradi določb ZVOP-1 so prikriti podatki drugih prejemnikov), čeprav okoliščine vse bolj nakazujejo na verjetnost izigravanja, proti čemur se bomo uprli z vsemi sredstvi," pa je sindikat popoldne objavil na Facebookovem profilu.
29. januarja naj bi bilo znano, ali se bo stavki pridružil tudi PSS
Rok Cvetko, predsednik Policijskega sindikata Slovenije (PSS), je v odzivu sporočil, da se v odločitve organov drugih sindikatov ne spuščajo.
"Kot smo seznanjeni, sicer zgolj iz medijev, je sklep o napovedi in začetku stavke sprejel Svet Sindikata policistov Slovenije, kar je njihova legitimna pravica," je zapisal in pojasnil, da je pravica do mirnega zbiranja in do javnih zborovanj temeljna človekova pravica. Stavka je ena izmed oblik uveljavljanja te pravice in predstavlja organizirano prekinitev dela delavcev za uresničevanje ekonomskih in socialnih pravic in interesov iz dela. Pravica do stavke v policiji se uveljavlja pod pogoji določenimi z Zakonom o stavki in Zakonom o organiziranosti in delu policije. Sklep o začetku stavke pri delodajalcu sprejme organ sindikalne organizacije te organizacije.
Odločitev o morebitni pridružitvi stavki bo na podlagi podrobnega poročila Izvršnega odbora PSS, o izvrševanju stavkovnega sporazuma in danih zavez vlade predvidoma 29. januarja sprejel najvišji stalni organ sindikata – Svet PSS.
"Temeljno poslanstvo sindikatov je, da po svojih najboljših močeh varujejo interese članstva, njihov ekonomsko socialni in materialni položaj ter druge pravice, ki izhajajo iz dela. Upoštevaje slednje sta se sindikata do zdaj praviloma vedno poenotila pri ključnih projektih in zahtevah, ki zadevajo zaposlene v policiji," je še zapisal Cvetko.
Najslabše plačani pravosodni policist mesečno brez dodatkov prejme 740 evrov neto
Ob tem smo na Ministrstvo RS za notranje zadeve, Ministrstvo RS za obrambo in Ministrstvo RS za pravosodje zaprosili za podatke o povprečnih plačah v njihovih vrstah. Ministrstvo za notranje zadeve odgovarja, da je povprečna bruto plača policista v VI. tarifni skupini za mesec december 2019, izplačana 3. januarja 2020, znašala 2.341,14 evra bruto, brez materialnih stroškov. Povprečna bruto plača policista NDM - nadzornika državne meje (V. tarifna skupina) za mesec december 2019, izplačana 3. januarja 2020, je znašala 1.631,93 evra bruto, brez materialnih stroškov (tu so upoštevani le policist SR - NDM, policisti SR - kandidati NDM so izvzeti).
Z ministrstva za obrambo so nam odgovorili, da v Slovenski vojski zbirajo podatke po izplačilih in ne o plačah. Izplačilo vključuje poleg osnovnega plačnega razreda z napredovanji (v katerega je pripadnik uvrščen), še položajni dodatek za tiste, ki so na poveljniški oziroma vodstveni funkciji, dodatek za delovno dobo, dodatek za stalnost, dodatek za specializacijo, magisterij ali doktorat (v primeru, da ga posameznik ima). Dodatno so pripadniki Slovenske vojske upravičeni do dodatkov za manj ugodne delovne pogoje, dodatka za povečan obseg dela iz naslova 59. člena Zakona o službi v Slovenski vojski in dodatka za delo preko polnega delovnega časa (nadurno delo). To pa seveda le v primeru, da dejansko opravijo določeno delo, za kar se izplačujejo ti dodatki (na primer podpora Policiji pri preprečevanju nezakonitih prehodov državne meje, teren, straža, vaje in podobno).
V letu 2019 je znašalo povprečno bruto izplačilo za vojaka I (zahtevana najmanj IV. stopnja izobrazbe) 1604,22 evra, povprečno neto izplačilo pa 1057,11 evra. Povprečno bruto izplačilo za vojaka II (zahtevana najmanj V. stopnja izobrazbe) 1705,27 evra, povprečno neto izplačilo pa 1112,69 evra. Navedena izplačila vsebujejo vse zgoraj navedene dodatke.
S pravosodnega ministrstva so nam odgovorili, da pravosodni policist v V. tarifnem razredu delovnega mesta v najslabše plačanem (24.) plačnem razredu prejme 1085,43 evra bruto. Brez dodatkov (delovna doba, stalnost, izmensko delo, delo ponoči, delo v nedeljo, nadure ...) tako prejme od 740 do 770 evrov. Trenutno je takšnih 57 javnih uslužbencev.
Najštevilčnejši je sicer 34. plačni razred s 84 uslužbenci. Osnovna januarska plača pravosodnega policista v V. tarifnem razredu tako znaša 1606,68 evra (bruto). Neto znesek brez dodatkov (delovna doba, stalnost, izmensko delo, delo ponoči, delo v nedeljo, nadure ...), ki ga policist prejme na račun se tako giblje od 1050 do 1080 evrov.
Kot smo poročali že pred časom, pa se je povprečna neto plača najslabše plačanega policista iz 25. plačilnega razreda na začetku lanskega leta zvišala za 136 evrov. Povprečna neto plača najštevilčnejšega 33. plačilnega razreda pa za 169 evrov, kažejo podatki, ki so nam jih oktobra 2019 posredovali z Generalne policijske uprave. Povprečna neto plača v policiji je januarja lani sicer znašala okoli 1532 evrov.
KOMENTARJI (660)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.