gospodinjstva

Udarec po žepu Američanov: dražji avtomobil, obleka, olje, kava ...

04. 04. 2025 10.31

Napoved carin na uvoz blaga z vsega sveta v ZDA ni zamajala le finančnih trgov, ampak je veliko negotovosti povzročila tudi med Američani. Pričakujejo lahko podražitve številnih proizvodov in hrane, zmanjšala pa se bo tudi kupna moč potrošnikov.

'To je vse, kar potrebujete, da preživite prvih 72 ur'

27. 03. 2025 11.00

Evropska komisija je državljanom EU priporočila, da si naredijo za vsaj 72 ur zalog v primeru vojn, velikih naravnih nesreč in epidemij. In kaj pravzaprav potrebujemo? Odgovor na to ima evropska komisarka za enakost, pripravljenost in krizno upravljanje, Hadja Lahbib.

Francoze na oborožene spopade pripravljajo s priročniki za preživetje

20. 03. 2025 09.29

V Franciji pripravljajo priročnik za preživetje, 20-stransko knjižico, ki jo še pred poletjem nameravajo dostaviti vsem gospodinjstvom v državi. Njegov namen je, da se državljanom pomaga pripraviti na neposredne grožnje, vključno z oboroženimi spopadi.

Kdo v Sloveniji si lahko privošči luksuzni avto za 300.000 evrov?

17. 03. 2025 19.21

Ste vedeli, da Slovenci v primerjavi z drugimi državami Evropske unije namenimo največji delež osebnega ali družinskega proračuna za avtomobile? Medtem ko se cena povprečnega vozila na slovenskih cestah giblje med 30.000 in 50.000 evrov, si nekateri lahko privoščijo avtomobile, dražje od novega stanovanja. V letu 2024 so Slovenci za luksuzna vozila, katerih cena presega 100.000 evrov, skupaj namenili okoli 100 milijonov evrov. Med kupci dražjih avtomobilov je skoraj 60 odstotkov pravnih oseb in manj kot sedem odstotkov žensk.

Energetika Ljubljana prevzema novo plinsko-parno enoto

11. 03. 2025 14.10

Javno podjetje Energetika Ljubljana bo konec meseca prevzela novo plinsko-parno enoto v Termoelektrarni-toplarni (Te-TOL) Moste, je napovedal direktor Energetike Samo Lozej. Gre za pomemben korak k postopnemu razogljičenju proizvodnih virov podjetja, je dodal. Mestno podjetje je objavilo tudi nove cene elektrike za gospodinjstva.

Svet ECB znova znižal obrestne mere

06. 03. 2025 14.23

Svet Evropske centralne banke (ECB) je osrednje evrske obrestne mere znižal za 0,25 odstotne točke. Gre za peto zaporedno znižanje in šesti rez v obrestne mere od obrata v denarni politiki junija lani. Ob tem so v svetu zapisali, da denarna politika s temi znižanji postaja "pomenljivo manj omejevalna".

Nove cene elektrike objavila še dva dobavitelja

03. 03. 2025 12.02

Po izteku državne regulacije cen električne energije za gospodinjstva so dobavitelji začeli objavljati nove cenike, ki veljajo od 1. marca. Objavila sta jih tudi ECE in Energija plus, ki sta cene v primerjavi z rednimi ceniki znižala za 30 odstotkov. Prve položnice z novimi cenami bodo uporabniki prejeli aprila.

Barbara Poljanec

03. 03. 2025 05.55

Barbara je 36-letna ljubiteljica kulinarike iz Škofje Loke, ki prisega na natančnost in red v kuhinji. Čeprav jo veselita tako kuhanje kot peka, jo profesionalno najbolj zanima slaščičarstvo, saj bi v primeru zmage svojo nagrado vložila v slaščičarski tečaj. Navdušuje jo eksperimentiranje z okusi, med njenimi najbolj zanimivimi podvigi pa je kavni kaviar za makrone. V MasterChefu namerava blesteti s svojo organiziranostjo, željo po učenju in premišljeno izbranimi jedmi, kot so pražena telečja jetrca.

Matic Maček

03. 03. 2025 05.55

Matic je 29-letni samostojni podjetnik iz Ljubljane, ki se opisuje kot zabaven, energičen in vedno pozitiven človek, ki rad pomaga drugim. Njegova kuharska pot se je začela že v osnovni šoli, kjer se je seznanil z osnovami gospodinjstva, danes pa se rad loteva ustvarjalnih kuharskih izzivov. Najbolj ga navdušujejo slane jedi, še posebej meso, a uživa tudi v eksperimentiranju z novimi okusi in sestavinami. V prihodnosti si želi odpreti svojo restavracijo, ki bi združevala domače slovenske okuse z vplivi sosednjih držav.

Odjemalci prepuščeni trgu: se nam splača menjati ponudnika?

01. 03. 2025 18.45

Odjemalci električne energije smo prvič po več kot dveh letih ponovno prepuščeni trgu. Vladna regulacija se je tudi uradno iztekla, dobavitelji so že objavili nove cenike. Zaradi interventnega zakona bo račun za elektriko prihodnji mesec še nižji, aprila pa bo položnica višja. Vladajoči sicer napovedujejo, da bo strošek za povprečno gospodinjstvo le za nekaj odstotkov višji, čeprav je električna energija, ki je le ena od postavk na računu, znatno dražja. Po koncu regulacije je ponovno pomembna tudi aktivnost odjemalcev, ki lahko ves čas spremljajo cene in dobavitelja tudi zamenjajo.

Po dveh letih in pol konec regulacije: kakšne bodo cene elektrike?

28. 02. 2025 07.22

Po dveh letih in pol se danes izteka obdobje vladne regulacije cen električne energije. Ta je bila odgovor na energetsko draginjo, ki se je zaostrila predvsem po ruskem napadu na Ukrajino. Dobavitelji bodo z marcem tako začeli obračunavati elektriko po svojih cenikih. Cene bodo višje od reguliranih, a dvig računov naj ne bi bil tako izrazit.

Cene elektrike tik pred iztekom regulacije marsikje še neznanka

26. 02. 2025 20.43

Še do petka velja državna regulacija cen električne energije za gospodinjstva, nato bodo dobavitelji začeli obračunavati elektriko po svojih cenikih. Pričakovati je, da bodo nove cene višje od sedanjih reguliranih cen, a nižje kot na rednih cenikih. Nekateri dobavitelji so nove cenike že objavili, kar nekaj pa jih odjemalce pušča v negotovosti.

Zakaj izbrati pametni hladilnik? Prednosti, ki jih ponuja Samsung

25. 02. 2025 00.15

Ste se kdaj vprašali, kako bi bilo, če bi vaš hladilnik delal z vami, ne le za vas? Z napredno tehnologijo, ki skrbi za popolno svežino živil, optimizira porabo energije in omogoča pametno upravljanje na daljavo, Samsung hladilniki niso le še ena naprava v kuhinji – postajajo nepogrešljiv del sodobnega gospodinjstva. Odkrijte, kako vam lahko pametni hladilnik olajša vsakdan, izboljša organizacijo in prinese več brezskrbnosti v vaše življenje.

V Siju zmerni optimisti glede okrevanja jeklarske industrije

18. 02. 2025 15.10

Slabe razmere v jeklarski industriji iz zadnjih dveh do treh let so dosegle dno in letos bi se lahko začelo okrevanje, ocenjujejo v Slovenski industriji jekla (Sij). Pozdravljajo pobudo Evropske komisije za povečanje konkurenčnosti energetsko intenzivne industrije in menijo, da bi lahko bil z ZDA dosežen kompromis glede carin.

Na avtocesti v prihodnosti 110 kilometrov na uro, v delih naselij 30?

18. 02. 2025 06.00

Bi lahko v prihodnosti po slovenskih avtocestah namesto 130 vozili 110 kilometrov na uro, v vseh stanovanjskih naseljih pa največ 30 kilometrov na uro? Čeprav se na prvi pogled zdi kontradiktorno, pa študije iz tujine kažejo, da se potovalni čas zaradi manj težke noge voznikov prav nič ne podaljša. Na ta račun se namreč izboljša pretočnost prometa, zmanjšajo se fantomski zastoji. Ima pa znižanje hitrosti številne pozitivne učinke tako na zdravje prebivalstva in BPD ter pomeni manj smrtnih žrtev na cestah, kažejo impresivni rezultati iz tujine. Tako razlagajo v Podnebnem svetu, kjer so pred kratkim obravnavali ta nekoliko kontroverzni predlog, ki bo morda nekoč postal družbeni konsenz, kot je danes uporaba varnostnega pasu.

V veljavi zakon za nižjo omrežnino za januar in februar

15. 02. 2025 07.13

Začel je veljati zakon, po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos v najdražjem časovnem bloku plačali nižjo omrežnino. Namen je omiliti posledice zvišanja omrežnine v zimski sezoni, predvsem za tiste, ki so vlagali v zelene tehnologije, kot so sončne elektrarne in toplotne črpalke.

Gen-I objavil nov cenik: koliko bo stala elektrika za gospodinjstva?

14. 02. 2025 17.16

Največji slovenski trgovec z električno energijo Gen-I je objavil nov redni cenik električne energije za gospodinjstva. V podjetju so poudarili, da bo cena po novem v povprečju vseh treh tarif v primerjavi z dosedanjim rednim cenikom nižja za skoraj 30 odstotkov. V primerjavi s sedanjo regulirano ceno bo za okoli 40 odstotkov višja.

Slovenija v letu 2024 zabeležila 1,6-odstotno rast BDP

14. 02. 2025 12.16

Slovenija je lani po prvi oceni Statističnega urada RS zabeležila 1,6-odstotno rast bruto domačega proizvoda (BDP). K rasti je pozitivno prispevala končna potrošnja tako gospodinjstev kot tudi države, slednja se je okrepila za 8,5 odstotka. Negativno pa sta na gospodarsko rast vplivala zmanjšanje bruto investicij in menjava s tujino.

'Zmede je konec. Položnica za elektriko v januarju med najnižjimi v zadnjih letih'

13. 02. 2025 11.43

Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je na novinarski konferenci po seji vlade napovedal konec zmede s položnicami za elektriko. "Položnica za januar in februar bo najnižja v zadnjih letih," je obljubil. Poslanska skupina SD je kljub temu na vlado naslovila pobudo, naj podaljša regulacijo cen električne energije za gospodinjske odjemalce.

Januarski računi za elektriko zamujajo, dobavitelji novih cenikov še ne razkrivajo

12. 02. 2025 11.51

Januarske račune za električno energijo bodo gospodinjski uporabniki prejeli z nekajdnevno zamudo. Razlog je prilagoditev izračunov zaradi zakona, ki ji bil sprejet minuli teden in po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kakšne bodo cene električne energije za gospodinjstva od 1. marca, ko se izteče državna regulacija? Več dobaviteljev napoveduje nižje cene kot po veljavnih cenikih, na katerih so cene dvakrat višje od reguliranih, a za koliko, ne razkrivajo.

Elektrika bi se lahko podražila tudi do 100 odstotkov

10. 02. 2025 19.57

Vladne regulacije cene elektrike ne bo več, ta bo marca znova prepuščena trgu. Po napovedih strokovnjakov bodo zato položnice višje, čeprav so poslanci še pred nekaj dnevi potrdili interventni zakon, s katerim naj bi zamejili podražitve. Po nekaterih ocenah bi bila elektrika lahko kar 100 odstotkov dražja in bi gospodinjstva močneje udarila po žepu kot nov sistem obračunavanja omrežnine. Minister Bojan Kumer sicer dobavitelje poziva, naj znižajo cene.

'Vlada ne bo podaljšala regulacije cen elektrike'

09. 02. 2025 17.50

Vlada regulacije cen elektrike ne namerava podaljšati, prav tako ne oprostitve plačevanja prispevka OVE in SPTE, bo pa minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer predlagal, da se višina slednjega z marcem določi le v polovični višini.

Kolikšen bo prihranek ob nižji omrežnini v najdražjem časovnem bloku?

06. 02. 2025 18.36

Obetajo se nižji stroški elektrike za gospodinjstva, ampak, ali gre za gasilski ukrep ali prvi korak k pravičnejšemu sistemu? Marsikomu je namreč novo obračunavanje omrežnine povzročilo kar nekaj slabe volje in stresa. Državni zbor je sprejel zakon, ki januarja in februarja znižuje omrežnino v najdražjih urah v delovnih dneh med 7. in 14. ter med 16. in 20. uro. A kaj to pomeni za vašo denarnico, koliko manj, če sploh, boste plačevali zaradi novega sprejetega zakona in kaj bo marca, ko se izteče vladna uredba o omejitvi cen elektrike? Vas torej čaka olajšanje ali še večji strošek?

DZ potrdil: v najdražjem časovnem bloku bo omrežnina za gospodinjstva nižja

06. 02. 2025 06.11

Državni zbor je s 44 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon, po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kot pravi koalicija, je treba tiste, ki so vlagali v zeleni prehod, zaščititi pred nesorazmernimi dvigi stroškov pozimi. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je izrazila pričakovanje, da bosta vlada in Agencija za energijo ukrepali še za omilitev posledic novega omrežninskega sistema za gospodarstvo. V nasprotnem bodo posledice dolgoročno negativne, so opozorili.

Poseg v omrežnino: vlada predlog podpira, SDS: Zakon ne rešuje ničesar

30. 01. 2025 08.28

Poslanci koalicije so na izredni seji DZ predstavili predlog za ublažitev finančnih posledic prenove metodologije obračunavanja omrežnine iz lanskega oktobra. Po predlogu se bo gospodinjskim odjemalcem elektrike začasno v najdražjem časovnem bloku obračunavala nižja omrežnina, ocenjenih 19,5 milijona evrov izpada prihodkov pa bo pokril Eles. Na OZS so medtem opozorili, da nov sistem omrežnin obremenjuje tudi malo gospodarstvo in zmanjšuje konkurenčnost podjetij, s tem pa je ogrožen tudi obstoj podjetij in delovnih mest. Zato pričakujejo, da bodo razbremenili tudi gospodarstvo.

Svet ECB petič zapored znižal obrestne mere

30. 01. 2025 07.50

Svet Evropske centralne banke (ECB) je skladno s pričakovanji osrednje evrske obrestne mere znižal za 0,25 odstotne točke. Gre za četrto zaporedno znižanje in peti rez v obresti od obrata v denarni politiki junija lani. Iz besed predsednice ECB Christine Lagarde je razbrati, da bo svet nadaljeval v smeri zniževanja obrestnih mer.

Golob vztraja, da je treba spremeniti sistem obračuna omrežnine

27. 01. 2025 16.20

Premier Robert Golob pričakuje, da bo Agencija za energijo do novembra prilagodila metodologijo obračuna omrežnine pri elektriki. Predlog za pomoč gospodinjstvom v zimski sezoni je pripravljen, ker so že na voljo podatki, glede pomoči gospodarstvu bo več znanega po analizi, predvidoma v nekaj tednih, je v DZ napovedal Golob.

'Razrešitve preostalih članov sveta Agencije za energijo trenutno ni na mizi'

23. 01. 2025 13.26

V agenciji za energijo obžalujejo zakonsko pobudo za poseg v metodologijo obračuna in tarifne postavke omrežninskega akta. Ocenjujejo namreč, da je v nasprotju z evropsko zakonodajo, strokovno neutemeljena ter selektivno privilegira določene skupine porabnikov, je povedala direktorica agencije Duška Godina. Državna sekretarka na ministrstvu za okolje Tina Seršen je medtem po pogovorih na Evropski komisiji v Bruslju sporočila, da razrešitve preostalih treh članov sveta Agencije za energijo trenutno ni na mizi.

Zakonski predlog: nižja omrežnina za januar in februar

22. 01. 2025 19.15

Poslanci koalicije so v DZ vložili predlog zakona, po katerem bi gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos v najdražjem časovnem bloku plačali nižjo omrežnino, presežna obračunska moč pa se ne bi obračunala.

Stanovanjske razmere se stabilizirajo, a najrevnejši so v stiski

18. 01. 2025 07.00

Nominalne cene novih in starih prebivališč v Evropski uniji so, odkar od leta 2005 Eurostat nudi harmonizirane primerljive podatke, zrastle za okrog 74 odstotkov. Ti podatki ne upoštevajo naraščajoče kupne moči Evropejcev, a k temu še pridemo. V Sloveniji je povišanje podobno: od leta 2007 so narastle za več kot 50 odstotkov, kar nas lahko skrbi.