Nekdanjo slovensko agentko Simono Drenik in takratnega slovenskega arbitra Jerneja Sekolca so ujeli v prisluhih, čeprav jima je Sova, kot trdijo slovenski obveščevalci, dala jasne napotke v zvezi z varno komunikacijo, ki jih vsaj eden od njiju, če ne oba, kot kaže, ni upošteval.
Razen da sta oba odstopila, ne takrat niti v nadaljevanju za ta usodni fiasko ni odgovarjal nihče. In da bo mera polna: Nacionalni preiskovalni urad, ki je dolgo taval v temi, je predlani preiskavo zaključil z ugotovitvijo, da ne pri Drenikovi ne pri Sekolcu niso našli dokazov za storitev kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja ali nevestnega dela v službi.
Bo pa preiskavo zdaj obudila parlamentarna Komisija za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb. Zaslišali bodo praktično vse, ki so takrat tako ali drugače v arbitraži sodelovali. Vabilo Simoni Drenik na zaslišanje je bilo poslano danes, kmalu ga lahko pričakuje tudi Jernej Sekolec, ki trenutno dela kot arbiter stalne arbitraže pri gospodarski zbornici.
Nedvomno bodo na zaslišanje vabljeni tudi nekdanji zunanji minister Karl Erjavec, nekdanja agentka zunanjega ministrstva Mirjam Škrk, ki je Drenikovo po njenem odstopu nadomestila, pa skorajda vsi bivši direktorji Sove, ki so v arbitraži sodelovali, od Andreja Rupnika do Zorana Klemenčiča. Ključen namen te parlamentarne preiskave bo ugotoviti, zakaj sta Drenikova in Sekolec komunicirala tako, kot sta, zakaj, če to drži, nista sprejela vseh navodil Sove.
Če bo pri komerkoli ugotovljena malomarnost, se po besedah predsednika komisije Mateja Tonina pričakuje, da bodo vsi, ki so ogrozili arbitražo, končno tudi odgovarjali.
KOMENTARJI (424)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.