
Predstavniki slovenske živilske industrije ocenjujejo, da so pred uvedbo evra v Sloveniji v medijih označeni za povzročitelje podražitev na področju prehrane. Združenje živilske industrije pri GZS je zato danes izpostavilo, da podpirajo aktivnosti za preprečevanje neupravičenega dvigovanja cen, a opozorilo, da se cene zvišujejo, ker je proizvodnja hrane najbolj občutljiva na sezonska in tržna dogajanja.
Zveza potrošnikov Slovenije, ki izvaja projekt pricewatch, s katerim nadzira cene blaga in storitev ob uvedbi evra v Sloveniji, je nedavno objavila črno listo podražitev. Po opozorilih trgovcev, da so spremembe cen lahko posledice sezonskih nihanj ali sprememb cen dobaviteljev zaradi sprememb cen na svetovnih trgih surovin, so danes enako poudarili živilci. Oboji zvezi potrošnikov očitajo, da bi morala pri objavi zvišanja cen pojasniti tudi razloge za podražitve.
Zavajanje javnosti?
"Pri spremembah cen, ki so nam poznane, ne gre za zlorabe zaradi evra," je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani zagotovil sekretar združenja Silvester Čotar. Ob tem je poudaril, da podpirajo aktivnosti za preprečevanje neupravičenega dvigovanja cen, vendar pa gre po njihovem mnenju "pri izključnem navajanju dejstev zveze potrošnikov" za zavajanje javnosti. "Od trgovine in potrošnikov pričakujemo objektivno razumevanje, da se kakšne cene bodo morale spremeniti," je dodal.

Predsednica združenja Ivanka Valjavec je spomnila, da so bila živilska podjetja - dobavitelji trgovini prisiljeni sprejeti nekajmesečno t.i. zamrznitev cen, kar je tržno sporno in obremenjujoče, saj cene surovin na svetovnem trgu nihajo. "Proizvodnja hrane je od vseh industrij najbolj občutljiva na sezonska in tržna dogajanja," je izpostavila in dodala, da bodo "zaradi uvedbe evra razlike v ceni na tretji ali četrti decimalki".
Zvišanje cen surovin
Po Čotarjevih besedah so se zlasti v drugi polovici leta močno zvišale cene nekaterih surovin. Kot je nanizal, se je cena krmne pšenice decembra v primerjavi z avgustom zvišala za 41 odstotkov, krušne pšenice za 39 odstotkov, koruze za dobrih 37 odstotkov, soje (od oktobra do novembra) za 24,5 odstotka. Pod vplivom svetovnih cen surovin so tudi sektorji proizvodnje pijač, zlasti piva, proizvodnja brezalkoholnih pijač pa je odvisna od razmer na trgu sadja.
V zadnjem letu se je, kot je še orisal Čotar, zaradi neugodnih vremenskih razmer cena pomarančnega koncentrata zvišala za 187 odstotkov, jabolčnega za 30 odstotkov. Zvišanje cen bodo zaradi uporabe sladkornega trsa za proizvodnjo bioetanola kot cenejše alternative nafti občutile tudi proizvodne dejavnosti, ki uporabljajo sladkor, je dodal.
"Cena ne more in ne sme biti edino merilo potrošniku," je dejal Čotar, agrarni ekonomist z ljubljanske biotehniške fakultete Aleš Kuhar pa je izpostavil pomembnost kakovosti hrane. Povzel, da je Slovenija edina najnovejša članica EU, ki je od vstopa v EU beležila deflacijo cen hrane. Današnji sogovorniki so opozorili še, da bodo razmere zaostrene tudi prihodnje leto. Obetajo se podražitev električne energije, na cene surovin pa bodo vse bolj vplivale tudi spremenjene klimatske razmere.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.