Cene energentov še nikoli niso bile na tako visoki ravni kot zdaj, kar bo po žepu udarilo tako poslovne odjemalce kot gospodinjstva. A nekatera gospodinjstva bodo podražitve občutila še bolj, saj so njihove položnice tudi do štirikrat višje od ostalih. Razlog? Označeni so kot poslovni odjemalci.
Državni sekretar na infrastrukturnem ministrstvu Blaž Košorok je povedal, da so se težave pojavile, ko so se cene energentov dvignile, saj so bile skupne kotlovnice v stanovanjskih blokih, ko so bile cene nizke, na poslovnem odjemu, ker je bilo to ugodneje. Z dvigom cen pa se je to spremenilo.
To pojasnjujejo tudi v SPL d. o. o. Na svoji spletni strani so namreč zapisali, da dobavitelji večino tistih, ki živijo v blokih in imajo skupne kotlovnice, na katere je priključenih več enot, obravnavajo kot poslovne in ne kot gospodinjske odjemalce. "To pomeni, da je pogodba z dobavitelji sklenjena za celotno stavbo in ne za vsako gospodinjstvo posebej, prav tako pa so v stanovanjskih blokih poleg gospodinjskih pogosto tudi poslovni prostori," pravijo in dodajajo, da poznamo takšno ureditev v Sloveniji že več let in do sedaj teh razlik ni problematiziral nihče, saj so bile cene energije za poslovne in gospodinjske odjemalce tako rekoč enake. Danes so te razlike, predvsem pri dobavi plina, postale zelo velike.
SPL pravi, da želijo za etažne lastnike, ki jih dobavitelji obravnavajo kot poslovne odjemalce, čeprav to niso, rešiti zadeve najhitreje in poiskati čim bolj ugodno rešitev pri dobaviteljih. Kot so sporočili iz SPL, "upravniki, kot pooblaščenec etažnih lastnikov, seveda sklepamo pogodbe za dobavo energentov, kjer smo vedno zasledovali najbolj ugodne pogoje (najnižja cena) za etažne lastnike glede na ponudbe, ki smo jih prejeli s strani dobaviteljev". Odločitev, da so za večstanovanjske objekte prejeli ponudbe za poslovni odjem, pa je izključno in samo v rokah dobaviteljev, pravijo in dodajajo, da upravniki na poslovne odločitve dobaviteljev nimajo prav nobenega vpliva.
A Bojan Bučinel, ki se ukvarja s svetovanjem pri upravljanju nepremičnin, s prstom kaže na upravnike. Kot pojasnjuje, etažni lastniki o tem, da so bili na poslovnem odjemu, ker je bilo to cenovno ugodnejše, sploh niso vedeli nič. Kot primer opiše težave etažnih lastnikov v Domžalah. Na kotlovnici je šest do sedem blokov in samo ena gospa ima neko dejavnost, a je kljub temu dal upravnik vsa gospodinjstva na poslovni odjem, je povedal. "Jaz bi ga kazensko ovadil za poslovno goljufijo ali za malomarnost in bi mu razliko od gospodinjskega odjema do poslovnega, ker je on naredil to napako, zaračunal," je povedal in hkrati dodal, da bi nato zbral podpise in se upravnika znebil. Nato bi izbral bolj odgovornega upravnika, v pogodbo pa bi dal tudi odgovorno klavzulo.
Bučinel je še izpostavil, da pri vsej tej zmedi z visokimi cenami energentov niso dobavitelji nič krivi. "Veste, kje so oni krivi? Ker ne dovolijo druge opcije," pravi in pojasnjuje, da če gospodinjstvo želi preiti na plin ali elektriko, mu mora soglasje dati Energetika Ljubljana, ker brez soglasja tega ne moreš narediti. "Oni pa soglasja ne dajo, ker so edini dobavitelji."
Kot še poudarja Bučinel, so za visoke cene položnic krivi zgolj in samo upravniki. Upravnik je namreč tisti, ki zakupi energente. In dober upravnik, tako Bučinel, že marca ali aprila išče novega dobavitelja za elektriko, plin in nafto. Ker takrat so cene nizke in takrat napolni svoje rezervoarje. "Ampak zakaj bi imel upravnik nizko ceno? Večja cena bo, večji je njegov procent," še pravi Bučinel in dodaja, da upravniki niso dobri po srcu, saj delajo za denar, za dobiček. "Briga njega. Kaj se mu bo zgodilo? Nič. Vedno so odgovorni in plačajo etažni lastniki. Upravnike še vedno preveč ščitijo politične opcije, še posebej ta velike."
In kako nastalo situacijo, ki marsikatero gospodinjstvo spravlja v obup, rešiti? Državni sekretar Košorok pojasnjuje, da gre za stvar dogovora med dobaviteljem in upravnikom oziroma med posameznim odjemalcem. "Enostavno ni pravnih podlag, da bi kot država oziroma ministrstvo posegali v odnose med dobavitelji in gospodinjskimi odjemalci. Vsi skupaj se bomo morali navaditi tega, da so cene energentov visoke, da bodo najverjetneje do konca kurilne sezone takšne ostale."
In kaj na vse pravijo dobavitelji?
V podjetju Gen-I pravijo, da dobavo po gospodinjskih cenikih omogočajo vsem strankam, ki energent uporabljajo za individualno (samostojno) oskrbo svojega gospodinjstva in imajo zato z nami sklenjeno pogodbo o dobavi gospodinjskemu odjemalcu. Kot še pojasnjujejo, tem odjemalcem mesečno izstavljajo račune, kar pomeni, da jih prejemajo neposredno od njih. Če pa račune prejemajo s strani upravnika večstanovanjske zgradbe, pa morajo cene dobavljenega energenta in vrsto odjema preverjati neposredno z upravnikom, dodajajo.
Kot še pojasnjujejo v Gen-I, so pri dobavi zemeljskega plina in električne energije podatki o cenah energenta razvidni na računu, ki ga odjemalci prejemajo mesečno. "Na drugi strani računa se nahaja podrobnejša specifikacija zaračunanih postavk, kjer lahko stranke preverijo ceno energenta, hkrati pa tudi vrsto odjema in cenik, ki se upošteva na njihovem merilnem mestu."
Iz Petrola pa so sporočili le, da so upravniki tisti, pri katerih lahko gospodinjstva preverijo pogoje in način ogrevanja. Prav tako je upravnik tisti, ki v imenu etažnih lastnikov sklepa pogodbo o dobavi energenta z izbranim dobaviteljem.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.