Mariborska obrtno-podjetniška zbornica je na svoje člane naslovila poziv, naj bodo letos še posebej previdni, ko z dobavitelji podpisujejo pogodbe o odkupu električne energije za pol leta ali leto dni vnaprej. "Predlagamo, da pogodbe dobro preberete in posebno pozornost posvetite napovedanim količinam ter predpisanim odstopanjem od voznega reda oz. odstopanjem od napovedanih količin in posledično pogodbenim kaznim," piše v pismu, pod katerega se je podpisal predsednik zbornice Marko Gorjak.
Kot pojasnjuje, določeni dobavitelji električne energije v pogodbe o zakupu vnašajo nove člene ali spreminjajo stare, tako da morajo podpisniki v primeru odstopanja od predvidene količine zakupa plačati pogodbeno kazen v višini do polovice cene električne energije za vso premalo ali preveč porabljeno elektriko.
"Sprva nižja cena zaradi vnaprejšnjega zakupa električne energije lahko na koncu pripelje do precej višjih zneskov. Zaradi plačila pogodbenih kazni (kot posledica t. i. odstopanj od voznih redov) se lahko začetni prihranek na koncu spremeni v strošek, ki električno energijo močno podraži," opozarja.
"Pred podpisom pogodbe in pri načrtovanju zakupa za naslednje leto premislite tudi o dejavnikih, ki bi lahko vplivali na odstopanje od predvidene količine, na primer nakup novih strojev, montaža lastne sončne elektrarne, ponovne omejitve zaradi covida in podobno," svetuje Gorjak.
V mislih je treba ime tudi omejitve, ki bodo skoraj zagotovo postavljene za pridobitev državne subvencije. "Ta trenutek še ni jasno, kakšne bodo, predvidevanja glede na izjave na ravni EU pa gredo v smeri zaveze za zmanjšano porabo električne energije, govori se o 10 ali 15 odstotkih," piše v pismu. In tako bi se kaj lahko zgodilo, da bi se podjetniki znašli med kladivom in nakovalom, ujeti med pogodbe z dobavitelji, ki zahtevajo, da se držijo predvidene porabe, in prizadevanji za pridobitev subvencij, zaradi česar bi morali porabo skrčiti.
Nasveti agencije za energijo
Agencija za energijo in tržni inšpektorat prejemata veliko vprašanj v zvezi z obveznostjo dobaviteljev elektrike in plina, da se odzovejo na povpraševanje končnih odjemalcev. "Veljavna zakonodaja dobaviteljem neposredno ne nalaga obveznosti, da se na povpraševanja končnih odjemalcev za pridobivanje ponudb odzovejo v določenem času, vendar je iz do sedaj uveljavljenih poslovnih praks dobaviteljev razvidno, da se na povpraševanja končnih odjemalcev odzivajo v roku od 14 do 21 dni. Zaradi trenutnega stanja na trgu in velikega povpraševanja po pridobivanju ponudb so ti roki trenutno lahko tudi daljši," odgovarjajo.
Uredbi o določitvi cen električne energije in zemeljskega plina sicer določata, da dobavitelji ne smejo prenehati z dobavo zaščitenim odjemalcem, med katere sodijo gospodinjski odjemalci in skupni gospodinjski odjemalci, mali poslovni odjemalci ter osnovne socialne službe: bolnišnice, dijaški in študentski domovi ter javni domovi za starejše in zapori. Prav tako dobavitelji ne smejo odkloniti sklenitve pogodbe o dobavi z novimi odjemalci iz zgornjih kategorij, medtem ko odjemalci ne izgubijo pravice do menjave dobavitelja.
"Agencija končnim odjemalcem zato predlaga, da pred potekom pogodb o dobavi od obstoječega ali novega dobavitelja zahtevajo sklenitev nove oziroma podaljšanje obstoječe pogodbe o dobavi. Na tako zahtevo so se dobavitelji dolžni odzvati v skladu z zgoraj navedenima uredbama. V primeru, da dobavitelj kljub pozivu končnega odjemalca po sklenitvi pogodbe o dobavi ne odreagira oziroma zavrne sklenitev pogodbe o dobavi oziroma da bi obstoječi dobavitelj prenehal dobavljati plin ali elektriko zgoraj navedenim zaščitenim odjemalcem, se naj končni odjemalci obrnejo na Tržni inšpektorat, ki je pristojen za nadzor nad izvrševanjem zgoraj navedenih uredb. Pri tem pa agencija predlaga, da zahtevo za sklenitev pogodbe o dobavi z energijo končni odjemalci zahtevajo le od enega dobavitelja (in ne morebiti več)," so zapisali.
Končnim odjemalcem tudi svetujejo, naj ne čakajo na iztek obstoječe pogodbe o dobavi. Gospodinjski odjemalci naj pristopijo k aktivnostim za sklenitev nove pogodbe z obstoječim ali novim dobaviteljem energije vsaj mesec pred potekom obstoječe, preostali pa celo prej. V primeru prehoda na novega dobavitelja je namreč treba upoštevati tudi zakonske roke za izvedbo postopka menjave. Postopek menjave je za odjemalca brezplačen in enostaven, saj ga lahko zanj opravi tudi novi dobavitelj.
Ob tem na agenciji še priporočajo uporabo primerjalnika cen, ki je objavljen na njihovi spletni strani.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.