arbitražni sporazum

Republika Srbska noče izplačati odškodnine slovenskemu Viaduktu

06. 06. 2024 09.56

Slovensko podjetje Viadukt je po arbitražni razsodbi napovedalo prisilno izterjavo 46 milijonov evrov odškodnine, saj oblasti v BiH niti mesec dni po odločitvi niso izkazale namere po poplačilu dolga, piše banjaluški portal Capital.ba. Dolg medtem zaradi visokih obresti narašča za skoraj 10.000 evrov na dan.

'Slovenski ribiči žrtve hrvaškega nepriznavanja arbitražne razsodbe'

16. 05. 2024 10.12

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je v primeru pritožb slovenskih ribičev proti Hrvaški zaradi izdajanja kazni za ribolov v Piranskem zalivu sprejelo odločitev, da pritožbe na sodišče v Strasbourgu niso dopustne. Za slovenske ribiče je bila današnja odločitev pričakovana. O nadaljnjih korakih še razmišljajo. Slovenija bo ribičem še naprej nudila vso pomoč in si prizadevala, da Hrvaška prizna arbitražno razsodbo, je poudarila ministrica za kmetijstvo Mateja Čalušić.

Termoelektrarna Ugljevik bo dobavljala elektriko HSE

30. 01. 2024 14.05

Družbe HSE, EGS-RI, RiTE Ugljevik in ERS so podpisale pogodbe, ki določajo začetek dobave elektrike in način izplačila odškodnine zaradi nedobavljene elektrike med letoma 2011–2021, ki jo je HSE dosegel v arbitraži. Elektriko bodo začeli dobavljati v četrtek, odplačevanje odškodnine pa se bo začelo 30. junija letos.

Pahor: O vstopu Hrvaške v EU je odločil slovenski narod

01. 07. 2023 07.15

Mineva deset let, odkar je Hrvaška 1. julija 2013 postala članica EU. S 1. januarjem letos je postala še članica območja evra in schengenskega območja. Hrvaški premier Andrej Plenković je ocenil, da so izgubili okoli štiri leta zaradi slovenske blokade. Ob obletnici pa se je nekdanji predsednik republike ter premier Borut Pahor srečal z nekdanjo hrvaško premierko Jadranko Kosor in poudaril, da je o vstopu Hrvaške v EU pravzaprav odločil slovenski narod.

'Trudil sem se biti dober predsednik in služiti ljudem. Obžalovanj nimam'

24. 12. 2022 13.00

Je edini politik, ki je v Sloveniji dosegel vse, bil je predsednik vlade, državnega zbora in države. Predsedniško palačo je odprl ljudem. Včeraj je po 10 letih predal posle svoji naslednici. Je bil Instagram predsednik, je razvrednotil predsedniško funkcijo, jo naredil neugledno, je bil v času Janševe vlade prevečkrat tiho? Ali je bil tisti predsednik, ki je predsedniško funkcijo približal ljudem, ki je znal iti tudi do desnega brega slovenske politike, kar so mu pogosto očitali? V zadnjem poročilu je zapisal, da se je trudil biti predsednik tudi tistih, ki ga niso volili. Tako s svojimi izjavami, tudi tisto "Miško malo", nikogar ni pustil ravnodušnega kot tudi s svojim zavzemanjem za spravo.

Ste anticepilka? 'To je, kot bi me vprašali, ali sem vegetarijanka. Nisem.'

09. 10. 2022 07.00

Ginekologinja Sabina Senčar pravi, da je njen politični vzornik dr. Janez Drnovšek. Pred našim mikrofonom smo jo gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati. Ocenila je, da bi morali pristojnosti predsedniške funkcije razširiti, med političnimi krizami in interesi pa bi, je prepričana, krmarila dobro, saj bi vedno delovala s stališča "vsi smo enaki". Kot predsednica države bi se osredotočila na reševanje energetske krize in krize v slovenskem zdravstvu, ko gre za zunanjo politiko, pa je kritična do tega, kar danes predstavljata EU in Nato. Pa bi predlagala izstop? Pa tudi – ali meni, da bi se morala Ukrajina odpovedati Krimu in štirim regijam, ki jih je pred kratkim priključila Rusija?

Slovenija pred novo arbitražo: 'Zaradi škode zahtevamo pol milijarde evrov'

17. 08. 2022 19.10

Slovenija je pred novo arbitražo, tokrat zaradi črpanja plina v Petišovcih. Britanska družba Ascent Resources od države zahteva kar pol milijarde evrov odškodnine, ker naj bi kršila dvostranski investicijski sporazum z Veliko Britanijo in pogodbo o energetski listini. Kaj bo storila Slovenija?

Gorenje: Podjetje ni kršilo kolektivne pogodbe. Napovedana stavka je neutemeljena

12. 04. 2022 09.08

Potem ko so v ponedeljek v sindikatu Skei napovedali stavko v Gorenju, je poslovodstvo podjetja sporočilo, da je stavkovna napoved povsem neutemeljena, morebitna stavka na osnovi navedenih stavkovnih zahtev pa bi bila tudi neplačana. V Gorenju sicer pravijo, da se bodo o omenjenih temah s socialnimi partnerji tako kot vedno pogovarjali korektno, za pogajalsko mizo v podjetju, ne pa na pločniku pred medijskimi kamerami in mikrofoni.

Novo dogovarjanje o Piranskem zalivu: opeharjeni ribiči in ogrožen arbitražni sporazum?

31. 03. 2022 15.11

Skupno ribolovno območje, o katerem naj bi že mesece tekli tihi pogovori, bo bolj kot slovenskim koristilo hrvaškim ribičem: ti imajo več ladij in boljšo opremo, medtem ko je na slovenski strani več rib, opozarjajo v opoziciji. Hkrati pa lahko tovrsten sporazum zamaje arbitražni dogovor, ki, kot je znano, ga hrvaška stran ne priznava. Je torej Slovenija sprejela stališče južne sosede? Na zunanjem ministrstvu zagotavljajo, da ne. "Glede meje med Slovenijo in Hrvaško je minister večkrat poudaril, da je arbitražna razsodba dokončna in zavezujoča," so sporočili.

Domnevni dogovor o ribolovu med Slovenijo in Hrvaško: Policija ni bila obveščena

21. 01. 2022 13.50

Policija o dogovoru, po katerem naj bi slovenski ribiči lovili v hrvaških teritorialnih vodah do Umaga, hrvaški ribiči pa v slovenskih do Kopra, ni obveščena, so nam pojasnili na Generalni policijski upravi (GPU). V ničemer niso spremenili načina delovanja in s tem nadzora varovanja državne meje na morju. OZP bo prihodnji petek o dogovoru razpravljal na nujni seji.

'Ne vemo, kakšna bo potreba Kitajske, da pokaže, da je takšno ravnanje nesprejemljivo'

21. 01. 2022 06.00

Kakšne bodo posledice izjav premierja Janše? Je z njimi dregnil v osje gnezdo občutljive svetovne velesile Kitajske, ki je takoj ne le zažugala, ampak tudi ukrepala. Slovenski gospodarstveniki že čutijo posledice, bodo posledice tudi politične? In kako naj pogasimo diplomatski in gospodarski požar?

Slovenski ribiči za domnevni dogovor s Hrvaško izvedeli iz medijev, SD za sklic seje OZP

17. 01. 2022 13.47

Slovenski ribiči so o dogovoru, po katerem bi lahko lovili znotraj hrvaških teritorialnih voda do Umaga, hrvaški ribiči pa v slovenskih do Kopra, obveščeni le prek medijev, je povedal piranski ribič Zlatko Novogradec. Sam takšne rešitve ne podpira, saj bi bilo treba po njegovem vztrajati pri uveljavitvi razsodbe arbitražnega sodišča. V poslanski skupini SD pa so v zvezi s tem pripravili zahtevo za sklic za javnost zaprte nujne seje odbora DZ za zunanjo politiko.

'Deset let Boruta Pahorja je izgubljeno politično desetletje'

14. 11. 2021 15.51

Nekateri mu pravijo Instagram predsednik. Manjkajoči predsednik. Barbika. Lutka. Borut Pahor – človek, ki je priznal, da ni popoln in ni moralna avtoriteta. Predsednik, ki redko spregovori. In ko se oglasi, je pogosto že prepozno. Predčasno razkrije le konec enega najbolj pričakovanih filmov leta. Kljub številnim spodrsljajem ostaja eden najbolj priljubljenih politikov, zdi se, da mu javnost nikoli ničesar prehudo ne zameri. Kaj so njegovi dosežki in napake? Kakšna je njegova desetletna zapuščina? Vprašanja smo postavili različnim strokovnjakom.

'IEC bo slovenskim ribičem odvzela možnost ribolova na odprtem morju'

03. 12. 2020 18.01

Odpira se lov na teritorije – tudi na morju, po napovedi hrvaških in italijanskih namer za razglasitev izključno ekonomskih con ocenjuje strokovnjak za pomorsko pravo Pavliha. Prepričan je, da bi se morala Hrvaška s Slovenijo najprej dogovoriti o načinu uresničitve arbitražne odločbe in šele nato širiti svoje suverene pravice na morju. Slovenija ne more razglasiti svoje IEC, pa pojasnjuje Sancinova in opozarja, da po hrvaški razglasitvi IEC na morju, ki je do sedaj veljalo za odprto morje, naši ribiči ne bodo več mogli svobodno loviti rib.

Ob 10-letnici referenduma Slovenija in Hrvaška še vedno brez dogovora

06. 06. 2020 09.03

Pred desetimi leti smo Slovenci na referendumu (sicer s tesno večino) podprli arbitražni sporazum o meji s Hrvaško. A kljub temu se državi še do danes nista zedinili o poteku meje na kopnem in na morju, stiku Slovenije z odprtim morjem in režimu za uporabo ustreznih morskih območij. Pahor je ob obletnici sicer dejal, da je bil to "daleč, daleč najpomembnejši" referendum.

Direktor vladne zakonodajne službe postal eden glavnih kritikov arbitraže

18. 04. 2020 19.06

Kot ključni slovenski zunanjepolitični operativec in svetovalec za določitev meje s Hrvaško je pred leti v domovini zaslužil četrt milijona evrov. Nato zamenjal stran, se preselil v vilo v Opatiji in javno zagovarjal stališče južnih sosedov, da je arbitražna razsodba nična. Čeprav je nasprotoval slovenskim državnim interesom, je Miha Pogačnik postal šef zakonodajne službe slovenske vlade, kamor ga je na dopisni seji postavila aktualna Janševa oblast. Je to že prvi korak nove državne politike do Zagreba?

'Hrvaška tekmuje z močjo argumentov in ne z jezikom groženj in pritiskov'

01. 02. 2020 09.53

Z za lase privlečeno interpretacijo bo slovenska politika poskusila opravičiti nadaljevanje političnega pritiska na Hrvaško in pogojevanje hrvaškega vstopa v schengen z implementacijo arbitraže, čeprav na ta način ne bo prikrila vrste kardinalnih napak, povezanih s tožbo, ki je na koncu pripeljala do neugodne pravne blamaže Ljubljane na sodišču v Luksemburgu, piše hrvaški Večernji list. Ljubljana se mora končno začeti pogajati, pa izpostavlja Jutarnji list.

Postopek Slovenije proti Hrvaški končan: sodišče se je razglasilo za nepristojno

31. 01. 2020 07.10

Sodišče EU v Luksemburgu je objavilo sodbo in odločilo, da ni pristojno za obravnavo slovenske tožbe proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega prava kot posledice nespoštovanja arbitražne odločbe o meji. S tem je sledilo mnenju generalnega pravobranilca, ni pa sodišče s tem vsebinsko odločilo, ali je Hrvaška z neupoštevanjem arbitražne razsodbe kršila pravo EU.

Šarec: Ni ravno čas, da bi sosedje odpirali šampanjce

31. 01. 2020 09.24

Odločitev sodišča EU, ki se je razglasilo za nepristojno v tožbi Slovenije proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega prava kot posledice neuveljavljanja arbitražne odločbe, odmeva v Sloveniji in na Hrvaškem. Hrvaški premier Plenković je zapisal, da so zmagali njihovi argumenti, in Slovenijo znova pozval k dvostranskim pogovorom, slovenski zunanji minister Cerar pa mu odgovarja, da arbitražna razsodba velja.

Britanski poslanci potrdili zakon o izstopnem sporazumu z EU

20. 12. 2019 15.40

Britanski poslanci so na prvem glasovanju s 358 glasovi za in 234 proti potrdili zakon o izstopnem sporazumu, ki ga je z Brusljem oktobra sklenil britanski premier Boris Johnson. Tako bo lahko Velika Britanija iz EU izstopila 31. januarja 2020. Johnson je v odzivu poudaril, da so zdaj korak bližje koncu brexita.

Cerar: Gospod Janša se igra z nacionalnim interesom

12. 12. 2019 07.57

Miro Cerar se je v oddaji 24UR ZVEČER odzval na izjave Janeza Janše, da bi moral denar za stroške sodbe Cerar dati iz svojega žepa. ''Če Hrvaška ne izvršuje odločb sodišč, je to najhujši udarec vladavini prava. Če bomo to dovolili, bo to na koncu pokopalo Evropsko unijo. Slovenija zato mora vztrajati in biti enotna,'' pravi.

Matej Tonin 'samopoškodoval' Slovenijo

23. 11. 2019 17.24

Hrvaški vladni mediji so včeraj in danes "odkrili" javno poročilo Komisije za nadzor obveščevalno varnostnih služb državnega zbora. Hrvaška najnovejša domislica je, da je Slovenija sedaj sama objavila, da je goljufala v procesu arbitraže, z ravnanjem KNOVSa in Mateja Tonina pa so Hrvati sedaj dobili nov razlog za relativizacijo arbitražne sodbe.

10 let po podpisu arbitražnega sporazuma nič bližje rešitvi

04. 11. 2019 07.49

Od podpisa arbitražnega sporazuma o meji med Slovenijo in Hrvaško mineva točno deset let. Sporazum sta 4. novembra 2009 v Stockholmu podpisala takratna premierja Borut Pahor in Jadranka Kosor. Dogovor naj bi omogočil dokončno določitev meje, ki je bila stalen vir incidentov, a deset let pozneje rešitvi nismo nič bližje.

Poročilo: Hrvaška k arbitražnemu sporazumu že v začetku pristopila neiskreno

13. 09. 2019 17.32

Komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je obravnavala predlog poročila o arbitraži. Kot je pred sejo dejal predsednik komisije Matej Tonin, sicer zaupno poročilo razkriva, kaj je šlo narobe na slovenski strani in kako je Hrvaška že v začetku k arbitražnemu sporazumu pristopila neiskreno. Sejo so po uri razprave prekinili.

Prvo leto Šarčeva vlada ocenjuje za uspešno, v drugem bodo 'zagrizli' v reforme

12. 09. 2019 15.00

Mineva leto dni odkar je bila imenovana 13. slovenska vlada pod vodstvom Marjana Šarca. Prvo leto na oblasti je zaključila z visoko javno podporo, vendar brez resnih reform. Tudi zato, ker so se morali ukvarjati s kadrovskimi menjavami, samo v prvega pol leta so se zamenjali štirje ministri oziroma četrtina ministrske ekipe.

Na MZZ kritični do izjav novega hrvaškega zunanjega ministra

16. 08. 2019 12.18

Slovensko zunanje ministrstvo se je odzvalo na izjave novega hrvaškega zunanjega ministra Gorana Grlića Radmana v začetku tedna, zlasti v povezavi z arbitražo o meji med Slovenijo in Hrvaško. Hrvaški minister je izrekel več neresnic, ki jih Slovenija odločno zavrača, pravijo.

Pahor: Meja je določena in bo prej ali slej tudi uveljavljena

31. 07. 2019 17.41

Predsednik Pahor je spomnil, da je na današnji dan pred desetimi leti na hrvaškem Trakošćanu kot slovenski premier s hrvaško kolegico dosegel dogovor, ki je vodil v arbitražni sporazum in vstop Hrvaške v EU. Ob tem pa je požugal Hrvaški, da je dolžna izpolniti sprejete obveznosti.

Slovenska stran odhaja s pozitivnimi občutki, odločitev pričakujejo v začetku prihodnjega leta

08. 07. 2019 06.24

Veliki senat Sodišča EU v Luksemburgu je zaključil ustno obravnavo slovenske tožbe proti Hrvaški glede neizvajanja arbitražne razsodbe. Generalni pravobranilec bo svoje sklepne predloge v primeru slovenske tožbe glede arbitraže predstavil 6. novembra.

Hrvaška: Sodišče v Luksemburgu ni pristojno za slovensko tožbo

07. 07. 2019 15.55

Hrvaško zunanje ministrstvo je ponovilo svoja stališča pred ustno obravnavo glede dopustnosti tožbe Slovenije proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe, ki bo potekala na sodišču EU v Luksemburgu. Poudarilo je, da sodišče ni pristojno za slovensko tožbo. Hrvaško bo zastopala britanska odvetnica Jemima Stratford.

Bo za arbitražni fiasko končno kdo odgovarjal?

11. 04. 2019 19.20

Ob aferi, ki razkriva sporna ravnanja Hrvaške, ne moremo mimo dejstva, da je v arbitražni sagi usodno napako naredila tudi Slovenija, konkretno nekdanja slovenska agentka Simona Drenik in takratni slovenski arbiter Jernej Sekolec, ker sta se pogovarjala, čeprav se ne bi smela. Razen da sta oba odstopila, ne takrat niti v nadaljevanju za ta usodni fiasko ni odgovarjal nihče.