Dars sicer vsako leto predlaga višjo ceno vinjete, na ministrstvu za infrastrukturo pa so te pozive vselej zavračali. Lani bi po njihovih izračunih predlagana podražitev vinjet zgolj iz naslova večletne indeksacije lahko znašala 6,8 odstotka, kar so tudi predlagali.
Kot je sprva o tem poročalo Delo, naj bi se Dars zavzemal, da bi do podražitve prišlo še pred poletno turistično sezono. Če bi vlada torej potrdila 6,8-odstotno podražitev, bi se cena letne elektronske vinjete za avtomobile povišala s 110 evrov na dobrih 117 evrov, mesečna bi se podražila s 30 evrov na 32 evrov in tedenska s 15 na 16 evrov.
Za motorje bi se letna vinjeta (55 evrov) podražila za slabe štiri evre, polletna (30 evrov) za dva evra in tedenska za pol evra na osem evrov. Za kombije pa bi se letna vinjeta podražila z 220 evrov na 235 evrov, mesečna s 60 na 64 evrov ter tedenska s 30 na 32 evrov, še navaja Delo.
Družba Dars si je po besedah ministrstva za infrastrukturo, tudi na osnovi zahtev SDH, večkrat prizadevala, da bi se višina cestnine zvišala oziroma prilagodila z rastjo cen življenjskih potrebščin. "S tem bi se zagotavljala stabilnost prihodkov iz naslova cestninjenja ter s tem tudi finančna vzdržnost družbe DARS in nemoteno financiranje projektov, ki so načrtovani," so dejali na ministrstvu.
"Ministrstvo za infrastrukturo je predlog podprlo predvsem v luči dolgoročne finančne vzdržnosti družbe DARS in v interesu neoviranega financiranja ter izvajanja velikih infrastrukturnih projektov, ki so v teku," so zagotovili na ministrstvu ter dodali, da se je cena slovenskih vinjet nazadnje spremenila decembra 2013, od takrat pa so bile v veljavi nespremenjene cene.
Kot so nam povedali na Darsu, so "ministrstvu za infrastrukturo predlagali prilagoditev cene vinjet, ne zgolj rasti cen življenjskih potrebščin, kot je denimo avtomatizem v Avstriji, ampak tudi stroškom načrtovanih investicij".
KOMENTARJI (342)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.