V sredo je umrlo 45 ljudi. Hospitaliziranih je 1289 oseb, na intenzivni negi se jih zdravi 198. Iz bolnišnice so odpustili 76 bolnikov, je še sporočila vlada.
V sredo so največ okužb z novim koronavirusom znova potrdili v Ljubljani (171) in Mariboru (82), v obeh občinah sicer manj kot dan prej. Najvišji delež trenutno okuženih so imeli znova v občinah Kobilje (3,119 odstotka) in Križevci (2,708 odstotka).
Doslej so v Sloveniji potrdili 81.338 okužb z novim koronavirusom, skupaj je umrlo 1592 covidnih bolnikov.
Podatki Sledilnika za covid-19 kažejo, da je trenutno v državi 20.277 ljudi aktivno okuženih.
Po besedah vladnega govorca Jelka Kacina je bilo v sredo na novo okuženih 154 stanovalcev domov za starejše in 72 zaposlenih. Največ okužb so odkrili v Domu Danice Vogrinec Maribor (28) in v Domu starejših občanov Ljubljana Vič-Rudnik (25).
Povprečno število okuženih v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev je 962, pri čemer imajo največje število okužb pomurska, najnižjo pa goriška regija.
Po Kacinovih besedah se razmere v Sloveniji izboljšujejo počasi. Stanje v bolnišnicah je še vedno zelo resno, a podatki kljub temu kažejo na nekoliko manjši povprečni dnevni sprejem. Še vedno imamo izredno veliko smrti.
Opozoril je, da se je v zadnjih devetih mesecih, kolikor živimo z virusom, pokazalo da se lahko uspešno borimo proti njemu le z doslednim upoštevanjem ukrepov, omejevanjem druženja in upoštevanjem medsebojne razdalje.
Znova je pozval, naj bo druženje omejeno le na člane istega gospodinjstva. "To ne pomeni, da gremo lahko k staršem, starim staršem, tašči ali prijateljem na druženje za vikend, nedeljsko kosilo ali postavljanje božičnega drevesa. Gre za neodgovorno početje, ki virusu odpira priložnosti za širjenje," je pozval.
Rast okužb v Novem mestu in Krškem
Pri številu odkritih okužb na Dolenjskem in v Posavju zadnje dni izstopata mestna občina Novo mesto in občina Krško. Operativni vodja novomeškega štaba civilne zaščite Gregor Blažič je povedal, da v Novem mestu ni posebnega novega žarišča, nenadna rast števila odkritih okužb pa se je po njegovi oceni zgodila zaradi povečanega testiranja oz. hitrega testiranja pri različnih delodajalcih. V novomeških podjetjih sicer ni večjih posebnosti zaradi okužb, razmere pa se umirjajo tudi v novomeškem domu starejših, je še dejal.
V novomeškem domu starejših občanov so v soboto vnovič omogočili obiske pri stanovalcih v beli coni. Tam so potrdili, da se stanje glede okužb umirja. V rdeči coni imajo še 50 stanovalcev, medtem ko so jih imeli ob vrhuncu zadnjega vala približno 170.
Krški župan Miran Stanko pa je pojasnil, da so po podatkih zdravstvenega doma v tamkajšnjih podjetjih okrepili preverjanje zaposlenih s hitrimi testi in pri tem v sedmih ali osmih podjetjih odkrili več okuženih, ki sicer niso kazali posebnih bolezenskih znakov. Drugi razlog je po njegovih besedah rast števila okuženih v domu starejših občanov, okužbe pa so tudi v domačem okolju. Na srečo večina okuženih bolezen preboleva ob blažjih bolezenskih znakih. Umirjanje stanja pričakuje v približno treh tednih, je še dejal.
Direktorica Doma starejših občanov Krško Nuša Masnik je povedala, da je okužena približno polovica stanovalcev, glavnina jih bolezen v rdeči coni v domu prestaja z "ne preveč izrazitimi bolezenskimi znaki". Okuženih je tudi nekaj več kot 30 zaposlenih, pri čemer so všteti tudi študenti, ki pomagajo v domu. Nekaj zaposlenih, ki so bili okuženi, pa se je že vrnilo na delo, je še dodala.
V Domu Danice Vogrinec Maribor začenjajo selitev okuženih v zunanjo rdečo cono
V Domu Danice Vogrinec Maribor so danes popoldne začeli seliti del stanovalcev s covidom-19 v zunanjo rdečo cono, ki so jo uredili v športni dvorani na Taboru. Direktor doma Marko Slavič poudarja, da so uredili najboljše možne pogoje bivanja, da bi se preseljeni tam čim bolje počutili.
Prostori so ogrevani, postelje ločene s predelnimi stenami, za boljše počutje so poskrbeli tudi za praznično okrasitev. "Naredili smo vse, kar je mogoče," je povedal Slavič.
V zunanjo rdečo cono bodo zaenkrat preselili od 20 do 30 oseb. Za njeno ureditev so se odločili zato, da bi razbremenili položaj v obeh enotah doma in tako tamkajšnjim zdravim stanovalcem morda omogočili obiske.
Število okuženih z novim koronavirusom v tem domu se je v zadnjih dveh dneh sicer ponovno povečalo. Trenutno je okužba potrjena pri okoli 150 od skupno nekaj več kot 800 stanovalci, Slavič pa ponovno izpostavlja, da delež okuženih stanovalcev ni višji kot v ostalih domovih za starejše po Sloveniji.
Položaj je bolj zaskrbljujoč v domu za starejše na Pobrežju, ki sodi v mrežo SeneCura in ima 166 stanovalcev. Tam je trenutno okuženih z novim koronavirusom 84 stanovalcev in 23 zaposlenih. "Polovica doma je rdeča cona, polovica je siva cona," je povedala regionalna direktorica Sanda Gavranovič.
Zaenkrat ne razmišljajo o morebitni vzpostavitvi zunanje cone. "Je pa res, da bi bilo za domove veliko lažje, če bi lahko vse okužene preselili na drugo lokacijo, ali bolnišnico ali poseben dom za starejše. V praksi se je namreč izkazalo, da v primeru okužbe v hiši, rdeče cone, ki smo jih planirali v kriznih načrtih, ne zdržijo, in da je treba takoj organizirati oddelek z rdečo cono. To smo sicer storili tudi v Mariboru," je dejala.
Od konca oktobra v vseh SeneCura domovih za starejše v Sloveniji (Vojnik, Radenci in Maribor) izvajajo testiranje vseh zaposlenih s hitrimi testi, in sicer enkrat tedensko. Pri vsakem pozitivnem hitrem testu, pa tudi pri vsakem negativnem, če je sum na okužbo, obvezno naredijo še PCR test. "Vendar tudi to ni zagotovilo, da okužbe v posameznem domu ne bo. Če bi država omogočila enkrat tedenske hitre teste vsem stanovalcem domov, bi morda tudi lahko olajšali našo obremenitev," je še dodala Gavranovičeva.
Obiske medtem že omogočajo v drugem največjem mariborskem domu starejših, Domu Tezno. Ti so možni v kavarni in jedilnici, a s stekleno steno vmes in pogovorom po telefonski povezavi. "Takšni obiski so povsem varni, omogočajo 'bližino' in očesni stik, tudi maske se lahko snamejo," je pojasnila direktorica Jasna Cajnko.
Za takšen korak so se odločili, ker stanovalci in svojci močno pogrešajo obiske, ki so bili zaradi covida-19 dolgo časa prepovedani. Zaenkrat se lahko obiskujejo svojci in stanovalci iz bele cone, za sivo cono pa velja, da se morajo stanovalci zadrževati v svoji sobi zaradi nevarnosti prenosa okužbe. A tudi zanje po besedah Cajnkove iščejo možnosti varnega načina obiskov. "Svojcem omogočamo kontakte preko video povezav in telefonskih sklicev, a je srečanje 'na štiri oči' vendarle bolj 'osebno' in za vse bolj pomirjujoče," je dodala.
Trenutno je v tem domu okuženih z novim koronavirusom 16 od skupno 222 stanovalcev, okužbo pa je doslej že prebolelo 54 stanovalcev. "Vseskozi beležimo manjše število okuženih stanovalcev, pa tudi sodelavcev, zato zmoremo oskrbo in nego vseh stanovalcev ustrezno organizirati in izvesti," je še povedala direktorica.
Razmere v domovih za upokojence v Izoli in Luciji se umirjajo
Največ okužb v obalnih domovih za upokojence je bilo minule dni v Izoli in Luciji, vendar iz obeh ustanov poročajo o zmanjševanju števila okuženih in umirjanju razmer.
V Centru za starejše občane Lucija je aktivno okuženih 55 stanovalcev in 15 zaposlenih. V beli coni je 100 stanovalcev. Kot je navedla direktorica Marinela Šavle Reščič, je okuženih vsak dan manj, številni se vračajo v belo cono in okužba se več ne širi, razen v redkih primerih, ko verjetno zaradi daljše inkubacijske dobe pri nekaterih uporabnikih bolezen izbruhne šele po desetih dneh ali celo pozneje.
V domu v Izoli so pri stanovalcih skupno potrdili 100 okužb z novim koronavirusom. Iz zunanje rdeče cone na Pacugu se jih je vrnilo 26, osem jih čaka na prevoz, en stanovalec pa se je vrnil iz psihiatrične bolnišnice in se šteje za ozdravljenega. Tako je skupno ozdravelo 35 stanovalcev. Hospitaliziranih je sedem stanovalcev, od katerih se danes eden vrača na Pacug, štirje stanovalci s covidom pa so umrli, je pojasnila direktorica izolskega doma Romina Zajc.
V obeh domovih sicer redno bdijo nad stanjem. V Luciji tako tedensko izvajajo testiranje tako uporabnikov kot zaposlenih, varnostne protokole pa so vzpostavili že pred meseci, o čemer priča tudi podatek, da se je okužba s covidom pri njih prvič pojavila 13. novembra, je dodala Šavle Reščičeva.
Po besedah Zajčeve so tudi v Izoli sprejeli vse potrebne varnostne ukrepe za preprečitev in obvladovanje širjenja virusa. Poleg navedenega delujejo v skladu s priporočili stroke in sodelujejo z vsemi pomembnimi akterji. Trenutno veliko energije posvečajo tudi organizaciji in omogočanju stikov med stanovalci in svojci v vseh conah, je poudarila direktorica Doma upokojencev Izola ter izpostavila, da je število okužb v njihovem domu pod povprečjem domov v regiji.
KOMENTARJI (439)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.