Na desetine milijonov učencev je poleg slovenskih otrok včeraj znova sedlo v šolske klopi. Z zaščitnimi maskami na obrazu so šolski prag med drugim prestopili učenci v Franciji, Belgiji, Rusiji in na Poljskem. Grčija je medtem prestavila odprtje šole za en teden, in sicer na 14. september. V državi namreč beležijo večjo rast okužb.
Starši in učitelji po vsej Evropi so izrazili strah, da stroga fizična razdalja in higienski ukrepi ne bodo mogli preprečiti drugega vala covida-19, še posebej zdaj, ko na vrata trka tudi sezonska gripa.
Večina evropskih vlad je sicer ugotovila, da je večje tveganje izguba normalnega pouka v učilnicah, kar bi močno vplivalo na današnje generacije. Pouk na daljavo tudi za večino zaposlenih staršev ni vzdržen.
Približno 12 milijonov učencev se je v ponedeljek v šole vrnilo v Franciji. Maske so obvezne tako za učitelje kot učence, starejše od 11 let. Učenci so se prvi dan šole pritoževali, da se jim maske zdijo nekoliko "čudne", učitelji pa so na drugi strani zaskrbljeni, kakšen vpliv bi lahko imelo "skrivanje obraza z maskami" na učence.
Maske so sicer v Franciji zdaj obvezne tudi na vseh delovnih mestih, vlada pa je ob tem odločena, da kriza ne sme zaustaviti življenj državljanov.
V Avstriji potrdili 327 novih okužb z novim koronavirusom
V Avstriji so v zadnjih 24 urah potrdili 327 novih okužb z novim koronavirusom, sta danes sporočila avstrijsko notranje ministrstvo in ministrstvo za zdravje. Dan prej so v Avstriji potrdili nekaj čez 200 novih okužb. Trenutno se v avstrijskih bolnišnicah zaradi covida-19 zdravi 157 bolnikov, od tega jih je 30 na intenzivni negi.
140 novih okužb so v zadnjih 24 urah potrdili na območju Dunaja, 61 na Tirolskem in 46 v Spodnji Avstriji. Na avstrijskem Štajerskem so potrdili 24 novih okužb, na Gradiščanskem deset in tri na avstrijskem Koroškem, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
V Avstriji je doslej zaradi covida-19 umrlo 734 bolnikov. Skupno so okužbo z novim koronavirusom potrdili pri 27.969 osebah. Trenutno je v naši severni sosedi aktivno okuženih z novim koronavirusom 3415 ljudi.
Američani ne želijo sodelovati z WHO
ZDA se ne bodo pridružile mednarodni pobudi za skupen razvoj in distribucijo cepiva proti novemu koronavirusu Covax, je v torek sporočila Bela hiša. ZDA ni všeč, ker pobudo, v kateri sodeluje že več kot 150 držav, usklajuje Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).
Predstavnik Bele hiše je v izjavi za medije dejal, da so pod vodstvom predsednika Donalda Trumpa raziskave in razvoj cepiva napredovali brez primere, ne želijo pa sodelovati s "pokvarjeno" Svetovno zdravstveno organizacijo in Kitajsko. Odločitev ZDA je razburila številne vodilne strokovnjake, razočarala pa tudi WHO, ki opozarja, da bi lahko tovrstne odločitve onemogočile zdravljenje mnogim ljudem po svetu.
Demokratski kongresnik iz Kalifornije Ami Bera je menil, da gre za še eno kratkovidno politično odločitev Bele hiše, ki bo oslabila prizadevanja za razvoj cepiva proti koronavirusu. "Pridružitev Covaxu bi le zagotovila, da imajo ZDA dostop do cepiv, ki jih bodo razvile druge države. Soliranje bo povečalo tveganje, da ZDA cepiva ne bodo dobile dovolj hitro," je dejal kongresnik. V ZDA sicer cepivo razvija več podjetij.
V delih Škotske zaradi koronavirusa omejili stike
delih Škotske so zaradi pandemije koronavirusne bolezni 19 danes poostrili pravila glede stikov. V Glasgowu in na nekaterih drugih območjih na zahodu Škotske se tako prebivalci na svojem domu ne smejo srečevati s člani drugih gospodinjstev.
"Kaže, da se virus bolj prenaša v stanovanjih in gospodinjstvih kot v restavracijah in barih," je odločitev za poostritev ukrepov utemeljila škotska premierka Nicola Sturgeon. Novi ukrepi veljajo za okoli 800.000 ljudi. Šole in vrtci medtem ostajajo odprti. Na območju Glasgowa so v torek potrdili 66 novih okužb z novim koronavirusom.
"Vem, da bo težko. Tudi sama imam prebivališče v Glasgowu, torej ta pravila veljajo tudi zame," je v sporočilu na družbenem omrežju Twitter izpostavila Sturgeonova. Ob tem je izrazila prepričanje, da so tovrstni ukrepi nujni, da bi se izognili še strožjim omejitvam.
Študija: Protitelesa pri pacientih s covidom-19 prisotna še štiri mesece
Študija na Islandiji je medtem pokazala, da protitelesa proti covidu-19 pri pacientih ostanejo prisotna do štiri mesece po diagnozi. V svojo raziskavo so vključili 30.000 ljudi. Pri 90 odstotkih sodelujočih so po štirih mesecih odkrili protitelesa.
Delo raziskovalcev s Harvarda in ameriškega nacionalnega zdravstvenega inštituta je do zdaj najobsežnejše delo o odzivu imunskega sistema na virus in je dobra novica za prizadevanja za razvoj cepiv, poroča Associated Press.
V komentarju, objavljenem ob študiji v New England Journal of Medicine, so znanstveniki zapisali: "Če lahko cepivo spodbudi nastajanje dolgotrajnih protiteles, kot se zdi, da to počne naravna okužba, daje upanje, da imunost na ta nepredvidljiv in zelo kužen virus morda ni minljiva."
Nekatere manjše študije so prej nakazovale, da lahko protitelesa hitro izginejo in da nekateri ljudje z malo ali nič simptomov sploh ne ustvarijo protiteles.
Študijo je opravilo podjetje DeCODE Genetics iz Reykjavika, hčerinsko podjetje ameriškega biotehnološkega podjetja Amgen, z več bolnišnicami, univerzami in zdravstvenimi uslužbenci na Islandiji. Država je od konca februarja, ko so odkrili prve primere covida-19, testirala 15 % prebivalstva, kar daje trdno podlago za primerjave.
Avstralija je prvič po 29 letih uradno v recesiji
Avstralsko gospodarstvo se je v drugem četrtletju skrčilo za sedem odstotkov. To je največje krčenje BDP do zdaj in je večje od prvotnih napovedi. Največji padec do zdaj, 2 %, so Avstralci zabeležili junija 1974.
Avstralija je tako zaradi pandemije koronavirusa prvič v recesiji po 29 letih, poroča Guardian.
"Skupni učinek pandemije ter odzivov lokalnih skupnosti in vlade nanjo so privedli do razvoja dogodkov brez primere," so pojasnili v državnem uradu za statistiko ABS in dodali, da je padec gospodarske aktivnosti v drugem četrtletju najgloblji po letu 1959, ko so začeli izračunavati to statistiko.
V obdobju od aprila do junija se je močno zmanjšala potrošnja gospodinjstev za storitve, saj so potrošniki zaradi pandemije spremenili navade, veljati pa so začeli tudi ukrepi za zajezitev novega koronavirusa. Izdatki gospodinjstev za storitve so upadli za 17,6 odstotka, najbolj so bili prizadeti storitve prevoza in upravljanja vozil ter hotelirstvo in gostinstvo. Zaposleni so opravili za skoraj 10 odstotkov manj delovnih ur, izplačila socialnih pomoči so se povečala za več kot 40 odstotkov, upadla sta tudi izvoz in uvoz.
Pandemija je sicer pomenila le dodaten udarec za avstralsko gospodarstvo, saj se je država že pred njenim pojavom spopadala z dolgotrajno sušo in obsežnimi gozdnimi požari.
Na verski šoli v Indoneziji s koronavirusom okuženih več kot 600 učencev
V Indoneziji so okužbo z novim koronavirusom potrdili pri več kot 600 učencih neke verske šole. Gre za najnovejši izbruh virusa, potem ko so indonezijske šole po več mesecih znova odprle svoja vrata. Virus je tokrat udaril med učenci internatske šole Darussalam Blokagung v provinci Vzhodna Java. Po odkritju okužbe pri kar 664 otrocih so nemudoma odredili dvotedensko karanteno za vseh 6000 učencev. Množično testiranje so na šoli izvajali od sredine avgusta, potem ko so nekateri učenci tožili, da se slabo počutijo.
Lokalna policija in vojska sta blokirali vse dostope do šole. Na sami šoli so ustavili vse dejavnosti, tudi skupne molitve, in učencem naročili, da morajo ostati v svojih sobah. Večina okuženih kaže zelo blage ali nobenih simptomov.
V Indoneziji, največji večinsko muslimanski državi na svetu, je na tisoče podobnih verskih šol in internatov. Julija so novi koronavirus potrdili pri skoraj 1300 ljudeh na tamkajšnji vojaški akademiji. Manjša žarišča okužb se po odločitvi oblasti, da po večmesečnem zaprtju znova odprejo šole, sicer kar vrstijo. V zadnjih 24 urah so z Indonezije poročali o več kot 3000 novih okužbah, s čimer je njihovo skupno število naraslo na več kot 180.000. Smrti zaradi covida-19 so doslej našteli dobrih 7600. A Indonezija je država z eno najnižjih stopenj testiranj, tako da so dejanske razsežnosti epidemije verjetno veliko hujše.
V Franciji več kot 7000 novih okužb s koronavirusom
V Franciji so v preteklih 24 urah potrdili 7017 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, so sporočile pristojne oblasti. Dan pred tem so jih potrdili okoli 5000. Delež pozitivnih testov je bil oba dneva enak, in sicer 4,3 odstotka. Za covidom-19 je v preteklih 24 urah umrlo še 25 bolnikov, od začetka epidemije pa skupaj 30.686.
Na oddelkih za intenzivno nego so sprejeli še 22 bolnikov, skupno jih je zdaj 446. V Franciji so v preteklih sedmih dneh opravili več kot milijon testov za novi koronavirus, s čimer vlada izpolnjuje svoj cilj. Pristojni ob tem opozarjajo, da se virus še naprej širi po vsej državi.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.