Včeraj smo poročali, da so na veterinarski fakulteti v Ljubljani odkrili prvi primer okužbe z novim koronavirusom pri hišnih ljubljenčkih. To je beli dihur. Na veterinarski fakulteti smo poiskali še nekaj odgovorov na vprašanje o testiranju hišnih ljubljenčkov, ki še poteka.
"Do sedaj se je le nekaj lastnikov psov in mačk zanimalo za testiranje svojih živali, nihče se pa za to ni odločil. Na kliniki za ptice, glodavce in male sesalce testirajo tudi druge vrste hišnih ljubljenčkov ter prostoživeče ptice. Prvi primer okužbe z novim koronavirusom je bil potrjen pri belem dihurju prav v zadnjem tednu."
Na vprašanje, ali že lahko sklepajo o tem, ali je okužba z novim koronavirusom škodljiva za hišne ljubljenčke, odgovarjajo, da so do sedaj na voljo le poročila o posameznih primerih prisotnosti novega koronavirusa: "Še vedno ne vemo, ali se virus pri teh živalih lahko razmnožuje in posledično povzroči bolezenske znake. Izjema so minki in hrčki, pri katerih se razvijejo bolezenski znaki. Ker se pri tej živalski vrsti virus uspešno razmnožuje, so te lahko tudi potencialni vir okužbe za človeka."
Kakšen je namen raziskave?
O novem koronavirusu je še veliko neznanega, zato so pomembne raziskave, ki bodo pojasnile načine okužbe, poti prenosa virusa, obstojnost virusa v okolju in načine delovanja virusa. Zaradi tega so na veterinarski fakulteti uvedli diagnostiko SARS-CoV-2 in začeli preverjati prisotnost virusa pri domačih živalih, ki so bile v stiku z obolelimi. Testiranje živali iz gospodinjstev s potrjeno okužbo s SARS-CoV-2 je skladno tudi s priporočili Svetovne organizacije za zdravje živali (OIE).
Izsledki teh raziskav bodo pokazali, kako pogosto se virus prenaša z ljudi na živali, koliko časa se virus zadržuje v živalih in podobno. Hkrati pa bodo rezultati pomembni za razumevanje, ali virus SARS-CoV-2 povzroča kakršnakoli obolenja tudi pri živalih, za boljše razumevanje poti okužb pri ljudeh ter tudi za razumevanje poteka bolezni covid-19 pri ljudeh, pojasnjujejo na veterinarski fakulteti.
Glede na do sedaj znane podatke lahko živali okužene s SARS-CoV-2 ostanejo v domači oskrbi, saj ne predstavljajo večje nevarnosti za prenos in širjenje okužbe. Pri rokovanju s takšnimi živalmi pa priporočajo splošne higienske ukrepe.
Kot pojasnjujejo, je uspešnost raziskave v prvi vrsti odvisna od odziva lastnikov. Če jim bo uspelo pridobiti vzorce živali, bodo rezultate seveda javno predstavili. Raziskava ni časovno omejena. Pri živalih želijo preveriti prisotnost virusa in prisotnost protiteles, dodajajo.
Na kaj morajo biti pozorni lastniki živali, kjer se je v gospodinjstvu pojavil covid-19?
Priporočila glede ravnanja z živalmi v času bolezni redno posodabljamo in objavljamo na spletnih straneh veterinarske fakultete, Klinike za male živali in Slovenske veterinarske zbornice. Na počutje živali morajo biti lastniki vedno pozorni, poudarjajo na veterinarski fakulteti. V povezavi z novim koronavirusom ni posebnih priporočil. Predvidevajo lahko le, da občutljive živali (beli dihurji, hrčki, minki) zbolijo za podobnimi bolezenskimi znaki kot ljudje. Malo verjetno je, da se bolezenski znaki razvijejo pri mačkah, še manj pa pri psih. "Vsekakor lastnikom svetujemo, da se v primeru dvomov glede možnosti okužbe svojega ljubljenčka posvetujejo s svojim veterinarjem, ki jim bo svetoval glede nadaljnjih korakov."
Lastnike živali še naprej vabijo, da se prek elektronskega naslova koronavet@vf.uni-lj.si prijavijo za morebitno testiranje.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.