živilska

Zavajajoče oznake na živilih: zakonodaja EU ne dohaja tržnih praks
25. 11. 2024 18.45Potrošnik se lahko v labirintu oznak živil zlahka zgubi. Označevanje živil naj bi bilo v pomoč pri sprejemanju informiranih odločitev pri nakupu živil, toda evropski potrošniki so izpostavljeni vse večjemu številu trditev, logotipov, sloganov, oznak in ocen, ki so včasih ne le nejasni, temveč tudi zavajajoči, opozarja evropsko računsko sodišče.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'
20. 09. 2024 06.00Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'
19. 09. 2024 06.10Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?
17. 09. 2024 06.00Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Slovenska prehrana v rokah tujcev
15. 09. 2024 13.18Hrvaški Bosqar je dokončno prevzel večino enega največjih igralcev na slovenskem kmetijskem in živilskem trgu – Panvito. Največja hrvaška živilska družba Braća Pivac pa bi rada večino Celjskih mesnin, največjega odkupovalca živine in predelovalca rdečega mesa v Sloveniji. Kakšne so lahko dolgoročne posledice in tveganja? Je ogrožena prehranska varnost? Kje je strategija države? Pa tudi, kaj to pomeni za potrošnike? Bomo še jedli domače?

Slovenska živilska industrija – kaj je še v slovenski lasti?
26. 06. 2024 00.15S kampanjo "Mlinotest. V slovenski lasti." želijo v enem največjih slovenskih živilskih podjetij opozoriti potrošnike in slovensko javnost na to, da imamo v naši deželi še vedno številna podjetja, ki ostajajo v slovenski lasti, se borijo za nadaljevanje svoje tradicije.

Magistrski študijski program Industrijska farmacija
29. 05. 2024 00.15V študijskem letu 2024/2025 na Fakulteti za farmacijo Univerze v Ljubljani ponovno vabimo k vpisu plačljivega študijskega programa Industrijska farmacija, ki poteka v angleščini. Eden izmed ključnih motivov za uvedbo takšne vrste študijskega programa je velika potreba po mednarodnih in domačih strokovnjakih iz področja farmacije in industrijske farmacije, zaradi razvoja farmacevtske industrije v Sloveniji in širše.

Trajnostni pristopi v industriji – Od embalaže do skladiščenja
03. 04. 2024 00.15V sodobnem poslovnem svetu se vse bolj prepoznavajo in cenijo trajnostni pristopi, ki ne le da zmanjšujejo vpliv na okolje, ampak tudi izboljšujejo operativno učinkovitost in znižujejo stroške. Spletni portal Moja dejavnost predstavlja kategorije, ki so ključne za podjetja in organizacije, ki si prizadevajo za bolj trajnostno delovanje. Te kategorije ponujajo celovite rešitve za izzive, s katerimi se srečujejo podjetja na poti do trajnosti.

GZS vladi: Ne pričakujemo subvencij, ampak primerljive konkurenčne pogoje
18. 12. 2023 14.18Panoge v okviru Gospodarske zbornice Slovenije pričakujejo težavne razmere v letu 2024, predvsem zaradi dodatnih obremenitev, ki jih prinašata zakona o zdravstvu in o obnovi, ter visokih stroškov energije. Želijo razumevanje vlade in njeno ukrepanje za zagotavljanje konkurenčnih razmer.

Zaupajte znanosti: Vse, kar morate vedeti o prehranskih dopolnilih in alergijah
21. 08. 2023 00.15Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) je skupaj z lokalnimi partnerji v 16 državah članicah EU že tretjič zagnala pomembno kampanjo, ki Evropejcem s pojasnjevanjem znanstvenih spoznanj o varnosti hrane pomaga pri samozavestni izbiri živil.

Oskrbovana stanovanja na lepi lokaciji
07. 08. 2023 00.15Objekt Vitalis se nahaja na popolni lokaciji za vse tiste, ki radi uživajo mir in naravo, a imajo bližino večjih mest na dlani, ko si zaželijo malo mestnega vrveža.

Kdo odloča, kaj bomo jedli? 'Iluzija je, da je to potrošnik'
08. 07. 2023 07.16Kaj, predvsem pa kdo vpliva na našo prehrano? To med drugim raziskuje in razkriva novo poročilo krovne evropske potrošniške organizacije BEUC, imenovano Iluzija izbire. Nakup, priprava in zaužitje hrane so v veliki meri posledica odločitev v živilskem sektorju in ne izbire potrošnikov. Evropsko komisijo zato pozivajo, naj sprejme zakonodajo, ki bo Evropejcem olajšala izbiro zdrave in bolj trajnostne prehrane. Ugotovitvam krovne evropske potrošniške organizacije sicer pritrjuje tudi konzorcij neodvisnih znanstvenikov, ki svetuje Evropski komisiji. Ni čudežne roke, ki bi potrošnika usmerjala pri prehodu na bolj trajnostno zdravo prehrano, so jasni znanstveniki.

Kdo je kriv, da imamo v Sloveniji tako visoke cene hrane?
02. 06. 2023 06.00Kdo je kriv, da imamo v Sloveniji tako visoke cene hrane na trgovskih policah, in kdo v prehranski verigi ima neupravičene dobičke in oderuške marže? Na to vprašanje naj bi vlada odgovorila z uredbo o pošiljanju podatkov o cenah kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov, ki bo veljala najmanj šest mescev. V tem obdobju bo vlada spremljala cene pridelkov in izdelkov v prehranski verigi. Bo vladi s tem res uspelo obvladati naraščajoče cene hrane?

Trije znaki kakovosti, po katerih prepoznamo pristnost tradicionalnih lokalnih izdelkov
25. 05. 2023 00.15Kar 29 pristnih slovenskih kulinaričnih izdelkov danes nosi evropsko zaščito z enim od treh znakov kakovosti: "zaščitena označba porekla", "zaščitena geografska označba" in "zajamčena tradicionalna posebnost".

Kdo kupuje stanovanja za do osem milijonov, ki vas odpeljejo okoli sveta? Kaj dobi?
12. 02. 2023 09.41Čeprav manjkata še dve leti do trenutka, ko naj bi bila dokončana velika stanovanjska ladja MV Narrative, je ogromno stanovanj na njej že prodanih, pravijo v družbi. Je pa na ladji, katere gradnjo so zaupali hrvaškemu Brodosplitu, med drugim na voljo še nekaj zelo luksuznih stanovanj za slabih osem milijonov evrov. Torej za denar, za katerega bi denimo lahko kupili razkošno stanovanje v New Yorku ali razkošno hišo v Los Angelesu.

Iz nekdanjega Etola iztekla manjša količina odpadne vode v reko Hudinjo
13. 01. 2023 18.04Iz celjskega podjetja Tastepoint Slovenija, nekdanjega Etola, je med čiščenjem delovne opreme v jašek za odpadne vode iztekla manjša količina vode, ki se je zaradi proizvodnje osnove za multivitaminsko brezalkoholno pijačo, ki vsebuje surovine in živilska barvila, namenjena prehrani ljudi, obarvala v rumeno. Poškodovano cev so sanirali.

Seja sveta za prehrano: Ne opredeljujemo se do nobenega življenjskega stila
10. 01. 2023 06.13Člani strateškega sveta za prehrano so se sestali na svoji prvi seji. Dogovorili so se o delu za pripravo predlogov ukrepov za cenovno dostopno, kakovostno in varno hrano, ki bo imela čim manjši negativen vpliv na zdravje ljudi, okolje in podnebje. Ena največjih kritik sveta je bila, da so člani predvsem privrženci veganstva. Golob je po seji poudaril, da se ne opredeljujejo do nobenega življenjskega stila. "Ljudi bi radi ozaveščali o zdravih izbirah, nato pa se sami odločijo o svojem življenjskem slogu," je dejal.

Znani člani strateškega sveta za prehrano
10. 01. 2023 12.23Po tem, ko so svoj glas povzdignili strokovnjaki za prehrano, ker premier Robert Golob v strateški svet za prehrano ni vključil niti enega strokovnjaka z medicinske in biotehniške fakultete, so z vlade sporočili, da so dopolnili seznam članov.

Panvita postala del evropske družine največjih živilskih podjetij
03. 12. 2022 00.15Skupina Panvita se je pridružila iniciativi Evropske komisije, ki spodbuja podjetja, organizacije in združenja, da sprejmejo ukrepe, ki bodo vodili k bolj trajnostni in okolju prijazni ter zdravi pridelavi in predelavi hrane.

V Kranju bodo prihodnje leto gradili sosesko s skoraj 400 stanovanji
01. 12. 2022 13.30Prihodnje leto bo v Kranju stekla gradnja stanovanjske soseske Kranjska iskrica. Na približno 30.000 kvadratnih metrov površin na degradiranem območju nekdanjih mlekarn bo zraslo deset večstanovanjskih objektov. V prvi fazi bo zgrajenih 263 stanovanj, v drugi pa še 133, so snovalci projekta povedali na današnji predstavitvi v Kranju.

Je premožni novi delničar Fortenove le fiktivni vlagatelj?
04. 11. 2022 10.36O arabskem vlagatelju, ki se je znašel v središču pozornosti na Hrvaškem zaradi nakupa 43,4-odstotnega deleža Fortenove, je znanega bore malo. Diplomiral je iz računovodstva, pri 33 letih pa je postal vodja urada dubajskega prestolonaslednika. Je bogat vlagatelj v sklade tveganega kapitala, zdaj pa ga, kot kaže, zanima hrvaška živilska industrija. A hrvaški mediji poročajo o možnosti, da je 46-letni šejk v resnici le fiktivni vlagatelj, v ozadju posla pa naj bi stali hrvaški poslovneži, povezani z ruskim kapitalom.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'
09. 10. 2022 07.17Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

Kumer miri: Najprej varčevanje, zapiranje smučišč v najhujšem scenariju
02. 10. 2022 19.14Žičnicam in smučiščem ne bomo prepovedali delovanja, to bi bil res le skrajni ukrep, odgovarja minister za infrastrukturo Bojan Kumer po intervjuju, s katerim je slovenske žičničarje dvignil na noge. V nedeljo je pojasnil, kakšni bi bili varčevalni ukrepi, če bi pozimi primanjkovalo elektrike: najprej znižanje temperature ogrevanja in izklop javne razsvetljave, nato omejevanje porabe v industriji, predvsem v jeklarnah in železarnah, šele nato pa tudi pri drugih velikih porabnikih, kot so smučišča. Takšna izjava ministra pred začetkom sezone je žičničarje močno razburila, še posebej zato, ker so bili že med epidemijo covida med najbolj prizadetimi.

Kumer: Povsem mogoče je, da bi vlada prepovedala obratovanje žičničarjem
01. 10. 2022 13.22Vlada si bo v strateških energetskih družbah zagotovo želela večji vpliv države, ali lastniško ali upravljalsko, se bo še videlo, je dejal minister za infrastrukturo Bojan Kumer. Poudaril je, da bi si v Geoplinu želeli večji vpliv, nič pa da ne bi bilo narobe, če bi bil tudi Petrol v večjem deležu v državni lasti. Dotaknil se je tudi oskrbe z energijo. Vlada ima, če ni mogoče z vsemi razpoložljivimi viri poskrbeti za zadostne količine, zakonsko možnost, da zapove podjetjem in prebivalstvu varčevanje. Če tudi to ne bi bilo dovolj, bi nastopile redukcije.

Kmetijska ministrica o primerjavi cen živil: Ne gre za stran vržen denar
20. 09. 2022 06.00V Sloveniji lahko odslej vsi potrošniki primerjamo cene osnovnih živil v košarici pri šestih največjih trgovcih. Nas bo ukrep res zaščitil pred neupravičenimi zvišanji cen v času, ko morajo preštevilni Slovenke in Slovenci skrbno pretehtati tudi tiste najbolj osnovne nakupe in gledajo na vsak porabljen evro?

Mesec s predlogom o obvezni božičnici razburil gospodarstvo
07. 09. 2022 12.49Ministrstvo za delo načrtuje spremembe delovne zakonodaje, med drugim obvezno božičnico, je na posvetu Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije povedal minister Luka Mesec. O spremembah s področja evidentiranja delovnega časa pa je dejal, da ne bi bilo obvezno za vse. Novosti je napovedal še pri vodenju inšpektorata za delo. Predlog v zvezi z obvezno božičnico je v gospodarstvu sprožil presenečenje in kritike.

Podražitvam hrane se ne bo moč izogniti brez regulacije cen energentov
07. 09. 2022 13.08Podražitve, nemotena oskrba z živili ter trenutna situacija v kmetijskih in živilskih podjetjih so teme, o katerih razpravlja Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, sestanka pa naj bi se udeležila tudi kmetijska ministrica. Še pred sestankom so pred medije stopili predstavniki živilsko-predelovalnih podjetij, ki so državo pozvali k takojšnji pomoči in sprejetju učinkovitih ukrepov, v nasprotnem primeru bodo morali dražiti, ogrožena pa so tudi delovna mesta.

Štirje velikani, samo enemu 165 milijard: rekordni dobički trgovcev z žitom
23. 08. 2022 17.28Podjetja v središču svetovne trgovine z žitom se ob skokovitih cenah hrane po vsem svetu veselijo rekordnih dobičkov, kar vzbuja skrb glede dobičkarstva in špekulacij na svetovnih živilskih trgih, saj to pomeni še višje cene hrane in še več ljudi, ki bi jih lahko situacija pahnila v lakoto, celo smrt. Vrstijo se tako pozivi k dodatnim obdavčitvam, a konkretnejših ukrepov odločevalcev še ni.

Napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, vpliva na odkupne cene
08. 07. 2022 16.34Ukrep odkupa pšenice, ki ga bo izvedel Zavod za blagovne rezerve, je pomemben za zagotavljanje prehranske varnosti v prihodnjih mesecih, obenem pa gre tudi za obliko pomoči kmetom in prehranski verigi v času draginje, je po seji vlade povedala kmetijska ministrica Irena Šinko. A na Gospodarski zbornici opozarjajo, da so slovenski mlinarji in proizvajalci krmil v manj kot tednu odkupili več kot tretjino slovenske pšenice. Vladna napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, je tako vplivala na odkupne cene pšenice. Višje cene pšenice pa pomenijo višjo ceno moke in dražji kruh.

Ne samo pogonska goriva, tudi cene hrane se dvigujejo v nebo: 'Korona je bila mala malica'
09. 03. 2022 20.01Goriva že plačujemo bistveno dražje. Bomo tudi hrano? Dogajanje v Ukrajini in sankcije proti Rusiji bodo zagotovo vplivale na cene hrane, pravijo poznavalci razmer. Vse več držav že prepoveduje izvoz hrane. Ukrajina je do konca leta prepovedala izvoz nekaterih žitaric, soli in mesa. Srbija bo zaustavila izvoz pšenice in moke, omejile ga bodo tudi Madžarska, Turčija, Argentina in Moldavija. Da so dvigi cen neizogibni, so prepričani tudi v naši mesni industriji. V Celjskih mesninah so povedali celo, da bi lahko cene svinjskega in govejega mesa dosegle rekordne vrednosti.