Kot je na novinarski konferenci po seji vlade povedala ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, so se vinjete nazadnje podražile leta 2013, inflacija v tem obdobju (2013–2023) je bila nekaj več kot 22 odstotkov, povprečna plača v tem istem obdobju pa se je dvignila za nekaj več kot 30 odstotkov.
Letos je predvideno, da bi se iz tega naslova dodatno pobralo 5,3 milijona evrov, v naslednjem letu pa bi to pomenilo 14,6 milijona evrov, je še dodala. Denar bo po njenih besedah namenjen za vse projekte, ki jih Dars izvaja – dva največja med njimi sta tretja razvojna os in karavanški predor.
Kot so pred sejo pojasnili v vladnem uradu za komuniciranje, bo zvišanje cen elektronskih vinjet "posledica indeksacije za referenčna obdobja od 2017 do 2022, ko je bil pogoj za izvedbo indeksacije izpolnjen, prodajne cene elektronskih vinjet pa se niso spreminjale".
Pravno podlago za ukrepanje po njihovih navedbah daje Zakon o cestninjenju, ki določa uskladitev cen cestnin za uporabo cestninskih cest z indeksom rasti cen življenjskih potrebščin. "Uskladitev se opravi, če rast cen življenjskih potrebščin v obdobju od januarja do decembra preteklega leta v primerjavi z enakim obdobjem leto pred tem preseže indeks 100," so še pojasnili.
Na infrastrukturnem ministrstvu pa so že so sredi meseca pojasnili, da so predlog podprli predvsem v smislu dolgoročne finančne vzdržnosti Darsa ter v interesu neoviranega financiranja in izvajanja velikih infrastrukturnih projektov.
Na Darsu si prizadevajo, da bi nove cene začele veljati še pred turistično sezono, 15. junija ali 1. julija.
KOMENTARJI (344)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.