Nemčija je v zadnjih 24 urah zabeležila 1707 novih okužb, kar je največ po 26. aprilu, ko jih je bilo v enem dnevu 1737. Nemške oblasti so vzrok pripisale vračanju svojih državljanov, ki so pripotovali iz tujine, pa tudi splošnemu neupoštevanju ukrepov, kot je nošenje zaščitnih mask in upoštevanje socialne distance.
Ob vrhuncu epidemije v začetku aprila so sicer tam dnevno potrdili tudi po 6000 novih okužb. Kasneje je število okužb začelo upadati, od konca julija pa znova vztrajno narašča. Natančnih zaključkov glede razlogov za porast okužb ni, saj so v zadnjem času povečali tudi število testiranj. A porast okužb ni nujno povezan oziroma ni povezan zgolj s porastom števila testiranj, opozarjajo na inštitutu Roberta Kocha (RKI).
V tednu od 27. julija do 2. avgusta so tako na primer opravili 578.000 testiranj, dva tedna kasneje pa že 875.000. V tednu med 20. in 26. aprilom so jih medtem opravili le 364.000. Delež na koronavirus pozitivnih brisov je bil aprila približno petodstoten, zdaj pa je pri slabem odstotku.
Zaradi zapletov po okužbi s koronavirusom je sicer v Nemčiji doslej umrlo 9253 ljudi, v zadnjem dnevu deset, skupno pa se jih je doslej okužilo skoraj 230.000.
V Španiji so v zadnjih 24 urah zabeležili 3715 novih primerov, kar je najvišja številka od poznega aprila in odkar je država junija prekinila strogo karanteno. Umrlo je 127 ljudi. Časnik El Pais poroča, da je veliko novih okužb v domovih za starejše.
V Franciji v zadnjem dnevu več kot 4700 novih okužb s koronavirusom
V Franciji so v zadnjem dnevu potrdili 4771 novih okužb s koronavirusom, kar je skoraj tisoč več kot v sredo, ko so jih zabeležili 3776, so nocoj sporočile pristojne zdravstvene oblasti. Število novih okužb je tako prvič po maju preseglo 4000. V zadnjih 24 urah je za covidom-19 umrlo 12 ljudi.
Največje število novih okužb v enem dnevu so v Franciji zabeležili 31. marca, ko jih je bilo 7578. Vendar pa je od takrat število na novo okuženih le nekajkrat preseglo 4500.
Se je pa glede na sredo danes zmanjšalo število obolelih s covidom-19, ki so jih na novo sprejeli v francoske bolnišnice. V sredo jih je bilo 162, danes pa 149. Trenutno je v bolnišnicah v Franciji skupno 4748 bolnikov s covidom-19.
Delež pozitivnih na testiranjih na novi koronavirus se je glede na sredo v zadnjem dnevu zvišal, s 3,1 na 3,3 odstotka. V zadnjem dnevu so odkrili 33 novih žarišč.
Francija se sooča z močnim drugim valom epidemije covida-19. V zadnjem tednu dni so v Franciji potrdili več kot 18.600 okužb z novim koronavirusom.
Zaradi naraščanja števila okužb v Franciji je Velika Britanija od sobote uvedla obvezno 14-dnevno karanteno za vse, ki prihajajo iz te države. Oblasti v Parizu pa so ukrep obveznega nošenja zaščitnih mask na prostem razširile še na območje slovitega muzeja Louvre in na Elizejskih poljanah. Od petka bodo za vse, starejše od 11 let, maske obvezne tudi v francoskem mestu Toulouse, in sicer tudi na prostem.
V Avstriji so v zadnjem dnevu potrdili 347 novih okužb, od tega več kot polovico na Dunaju. Od 187 novih okužb so jih 19,5 odstotka povezali z dopustniki, ki so se vrnili domov. Največ se jih je vrnilo iz Hrvaške, skoraj petina, sledijo Kosovo, Turčija, druge avstrijske dežele in Srbija. Od začetka tedna se morajo vsi, ki so bili na Hrvaškem, testirati za novi koronavirus oziroma predložiti negativen test. Na Dunaju so vzpostavili poseben center za testiranje, ki je namenjen samo povratnikom iz Hrvaške. Do danes so testirali že več kot 3000 ljudi, od tega jih je bilo pozitivnih okoli 50.
Skupno so v Avstriji potrdili 24.431 okužb, umrlo pa je 729 ljudi. Na zdravljenju v bolnišnicah je 116 bolnikov s covidom-19, od tega 21 na intenzivni negi.
Število novih okužb znova narašča tudi v Italiji
Število novih okužb z novim koronavirusom znova narašča tudi v Italiji. V zadnjih 24 urah so po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje potrdili 845 novih primerov okužbe, kar je največ po 16. maju. Za covidom-19 je umrlo šest bolnikov.
Največ novih primerov, 159, so v zadnjem dnevu zabeležili v deželi Benečija (Veneto), sledita Lombardija s 154 in Lacij s 115 na novo okuženimi.
V sredo so poročali o skupno 642 na novo okuženih in sedmih smrtnih žrtvah.
V italijanskih bolnišnicah se po današnjih podatkih zdravi 883 obolelih s covidom-19, od tega jih 68 potrebuje intenzivno nego. Aktivno okuženih je trenutno nekaj več kot 16.000 ljudi.
Italija je med evropskimi državami, ki jih je pandemija covida-19 najhuje prizadela, nekaj časa je bila celo v svetovnem vrhu po številu okuženih z novim koronavirusom in smrtnih žrtvah. Z izredno strogimi ukrepi, tudi večmesečno karanteno za vso državo, so uspeli širjenje novega koronavirusa zajeziti. A v zadnjih dneh število novih okužb spet narašča in oblasti se bojijo drugega vala epidemije, zato ukrepe znova zaostrujejo.
Med drugim morajo vsi, ki v Italijo pridejo iz Hrvaške, Grčije, Malte in Španije, od prejšnjega četrtka imeti potrdilo o negativnem testu na koronavirus, opravljenem v največ 72 urah pred vrnitvijo oziroma opraviti testiranje v 48 urah po prihodu v Italijo, do testiranja pa morajo ostati v obvezni samoizolaciji.
V Italiji so doslej potrdili več kot 256.000 okužb z novim koronavirusom, več kot 35.400 bolnikov je covidu-19 podleglo.
Z dnevnim rekordom tudi Indija, Seul zaostuje ukrepe
Dnevni rekord so sicer zabeležili tudi v Indiji, kjer so potrdili kar 69.672 okužb. Celotna številka v tej državi se zdaj giblje pri okoli 2,84 milijona. Umrlo je še 997 ljudi, skupno število vseh umrlih je zdaj 53.886. Indija je – za ZDA in Brazilijo – med državami z največ potrjenimi okužbami.
Medtem pa so oblasti v Seulu zaradi novega naraščanja okužb spet prepovedale zborovanja več kot 10 ljudi. Ukrep, ki so ga sprejeli v petek, bo trajal najmanj do konca meseca. Zadnji večji izbruh so sicer zabeležili v eni od cerkva.
Podatki Univerze Johna Hopkinsa kažejo, da je zaradi novega koronavirusa po svetu do danes umrlo že 787.000 ljudi.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.