oskrba

Zaradi kemičnega onesnaženja že peti dan brez pitne vode

01. 04. 2025 20.24

V Logatcu je približno 600 prebivalcev že peti dan brez pitne vode. Vzrok: kemično onesnaženje. Zakaj točno, še ni jasno. Policija pa preiskuje sum kaznivega dejanja onesnaženja pitne vode. Domačini so razburjeni, saj vode kljub današnjemu rahlo boljšemu rezultatu analize, še vedno ne smejo uporabljati niti za osebno higieno niti za pranje perila. Civilna zaščita je na določenih mestih po Logatcu postavila kontejnerje z vodo. Občina pomaga tudi tako, da lahko prebivalci v bližnji osnovni šoli lahko perejo posodo, tuširajo se lahko v športni dvorani. Brez vode so tudi v domu starejših občanov, vodo jim vozijo gasilci.

Zdesetkal nemški konvoj, strmoglavil Mustanga v Kuretnem in se boril s partizani

01. 04. 2025 16.45

1. aprila 1945 je iz letalske baze v Italiji poletela formacija šestih lovskih bombnikov P-51 Mustang. Bojni skupini je poveljeval avstralski poročnik Barnaby E. Davis. Južno od Radeč je skupina opazila veliko kolono sedemdesetih nemških vojaških vozil in se usmerila proti njej. Napadli so dvakrat. Prvič je zagorelo pet vozil, v drugo dodatnih 12 tovornjakov in oklepnikov. Toda poveljnikovo letalo so skozi motor "prebodli" izstrelki protiletalske obrambe konvoja. Povzpel se je na 1200 metrov, si odstranil kisikovo masko, usmeril nos letala navpično proti zemlji, odprl pokrov kabine in izskočil. Pustolovščina nekega Avstralca na Slovenskem pa se je šele začela ...

Analize vode v Logatcu pokazale sledi detergentov, benzotriazola, kislin in amin

29. 03. 2025 19.09

Komunalno podjetje Logatec uporabnike obvešča, da zaradi onesnaženja še vedno velja prepoved uporabe pitne vode za pitje, pripravo hrane in osebno higieno, vključno s pranjem perila. Voda se lahko uporablja samo za sanitarne namene. Laboratorijska preizkušanja vode iz vodovodnega sistema so namreč potrdila prisotnost anionskih detergentov, benzotriazola, kislin in amin. V primeru morebitnih zdravstvenih težav se zglasite pri izbranem osebnem zdravniku ali dežurni službi zdravstvenega doma.

NSi: Včeraj zapiranje bankomatov, jutri zdravstvenih ambulant

27. 03. 2025 14.04

V opozicijski NSi pozivajo vlado h krepitvi zdravstvene oskrbe na podeželju in zahtevajo sklic seje odbora DZ za zdravstvo na to temo. Obenem so prepričani, da bo predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti še dodatno otežil dostopnost do zdravstva. Zato koalicijske poslance pozivajo, naj novelo ob glasovanju v DZ zavrnejo.

Madonna o posvojenih hčerkah: Radi se vračata v domovino

26. 03. 2025 07.00

Pevka Madonna je v intervjuju spregovorila o svojih posvojenih hčerkah in njihovem dobrodelnem delu v Malaviju. "Deklici imata veliko empatije do ranljivih otrok, ki potrebujejo življenjsko oskrbo," je med drugim povedala zvezdnica, ki se že leta bori za pravice otrok in s svojim delom pomaga vsem, ki pomoč močno potrebujejo.

Izrael v Gazo znova napotil vojake, prevzema nadzor nad koridorjem Netzarim

19. 03. 2025 16.05

Število smrtnih žrtev v Gazi je v zadnjih dveh dneh naraslo za 970, je sporočilo ministrstvo za zdravje v palestinski enklavi. Od torka je bilo v okrepljenih izraelskih napadih ubitih najmanj 436 ljudi. Po podatkih ministrstva v Gazi je bilo od zgodnjih jutranjih ur v torek ubitih najmanj 183 otrok. Izraelska vojska je medtem sporočila, da prevzema nadzor nad koridorjem Netzarim, s katerega so se v skladu s prvo fazo dogovora o prekinitvi ognja umaknile februarja.

Trije od štirih Makedoncev, ki se zdravijo pri nas, v smrtni nevarnosti

18. 03. 2025 12.31

Po požaru v nočnem klubu v Severni Makedoniji so v Slovenijo z letalom Slovenske vojske nekaj po 15. uri pripeljali še dva poškodovanca, ki se bosta zdravila v UKC Maribor. Po besedah predstojnika tamkajšnjega urgentnega centra Gregorja Prosena je eden še v smrtni nevarnosti. V ponedeljek so prva dva poškodovanca že sprejeli v UKC Ljubljana, od koder so sporočili, da sta življenjsko ogrožena oba pacienta. "Delamo vse in se maksimalno trudimo, da bi ju ozdravili," je poudarila intenzivistka kliničnega centra Adela Stecher. Dolžina zdravljenja obeh bolnikov je nepredvidljiva.

Potres prebivalce Neaplja pognal na ulice, spali v avtomobilih

13. 03. 2025 08.16

Območje Neaplja na jugu Italije je stresel potres z močjo 4,4, zaradi katerega so številni noč preživeli na prostem in v avtomobilih. Iz delno porušene hiše v bližini epicentra na vulkanu so rešili človeka. V delu mesta je bila motena oskrba z elektriko.

Ob dnevu žena tudi protesti: Nočem cvetlice, daj mi delavske pravice!

08. 03. 2025 17.09

Ženske in vsi, ki se zavzemajo za njihovo enakopravnost, ob mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, poudarjajo nujnost boja proti neenakosti in diskriminaciji. Hkrati opominjajo, da pravice niso podarjene, ampak priborjene. Tokratni mednarodni dan bo potekal pod geslom Za vse ženske in dekleta: Pravice. Enakost. Opolnomočenje. So pa se zvrstili tudi protesti.

Posebna obravnava invalidskih podjetij, Farme Ihan postale strateška naložba

07. 03. 2025 13.06

Vlada je na dopisni seji potrdila dopolnitve odloka o strategiji upravljanja naložb države. Z njimi so med drugim dodatno opredelili posebno obravnavo invalidskih podjetij v neposredni ali posredni državni lasti. Ta ostajajo uvrščena med portfeljske naložbe, a se bo z njimi upravljalo na način, kot da gre za strateške naložbe.

Pfizer in Biontech kršila patentne pravice pri razvoju cepiva proti covidu-19

05. 03. 2025 19.15

Sodišče v Düsseldorfu je presodilo, da sta ameriški farmacevtski velikan Pfizer in nemška biotehnološka družba Biontech pri razvoju cepiv proti covidu-19 kršila patentne pravice ameriške biotehnološke družbe Moderna. Pfizer in Biontech bosta morala zdaj oceniti finančne koristi od kršitve patenta ter zagotoviti ustrezno odškodnino.

Z vozilom treščil v množico, med aretacijo se ustrelil

03. 03. 2025 13.38

V nemškem Mannheimu je v coni za pešce avtomobil trčil v množico ljudi. Notranji minister Baden-Württemberga Thomas Strobl je potrdil poročanje medijev, da sta bila v incidentu ubita najmanj dva človeka.Več drugih je huje ranjenih. Za zdaj še ni znano, ali gre za nesrečo ali napad, policija pa je voznika vozila že prijela. Ta se je med aretacijo ustrelil s slepim nabojem in je v kritičnem stanju, poročajo mediji.

'Imamo gensko zdravilo, ki pomaga, vendar pa otroci do njega ne morejo'

28. 02. 2025 15.33

Otroci z redkimi boleznimi in njihovi starši se vse bolj pogosto soočajo s problematiko dostopnosti do najnovejših genskih zdravil, so ob svetovnem dnevu redkih bolezni izpostavili v Društvu Viljem Julijan. Državo pozivajo, naj čim prej zagotovi mehanizem, ki bo lahko stanje na tem področju popravil. "Na eni strani imamo gensko zdravilo, ki pomaga, na drugi pa otroke, ki do teh zdravil ne morejo," so poudarili.

Obrtniki bi za leto dni zamaknili plačevanje novega prispevka

27. 02. 2025 06.00

Zakaj bi plačevali za storitve, ki jih v praksi sploh ne bomo mogli uporabljati, se sprašujejo na obrtno-podjetniški zbornici in zato predlagajo, da se pobiranje novega prispevka za dolgotrajno oskrbo zamakne za eno leto. Ta naj bi vse državljane bremenil od 1. julija naprej, v državno blagajno bi delavci in delodajalci v povprečju plačali po 25 evrov na mesec, upokojenci okoli osem. A zdravstvenega kadra že za trenutne potrebe naše, starajoče se družbe ni dovolj, opozarjajo obrtniki in podjetniki, zato menijo, da se, dokler ni kadra in storitev, pobiranje tega prispevka odloži vsaj za eno leto.

Več kot 90 odstotkov Čila v temi: razglasili izredne razmere s policijsko uro

26. 02. 2025 08.34

V Čilu so v torek zvečer razglasili izredne razmere s policijsko uro, potem ko je po večini države prišlo do izpada elektrike. Izpad je prizadel območje, na katerem živi več kot 90 odstotkov od 20 milijonov prebivalcev države. Po navedbah oblasti so že obnovili oskrbo z elektriko za večino gospodinjstev v državi.

Obrtnike jezi prispevek za zakon, ki ga je 'nemogoče izvajati'

25. 02. 2025 15.38

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS), ki že tako odločno nasprotuje vsakršnim dodatnim obremenitvam slovenskega gospodarstva, zdaj izpostavlja tudi prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki naj bi ga začeli plačevati 1. julija letos. Pravijo, da pogoji za pobiranje tega prispevka še niso izpolnjeni, zato predlagajo zamik začetka pobiranja.

Krik groze: med pripravo ribe je ta nenadoma 'oživela'

25. 02. 2025 09.36

Nenavadna kuhinjska izkušnje je iz mlade Ukrajinke naredila pravo TikTok zvezdo. Medtem ko se je snemala med pripravo krapa, je riba namreč nenadoma "oživela". Začela se je premikati in tresti, prestrašena Ukrajinka z vzdevkom Balamutka pa je zavreščala in skočila stran.

Oskrbnine v domovih bodo višje za 0,7 odstotka

21. 02. 2025 12.41

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je določil, da bo letošnja redna letna uskladitev oskrbnin v domovih za starejše s 1. marcem v višini 0,7 odstotka, tako da ne bodo sledile 15-odstotnemu dvigu stroškov dela. Potencialni dvig oskrbnin zaradi dviga plač je ministrstvo že preprečilo z nedavno novelo zakona o dolgotrajni oskrbi.

Eksplozija v Černobilu, kamere ujele napad drona

14. 02. 2025 09.14

Mednarodna agencija za jedrsko energijo IAEA je sporočila, da je ponoči njihova ekipa na območju nekdanje jedrske elektrarne v Černobilu zaslišala eksplozijo na zaščitnemu sarkofagu, ki pokriva četrti jedrski reaktor. Ugotovili so, da je prišlo do napada z dronom, ki je povzročil manjši požar na strehi. Večje nevarnosti ni.

Dolgotrajna oskrba: za pomoč občinam bo vzpostavljen tudi klicni center

10. 02. 2025 17.11

Da bi izvajanje dolgotrajne oskrbe steklo čim bolj tekoče, je ministrstvo za solidarno prihodnost na Brdu pri Kranju pripravilo srečanje z župani. Kot je napovedal minister Simon Maljevac, bodo za pomoč občinam vzpostavili tudi klicni center. V javno obravnavo pa gre predlog novele zakona z dodatnimi rešitvami.

Kako v alpsko dolino brez cest spraviti 500 ton materiala na dan

09. 02. 2025 09.30

Kolosalni napori vojaškega transporta med soškimi bitkami prve svetovne vojne so na eni strani dokaz trdoživosti neke generacije, na drugi pa posledica ambicioznih planov vojaških načrtovalcev, ki so iskali inovativne rešitve za oskrbovanje hrane, streliva in ostale opreme lačnih armad. In medtem ko je večina drugih vojska v Veliki vojni bojevala bitke na bolj dostopnih območjih, sta avstro-ogrska in italijanska vojska krvavo bitko bili v slovenskem visokogorju, kjer je bilo oskrbovanje prava nočna mora. Veliki izzivi pa vedno privedejo do genialnih rešitev. In ena od teh tiči v Rabeljskem rudniku pod Mangartom.

Ukinitev agencije Usaid: kakšne bodo posledice in koga bo najbolj prizadelo?

04. 02. 2025 16.25

Trumpov svetovalec za vladno učinkovitost Elon Musk je napovedal ukinitev ameriške agencije za mednarodni razvoj Usaid. Organizacija financira številne zdravstvene, humanitarne in druge projekte v vrednosti več deset milijard evrov letno. Kaj pomeni ukinitev organizacije in katere države bodo to najbolj občutile?

Pri zdravniku niso odkrili napak, dvom padel na medicinsko sestro

28. 01. 2025 08.13

Zdravniška zbornica Slovenije v izrednem nadzoru Medicinskega centra Barsos pri nadzorovanem zdravniku ni ugotovila strokovnih nepravilnosti. Dopušča pa možnost, da je napako storila medicinska sestra pri označevanju histoloških vzorcev, so sporočili z zbornice. Gre za nadzor po primeru odstranitve želodca napačnemu bolniku.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku

26. 01. 2025 07.00

Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

ZDA naj bi ustavile pomoč Ukrajini

25. 01. 2025 15.19

Ameriški državni sekretar Marco Rubio je v petek ukazal zaustavitev porabe nepovratnih sredstev za večino zunanjih partnerjev za 90 dni, izjema sta zgolj Izrael in Egipt. Odločitev je presenetila mnoge uradnike State Departmenta, pomeni pa, da s tem ZDA verjetno ustavljajo vojaško pomoč Ukrajini, poročata Politico in Reuters. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je zamrznitev vojaškega dela pomoči zanikal.

Na ulicah slavili premirje, ko je Izrael 'udaril' znova: več kot 80 mrtvih

16. 01. 2025 07.19

Izrael palestinskemu islamističnemu gibanju Hamas očita, da je odstopilo od nekaterih delov dogovora o prekinitvi ognja v Gazi. Izraelska vlada zato odlaša s sejo, na kateri bi morala dokončno potrditi sporazum. Kljub sklenitvi dogovora o prekinitvi ognja, pa napadi na Gazo ne pojenjajo. Tarča so postali tudi Palestinci, ki so v sredo zvečer na ulicah slavili premirje. Po zadnjih podatkih naj bi v Gazi v manj kot enem dnevu umrlo več kot 80 oseb - najmanj 21 palestinskih otrok in 25 žensk.

Zavetišča: deponija za živali, ko se jih naveličamo?

16. 01. 2025 06.00

Prispevka na pse za njihove lastnike, kot kaže, ne bo. Na ministrstvu za kmetijstvo so se mu po burni reakciji javnosti odrekli, še preden so ga sploh zapisali v predlog novele zakona o zaščiti živali. Ali to pomeni, da ne bomo plačevali nič? Zakaj je stanje v zavetiščih alarmantno? V Sloveniji za zapuščene živali skrbi 16 zavetišč. Prostora imajo za 700 mačk in 400 psov, leta 2023 je bilo sprejetih 9.897 mačk in 1.572 psov.

Nadzor pokazal neskladja glede pogojev reje in veterinarske oskrbe

15. 01. 2025 10.20

Inšpekcijski nadzor na kmetiji Kaučič še ni zaključen, je pa uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin v okviru nadzora ugotovila neskladja glede pogojev reje kokoši v obogatenih kletkah, ravnanja z živalskimi stranskimi proizvodi ter zagotavljanja veterinarske oskrbe. Na kmetiji odpravo nepravilnosti napovedujejo do konca meseca.

Kako bo dolgotrajna oskrba zaživela v praksi, če pa kadra ni?

14. 01. 2025 18.48

S 1. julijem prihaja novi prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki sicer prinaša več pravic kot doslej, kljub optimističnim napovedim ministrstva pa jih utegne veliko pustiti le na papirju. Informacijski sistemi so nepripravljeni, občine in izvajalci ne vedo, kako dolgotrajno oskrbo ustrezno vzpostaviti, prenizko povišanje plač pa ob tem napoveduje velike luknje v kadrovskih bazenih negovalcev in oskrbovalcev. Kako bo zakon torej zaživel v praksi?

Postelje v domovih prazne, ljudje pa čakajo na vstop tudi šest let

10. 01. 2025 06.00

41 milijonov evrov bo šlo letos v domove za starejše, v njihovo gradnjo ali obnovo. A večji problem kot zidovi so kadri, ki jih kronično primanjkuje. Lani je bilo po oceni Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zaradi premalo kadra praznih več kot 900 postelj. Medtem nekateri čakajo tudi več let na vstop v dom. Gospod iz Kranja celo šest let.