USS Porter se je v Kopru zasidral 27. avgusta, in posadka je takoj začela diplomatska opravila, ki jih ladja pri obisku partnerskih pristanišč ima, zdaj pa so ga odprli tudi za javnost. Obisk ameriške veleposlanice Lynde Blanchard in slovenskega strokovnega vrha je danes končal protokolarne dele, posadka pa je že nekaj dni v rotacijah obiskovala slovensko obalo in okolico. Mornarji so nam zatrdili, da je Slovenija vedno prijetna postojanka, saj so prebivalci prijazni, hrana dobra, pa tudi vreme je bilo vedno lepo.
"Posadka je bila pretekle mesece zelo delavna, zato je Koper odlična priložnost za sprostitev in spoznavanje kulture in ljudi v Sloveniji, sploh v poletnem času." Tako je novinarje pozdravil kapitan fregate Craig Trent, ki je poveljnik ladje že nekaj let in je v Kopru že bil.
USS Porter je raketni rušilec razreda Arleigh Burke in gre za eno najštevilčnejših ladij v ameriški mornarici, saj jih bodo po zadnjih napovedih imeli 83. Prva ladja, Arleigh Burke, je bila zgrajena leta 1988, Porter pa je prvič zaplul leta 1997. V operativno uporabo je prišel dve leti pozneje, skozi leta pa je dobil številne nadgradnje, ki so ladjo iz relativno običajnega rušilca preoblikovale v smrtonosno platformo, ki premore tudi sisteme za kontinentalno protiraketno zaščito. Ameriška vojska v praksi zagotavlja protiraketno zaščito za večino Evrope, in to ravno s pomočjo ladij, kot je USS Porter, ki je bil v zadnjih petih letih nadgrajen s sistemom Aegis, ki mu je to vlogo tudi omogočil.
Aegis Combat System je ameriški integrirani sistem različnih orožij mornarice, ki so ga razvili z namenom varovanja mornariških in tudi kopenskih ciljev pred raketnimi ali konvencionalnimi napadi. Aegis je eden najbolj sposobnih in razvitih sistemov, kar ga premorejo mornarice po svetu, saj omogoča, da ladje, letala in tudi vesoljska orožja komunicirajo kot ena enota. Natančno delovanje sistema je nedostopno javnosti in označeno za tajnost, a so strokovnjaki skozi leta dobili približne podatke o sposobnostih tega sistema. Aegis uporablja zelo zmogljivo računalniško in radarsko tehnologijo za sledenje in usmerjanje orožja za uničenje sovražnikovih ciljev. Za to uporablja rakete RIM-161 Standard Missile 3 (SM 3), ki imajo več kot 2.500 kilometrov dometa. Dve ladji, ena na območju Sredozemskega morja in druga bolj severno oziroma zahodno, pokrivata in omogočata celovito protiraketno zaščito za zaveznike zveze Nato v Evropi. Aegis se vedno vodi iz sekundarnega mostu, ki je bolj v notranjosti ladje in zaščiten pred udarnimi valovi večine manjših protiladijskih raket.
Ta sistem lahko sledi več ciljem in sam izračuna optimalne točke prestrezanja in izbiro raket, v avtomatskem sistemu računalnik prevzame popoln nadzor nad raketami in jih po potrebi tudi sam izstreljuje. Če bi Porter moral braniti sebe ali Evropo pred eno samo raketo, bi posadka s pomočjo računalnika preračunala optimalne točke prestrezanja, če pa bi se zgodil množični napad z raketami, pa se na splošen ukaz sistemi Aegis po svetu preklopijo v avtomatski sistem, medsebojno dopolnjujejo optimalne poti prestreznih raket in "razdelijo breme". Številno strokovnjaki pravijo, da je sistem Aegis trenutno najboljši protiraketni sistem, ki ima dovolj sposobne radarje, da lahko nadzoruje tudi zračni prostor. Porter ima tudi močne ofenzivne sposobnosti, tako premore protiladijske rakete Harpoon in tudi rakete Tomahawk, ki jih je Porter izstreljeval tako v Iraku kot Siriji.
Ladja ima dva načina samoobrambe, in sicer rakete SM-3, ki lahko sestrelijo tako rakete kot tudi druga letala. Če se tarča približa na nekaj deset kilometrov, bodo preklopili na rakete RIM-116, ki lahko sestrelijo letala, drone, rakete in tudi granate. Če pa tudi to ni dovolj, preostane samo še Phalanx CIWS, orožje, ki na minuto izstreli več kot 4.500 20-milimetrskih granat. Te granate do štiri kilometrov daleč uničijo vse, kar pride prek te zadnje linije obrambe:
USS Porter ima že dolgo zgodovino, saj je poleg operacij v Iraku in Siriji tudi znan po tem, da je leta 2012 trčil s tankerjem MV Otowasan. Trčenje je v trupu naredilo luknjo v velikosti devet kvadratnih metrov, a na srečo ni bilo ranjenih. USS Porter ima matično pristanišče v Roti v Španiji, kamor se vrne vsake štiri mesece, nato pa je treba ladjo pregledati in tudi popraviti, da lahko po štirih mesecih znova zapluje po obalah Evrope. Ameriška mornarica ima v Roti štiri ladje razreda Arleigh Burke: USS Carney, USS Ross, USS Donald Cook in USS Porter in so integralni del evropske protiraketne zaščite.
KOMENTARJI (238)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.