Hrvaška ministrica za turizem Nikolina Brnjac je po seji ožjega kabineta vlade dejala, da z avstrijskimi in slovenskimi kolegi redno komunicira glede ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa in številu okužb na Hrvaškem. Zagotovila je, da stalno in transparentno predstavljajo podatke o okužbah v državi in po županijah.
"Glede zadnjih izjav govorca Vlade Republike Slovenije za koronavirus Jelka Kacina zavračamo njegove navedbe, da je stanje na Hrvaškem dramatično," je bila jasna ministrica. Kacin je namreč danes slovenske državljane pozval, naj se čim prej vrnejo iz nevarne države, saj se stvari hitro slabšajo.
Hrvaška ministrica je dejala, da je ravno Slovenija že ves čas ključna za končni rezultat hrvaškega turizma. Kot pravi, so na Hrvaškem junija zaznali približno 270 tisoč prihodov in 1,1 milijona nočitev slovenskih turistov, julija pa je na Hrvaškem počitnikovalo 382 tisoč slovenskih turistov, ki so opravili 3,4 milijona nočitev. "Po preliminarnih kazalcih za avgust (z vključno 18. avgustom) smo trenutno na 238 tisoč prihodov in 2,2 milijona nočitev Slovencev, od katerih se 71,4 odstotka ustvarja v Istri, na Kvarnerju in Liki. Radi bi poudarili, da je ravno v teh treh županijah evidentiranih vsega skupaj 10 primerov novookuženih s covid-19 v zadnjih 24 urah," je po poročanju N1 sporočila ministrica.
Izpostavila je tudi dejstvo, da se "njihovi turisti na Hrvaškem počutijo varne, še posebej če pogledajo razmere v sosednjih državah". Percepcija Hrvaške je pri večini slovenskih turistov izjemno dobra, na Hrvaškem se počutijo varne, glede na to, da jo dobro poznajo in so lastniki številnih nepremičnin (več kot 100.000), je še dodala.
Pričakuje, da bo slovenska vlada to upoštevala. Upa, da bi iz ukrepov lahko bile izvzete županije, kjer so epidemiološke razmere boljše, kot sta Istrska in Primorsko-goranska.
Kot najbolj pomembno pa je izpostavila, da zdaj vsi na Hrvaškem spoštujejo ukrepe. Ko bo število okužb čez nekaj časa padlo, pričakuje, da bi nekatere ukrepe lahko revidirali.
Božinović: Hrvaška ni nevarna država po nobenem kriteriju
Na uvrstitev Hrvaške na rdeči seznam se je odzval tudi hrvaški minister za notranje zadeve in načelnik hrvaškega štaba civilne zaščite Davor Božinović. Obregnil se je predvsem ob Kacinove besede, da je Hrvaška nevarna država. "Seveda Hrvaška ni nevarna država po nobenem kriteriju spremljanja varnosti. Kar zadeva te izjave, dejstvo je, da številke rastejo, ampak je Hrvaška sočasno ena redkih držav, ki imajo v tem času turizem, ki dosega celo 70, 80 odstotkov rezultata iz lanskega leta, ki je bilo rekordno. Tega ni dosegla nobena druga država. Povečano je gibanje ljudi, ko so ljudje na dopustu, se zagotovo sprostijo, tako da ni nič čudnega, če številke rastejo," je Božinović za RTL komentiral slovensko potezo. Prepričan je, da je prav pretirana sproščenost posledica večjega števila novookuženih.
Tudi Božinović je poudaril, da večina slovenskih turistov počitnikuje v županijah, kjer imajo relativno majhno število okužb. Dodal je, da vse države, ki v zadnjih dneh govorijo, da je Hrvaška nevarna država, in svoje državljane pozivajo nazaj, zelo dobro vedo, kakšne so razmere v turističnih destinacijah. "Prepričan sem, da se bodo vsi morali na neki način potruditi, da svojim državljanom pojasnijo to odločitev, ker mi niti nimamo velikega števila turistov, pod enim odstotkom, ki so se tukaj okužili," je dejal hrvaški notranji minister.
Beroš: Zaostritev ukrepov držav za turiste iz Hrvaške politični pritisk, a legitimen
Hrvaški minister za zdravje Vili Beroš je ocenil, da gre pri zaostritvi ukrepov nekaterih držav do svojih državljanov, ko se vračajo iz Hrvaške, za politični pritisk. "Na podlagi pogovorov s kolegi ministri za zdravje menim, da gre v vseh teh državah za politične pritiske. Približuje se jim začetek šolskega leta, nekaterim še prej kot Hrvaški, in želijo vzpostaviti nadzor nad svojimi epidemiološkimi razmerami," je dejal danes po seji ožjega kabineta vlade.
Izpostavil je, da je to legitimno in da je to do svojih sosed počela tudi Hrvaška, je povedal v komentarju dejstva, da vse več držav, med njimi tudi Slovenija, poziva svoje državljane, naj se vrnejo domov.
Hrvaška je v zadnjih 24 urah potrdila največje število okužb, Beroš pa je kot dobro izpostavil, da so več kot 35 odstotkov novih okužb kontakti že znanih bolnikov. Okoli 25 odstotkov novih okužb pa prihaja iz nočnih klubov in določenih večjih druženj.
Beroš je zavrnil tudi trditev govorca slovenske vlade Kacina, ki jo je podal pred dnevi, da je na Hrvaškem že tretji val epidemije covid-19. Dejal je, da niso prepričani, ali gre za drugi val, kaj šele tretji. Ker Kacin ni epidemiolog, pa meni, da njegove izjave ne gre jemati kot realne.
Trenutno na Hrvaškem najbolj številčni Nemci
Na novinarsko vprašanje, ali ve, koliko avstrijskih turistov je zaradi ukrepov Avstrije minuli konec tedna odšlo iz Hrvaške, je dejal, da večina, ker se jim je dopust končal ter da gre za običajno zamenjavo turistov sredi avgusta. Medtem sta eno vodilnih hrvaških turističnih podjetij Valamar Riviera in hotelska skupina Falkensteiner že uvedla brezplačno testiranje avstrijskih turistov na okužbo.
Zaradi zahtev več držav po negativnih testih ob vrnitvi v domovino pa za turiste dodatna testiranja od minulega tedna izvajajo na kvarnerskih otokih in na Reki. Testirajo se tako lahko tudi na Lošinju, Cresu, Rabu in Krku. Za test je treba plačati.
Na Hrvaškem so trenutno najbolj številčni turisti Nemci, ki jih je več kot 170.000. Sledijo Slovenci, Poljaki, Čehi in Avstrijci, je še povedala ministrica za turizem.
KOMENTARJI (432)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.