Kot je dejal vodja študije Felix Rösel, izkušnje iz finančne in gospodarske krize 2008-2009 kažejo, da so državne sheme pomoči avtomobilskemu sektorju vsaj za kratek čas stimulirale prodajo. "A po zabavi je prišel maček," so njegove besede povzeli v Ifu.
Skoraj vsi pregledi so namreč po njihovih besedah pokazali, da je mnogo potrošnikov v tistem občutljivem obdobju zgolj izkoristilo priložnost, da nakup avtomobila izvedejo nekoliko pred načrti. "Pod črto –večina pregledov ne kaže, da so sheme pomoči dejansko povečale prodajo avtomobilov," je opozoril Rösel.
V Ifu so ob tem izpostavili, da imajo tovrstne iniciative za spodbujanje nakupov avtomobilov lahko nenamerne negativne učinke na druge industrije. "Če nekdo avtomobil kupi, preden je načrtoval, mu ostane manj denarja, ki bi ga lahko tedaj porabil za pohištvo," je ponazoril Rösel. "Kakršenkoli dobiček v avtomobilski industriji tako hitro lahko vodi k izgubam v drugih sektorjih," je dejal.
Poleg tega, tako na inštitutu, ni jasnih dokazov o vplivu teh shem na okolje. V ZDA naj bi na račun osredotočenja promocije predvsem na manjše in z gorivom varčne avtomobile res prišlo do zmanjšanja izpustov ogljikovega dioksida, v Nemčiji in Evropi širše pa to ni bilo dokazano.
Velik padec prodaje v Veliki Britaniji, ukinili bodo vsaj 2000 delovnih mest
V Veliki Britaniji je bilo maja prodanih le 20.000 novih avtomobilov, kar predstavlja 89-odstotni medletni padec, so ta teden objavili v britanskem združenju avtomobilskih proizvajalcev SMMT. V sektorju so zato že napovedali ukinitev 2000 delovnih mest.
Kot je ta teden pojasnil izvršni direktor SMMT Mike Hawes, je pandemija covida-19 v avtomobilskem sektorju povzročila neizogibne, a uničujoče posledice. Ta teden so se na Otoku znova odprli avtomobilski saloni, to pa po njegovih besedah predstavlja "ključen moment za celotno industrijo in za tisoče in tisoče ljudi, zaposlenih v njej".
"Ponoven zagon salonov je ključen prvi korak za okrevanje celotne, za Veliko Britanijo ključne avtomobilske verige, in podporo širšemu gospodarstvu," je opozoril Hawes. Britanski prodajalec avtomobilov Lookers je medtem že napovedal, da bo zaprl 12 salonov in število zaposlenih skrčil za 1500.
Da bo zarezal v delovno silo, je napovedal tudi proizvajalec luksuznih avtomobilov Aston Martin, ki jih vozi najbolj znan filmski tajni agent James Bond. Ta namerava zaradi strmoglavljenega povpraševanja in vse večjih izgub ukiniti 500 delovnih mest.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.