"Morali smo vzpostaviti dodatne varnostne sisteme, jih uradno revidirati in verificirati," dveletno delo, ki jih je pripeljalo do dovoljenja za poslovanje v vseh državah Evropske unije, pojasnjuje Nejc Kodrič. "Regulator je opravil finančni nadzor, v Luksemburgu smo zaposlili odgovorno osebo za skladnost in finančnega direktorja. V Luksemburg smo preselili celo informacijsko infrastrukturo. Vse to smo počeli zadnji dve leti," dodaja. Zdaj morajo zagotavljati enake standarde varovanja in preglednosti, kot to počnejo največje svetovne banke, le da to počnejo z virtualno valuto in v veliki meri na spletu.
Bitcoini sicer še naprej v večini vzbujajo pozornost predvsem pri tehnoloških zanesenjakih, a Kodrič je prepričan, da je uradna licenca za poslovanje v državah EU korak k temu, da bodo postali bolj priljubljena in razširjena valuta, posebej za plačevanje na spletu. "Že zelo zgodaj smo se odločili, da bomo bitcoine obravnavali kot valuto. Tudi zato smo vse prilive v naš sistem obravnavali kot takšne," pravi Kodrič. Tudi zato je njihova menjalnica virtualnih kovancev že od leta 2013 zahtevala identifikacijo uporabnikov. Ker ni bistvena anonimnost, temveč zasebnost uporabnikov. Čeprav odziv uporabnikov valute vsaj takrat ni bil pozitiven, se zdaj zavedajo, da jim je ključno pomagal pri zagotavljanju licence in nadaljnjem poslovanju.
Od valute za kriminalce do valute za vse
Predvsem zaradi svoje anonimnosti so vrednost bitcoinov pri poslovanju kmalu dognale tudi kriminalne organizacije, ki naj bi sistem pogosto zlorabljale za financiranje svojega delovanja. Tudi zato je Kodrič prepričan, da jim bo z licenciranjem bitcoin menjalnic in borz uspelo prebiti bariero v mentaliteti ljudi. Že dejstvo, da so jih v Luksemburgi sprejeli in z njimi dve leti orali ledino pri regulaciji podjetja, mu vliva zaupanje, da grejo v pravo smer. "Pred dvema letoma smo organizirali dvodnevni obisk in sestanke z različnimi organizacijami in institucijami v Luksemburgu, in sam sem se pripravljal, kako bom moral pojasnjevati osnove bitcoinov popolnim začetnikom, kot je bilo to povsod drugje, ko sem srečeval predstavnike oblasti. A bil sem presenečen, da so zelo dobro razumeli, kako delujejo bitcoini in tehnologija za njimi. Razumeli so, da gre za tehnologijo, ki veliko obeta in da je tehnološko zelo napredna," dodaja.
Od tod naprej je postopek tekel gladko. Ker je šlo za prvi tak primer na svetu, niso imeli na voljo nobenega priročnika ali regulatornih okvirov. Ustvarjali so pravila, na podlagi katerih bodo zdaj regulatorji po Evropi morebitnim novim prijaviteljem izdajali dovoljenja.
Za obstoj valute bo bistveno zaupanje
Kodrič poudarja, da je dovoljenje za trgovanje v Evropi zgolj prvi korak pri zagotavljanju splošne prepoznave in sprejemanja bitcoinov kot veljavne valute. Zdaj se bo njihovo podjetje osredotočilo tudi na ZDA. Tudi tam so že zaprosili za dovoljenje za trgovanje, a je postopek tam bolj dolgotrajen.
"21 podjetij se je prijavilo, do zdaj je samo eno dobilo dovoljenje. ZDA se tu vedejo malce bolj zadržano. Razumljiva, saj je država velika, s 50 zveznimi državami, ki imajo vsaka svoj regulatorni okvir. Za dovoljenje smo zaprosili na zvezni ravni, kjer jih bolj zanima preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma. Na državni ravni pa jih bolj zanima varstvo potrošnikov, kjer ima vsaka država svoja pravila, in dovoljenja iz ene države ne morete preprosto prenesti na druge," pravi Kodrič.
In šele po regulaciji v ZDA bo prebita ključna bariera za splošen sprejem kriptovalut med ljudmi. Regulacija na največjem finančnem trgu na svetu bo namreč uradno potrdilo, da kriptovalute, kot je bitcoin, niso samo muha enodnevnica, temveč da predstavljajo veljaven plačilni instrument.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.