Slovenija

Vetrnice v Ilirski Bistrici? Podporniki in nasprotniki podpise predali ministrstvu

Ilirska Bistrica/Ljubljana, 30. 12. 2024 13.23 | Posodobljeno pred dvema dnevoma

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Predstavniki Civilne iniciative Snežnik so na ministrstvo za naravne vire in prostor dostavili zbrane podpise v znak nasprotovanja projektu postavitve devetih vetrnic v občini Ilirska Bistrica. Kot so pojasnili, je s projektom predviden poseg v območje neokrnjene narave, gre tudi za vodovarstveno območje. Hkrati pa je podprise zbrala tudi druga iniciativa iz Ilirske Bistrice, ki postavitev elektrarn podpira.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Postavitev vetrnih elektrarn
    03:31
    Iz 24UR: Postavitev vetrnih elektrarn
  • Iz SVETA: Za in proti vetrnim elektrarnam
    03:14
    Iz SVETA: Za in proti vetrnim elektrarnam

 

Pred odhodom v Ljubljano so predstavniki Civilne iniciative Snežnik na novinarski konferenci v Ilirski Bistrici povedali, da so v dobrem mesecu dni zbrali 969 podpisov, s katerimi občani sporočajo nestrinjanje z umestitvijo vetrnih elektrarn v njihovo okolje. Dodali so jim 213 pripomb, ki so jih prav tako zbrali v minulem mesecu.

Andrej Bergoč iz civilne iniciative je povedal, da vetrnicam nasprotujejo predvsem zato, ker posegajo v območje neokrnjene narave, prav tako pa gre za vodovarstveno območje. S postavitvijo vetrnic bi po njegovih besedah potencialno lahko prišlo do ogrožanja virov vodne oskrbe v občini, spomnil je tudi na gradnjo novih povezovalnih vodovodov. Opozoril je, da bi lahko vetrnice ogrozile vodooskrbo celotne obalne regije in Krasa.

Predstavniki Civilne iniciative Snežnik
Predstavniki Civilne iniciative Snežnik FOTO: 24ur.com

Drugi predstavnik iniciative Egon Zevnik je dodal, da si tako trenutna lokalna občinska oblast kot tudi tamkajšnji prebivalci predstavljajo drugačen razvoj občine, prednost pa v zadnjem obdobju dajejo trajnostnemu turizmu, ki jim prinaša tudi dobre finančne obete. Po njegovih besedah bi vetrnice kakršnokoli turistično dejavnost v občini ustavile, saj si nihče ne želi počitnikovati blizu vetrnic, ki v višino segajo tudi do 250 metrov.

Zevnik je potrdil, da so istočasno zbirali podpise za pristopne izjave k civilni iniciativi. Te bi namreč potrebovali, v kolikor se bodo morali v projekt vključiti kot stranka v postopku. Kvota za ta cilj je 500 podpisov, ki ga do danes še niso dosegli, a so po njegovih zagotovilih blizu te meje.

Civilno iniciativo Snežnik je z obiskom novinarske konference podprl tudi tamkajšnji župan Gregor Kovačič. Kot je povedal po dogodku, gre za naravno pomemben prostor, del katerega sodi v zavarovano območje Natura 2000, zaradi česar si zasluži še dodatno skrb in varovanje. Povedal je, da si občina na tem mestu prizadeva umestiti regijski park, v katerem vidijo tudi razvojne priložnosti, ob čemer je spomnil na sosednje občine, ki so na tak način "v občine prinesle kar nekaj evropskega denarja".

Kovačič se zaveda, da lahko vlada s sprejetjem državnega prostorskega načrta kljub jasni volji občanov še naprej vztraja, a kot je dodal, bi to predstavljalo popolno in nesramno ignoranco: "Popolno ignoranco tako občanov Ilirske Bistrice, ki so nedvoumno sporočili, da si tega projekta ne želijo, kot tudi popolno ignoranco občinskega sveta Občine Ilirska Bistrica, ki je v manj kot tednu dni po predstavitvi projekta sprejel zavezujoče sklepe, ki nasprotujejo državnemu prostorskemu načrtu."

V treh tednih zbrali tudi več kot 600 podpisov v podporo gradnji vetrnih elektrarn

Hkrati pa so v treh tednih v mesecu decembru občani in občanke Ilirske Bistrice zbrali tudi 623 podpisov podpore začetku postopka državnega prostorskega načrta za polje vetrnih elektrarn Ilirska Bistrica. "Ni nam vseeno, da tisti, ki nasprotujejo vsemu, še posebej pa razvoju in napredku našega kraja, dvigajo svoj glas v imenu nas vseh, medtem ko nam nihče ne prisluhne. Hočemo, da se izdelajo strokovne podlage in okoljsko poročilo o našem območju in se šele potem odloča o tem, ali bomo v Ilirski Bistrici lahko imeli vetrne elektrarne in v kakšnem obsegu," so poudarili. 

Veternica
Veternica FOTO: AP

"Čeprav smo se pozno vključili v postopek zbiranja podpisov – na pobudo številnih naših krajanov Ilirske Bistrice – smo jih v treh tednih uspeli zbrati dobrih 600. Podpise bomo predali Ministrstvu za naravne vire in prostor (MNVP), da izrazimo jasno podporo naši skupnosti za nadaljevanje postopka, ki bo temeljil na strokovnih podlagah in celoviti presoji vplivov projekta," so zapisali v sporočilu za javnost in navedli seznam ključnih razlogov za podporo nadaljevanju postopka: 

1. Energetska neodvisnost in obnovljivi viri energije: Slovenija si prizadeva zmanjšati odvisnost od fosilnih goriv ter povečevati delež obnovljivih virov energije. Projekt PVE Ilirska Bistrica predstavlja pomemben korak v tej smeri, saj lahko znatno prispeva k energetski oskrbi regije in trajnostnemu razvoju Slovenije. 

2. Prispevek k lokalnemu razvoju: Projekt vetrnih elektrarn bi omogočil vlaganja v lokalno infrastrukturo in razvoj skupnosti. Poleg tega bi lahko prebivalci imeli koristi od finančnih spodbud in okoljskih izboljšav, ki bi jih projekt prinesel. 

3. Okoljska trajnost: Vetrne elektrarne so čista in okolju prijazna oblika pridobivanja energije, saj ne povzročajo izpustov toplogrednih plinov. S tem projektom lahko Ilirska Bistrica postane zgled odgovornega ravnanja z naravnimi viri in prispeva k zmanjšanju vplivov na podnebne spremembe. 

4. Strokovne podlage za odgovorne odločitve: Zavedamo se, da namen postopka DPN ni dokončna odločitev o gradnji PVE, temveč priprava strokovnih analiz, ki bodo ocenile vplive na okolje, prebivalstvo in druge pomembne dejavnike. Šele na podlagi teh analiz bo mogoče sprejeti premišljeno in odgovorno odločitev. 

"Podpisniki podpiramo začetek postopka, ki bo omogočil pripravo strokovnih podlag, izvedbo celovitih analiz ter vključitev javnosti v proces odločanja. Naš cilj je zagotoviti, da bo odločitev o projektu temeljila na dejstvih, transparentnosti in sodelovanju lokalne skupnosti," še pojasnjujejo in dodajajo, da s svojim podpisom izražajo željo po trajnostnem razvoju naše regije, energetski samozadostnosti in prispevku k čistejši prihodnosti Slovenije. 

"Verjamemo, da lahko vetrna energija postane simbol našega trajnostnega razvoja in korak k boljšemu jutri za vse," so sklenili. 

Vetrnice naj bi po načrtih postavili na hribih Pušlji hrib, Jezerski hrib, Stražica, Volčji hrib, Mrenovkin hrib, Doganov hrib, Gabrovec in Habrica, in to najmanj 1400 metrov od najbližjega naselja. V premeru naj bi merile 115 do 180 metrov, v višino pa večinoma od 100 do 175 metrov. Vsaka vetrnica bi imela inštalirano moč sedem megavatov, celotno polje torej 63 megavatov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (73)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

RATO
30. 12. 2024 20.53
+1
Prvo vetrna elektrarna, ki bo postavljena in bodo imeli bližnji sosedi kot "odškodnino" zastonj elektriko bo pometla s temi iniciativami.😏 Vsi so bili proti 5G in glej ga zlomka pravim (iniciativam) je padlo v žep, ni več ovir in zdaj bi ga vsak imel.😎 Koliko smo ljudje vztrajni v svoj prav je merilo za pohlep in moralo.🤔
bronco60
30. 12. 2024 18.02
+4
Sem proti, sicer ne vem, zakaj, ampak , sem proti, ker je to zdej moderno in fensi, nimam kej počet, sem proti, za kaj že????
mackon08
30. 12. 2024 17.52
+1
Pa kaj misliš, da je samo Ljubljana Slovenija v Prekmurju nam gre super.
Senzor
30. 12. 2024 16.27
+0
Revščina v Sloveniji na vsakem koraku. V centru Ljubljane na vsakih nekaj metrov trgovina z rabljenimi oblačili. Cene živil se vsak dan dvigajo. To je rezultat slabega vodenja države na vseh področjih. Zdravstvo in varnost državljanov so zadnja briga te pokvarjene vlade.
Hribovito2020
30. 12. 2024 16.23
+2
Za razvoj je potrebno kaj žrtvovati. Me zanima kaj bi nasprotniki naredili brez elektrike in interneta
Senzor
30. 12. 2024 16.15
+2
Vetrnice grdo popačijo pokrajino. Kdo si je mislu, da z januarjem se ne sme od lagati odpadni tekstil v temne zabojnike. Bomo pa metali v rumene, plave ali rjave. Ta fašizem in kaznovanje naroda presega vse meje. Želite, da se izselimo iz EU. Potem bo dovolj prostora za nasilne radikalne musliče. Banda evropskih skorumpiranih politikov.
BrezPitt
30. 12. 2024 16.10
+3
Baje, da je problem razgradnja vetrnice ker so kao gledali en dokumentarec.Pa tudi lahko malo pomisliš, da te elektrarne imajo ž.dobo okrog 20 let, ter preskrbi okrog 2000 ljudi. Ker si tako okoljsko ozaveščen lahko zračunaš koliko avtomobilov bo v tem času teh 2000 ljudi odvrglo v odpad. To bo 500-800 avtomobilov, ali pa koliko cunj, plastičnih izdelkov bo nastalo v 20 letih in potem primerjaj z odpadkom 1 elektrarne.
matjaz mravlak
30. 12. 2024 16.10
+5
in kaj je narobe z temi vetrnicami? naj mi en od teh pametnjakovicev razlozi?
Samo navijač
30. 12. 2024 16.06
-4
Na tisoče bi jih morali zgraditi. Da se odpovemo gradnji jederske. Te pa res ne rabimo.
radar
30. 12. 2024 16.45
+1
To sploh ne mores primerjati... pomisli kako deluje jedrska elektrarna in kako vetrna elektrarna.
osservatore
30. 12. 2024 20.57
+2
@radar, zastonj apeliraš na samo-ta. On ne razume.
Prototip
30. 12. 2024 15.33
+6
Kmeni na vrt jo komot postavite,samo bom imel 80% popusta,,,
Gutenberg
30. 12. 2024 15.31
-2
Predlagam, da se jih 5 postavi na ljubljanski grad, bo elektrika za lubłančane. Pa ene 10 na protokolarno posestvo Brdo, da se vidi razkošje ...
SDS_je_poden
30. 12. 2024 16.04
-2
Ljubljančani nimamo nič proti veternicam, tako kot ruralci.
Gutenberg
30. 12. 2024 16.24
+0
Saj en ozek stolp že imate postavljen, samo vetrnico date še na vrh ...
suleol
30. 12. 2024 15.30
+4
tipicno slovensko, ceprav sosedje imajo in to vsi tako da bi s tega pogleda lahko tidi mi imeli ane
suleol
30. 12. 2024 15.30
+5
slo civilne iniciative samo nagajanje pa odkrivanje tople vode prosm vas
suleol
30. 12. 2024 15.29
+5
proti sam da se nagaja, ce pa hocte vetrnice ze dat pa ljudem razlozite kaj bodo dejansko imeli od njih
bor99
30. 12. 2024 15.29
suleol
30. 12. 2024 15.28
+5
ja kaj pa slovence vse moti povsod po drugih drzavah majo sam pri nas se grejo nekih nevem kaj sam mi imamo ptice pa netopirje pa zabe polze pa nevem se kaj, pol pa jamranje nismo samozadostni ja cudn
Apostol1
30. 12. 2024 15.28
+12
Prvič , da berem tudi o civilni iniciativi , ki je za vetrnice in za razvoj in tem 600 osebam hvala v imenu tiste celotne Slovenije , ki se zaveda , da so vetrnice in elektrika iz njih samo en ogromen ➕ za vso skupnost, ne pa nebuloze , kot jih navajajo nasprotniki vetrne energije , ki bi tako vsi pravijo radi imeli vse in to če bii se dalo zastonj vložili pa ne bi ničesar.
komarec
30. 12. 2024 15.28
+8
Vetrnice motijo prebivalce čeprav so ekološko čiste. Hidroelektrarne so ekološko bolj sporne, da o termoelektrarnah ne govorimo. Elektrika je energija ki jo pa nujno potrebujemo. Zanimivo da se te civilne iniciative ne obregnejo na plastiko, ki je velik onesnaževalec naše narave, da o izpušnih plinih avtomobilov ne govorimo, pa o divjih odlagališčih. Poglejmo samo Anhovo, kjer so ljudje res hudo ogroženi pa te iniciative to ne briga ker se njih ne tiče.
joper
30. 12. 2024 15.27
-12
Ne morm verjet! Vetrnice je že CEL SVET dokazal kot blazno škodljive in neprimerne za vir energije! A mi jih pa gradimo? Pa ne moreš verjet!
suleol
30. 12. 2024 15.29
+7
Prototip
30. 12. 2024 15.31
+9
Kaj ti bluziš,,pejt enkrat na Dansko naprimer,ali v okoliške države,,,imajo jih na stotine,ti pa misliš,da elektrika pride iz štekarja,,,
MileAs
30. 12. 2024 15.34
+5
A dej dej. A zato jih trenutno pospešeno gradijo tako Kitajci kot Ameri, pa še cela Evropa razen nas? Že na Hrvaškem jih je v zadnjih petih letih zraslo toliko kot vi najbrž sploh štet ne znate.
BrezPitt
30. 12. 2024 15.43
+5
zani10
30. 12. 2024 15.24
+6
Obvezno zaaaa