Dejstva

Poslovna stavba Darsa: z aneksi z 20 na 25 milijonov

Ljubljana, 21. 10. 2024 07.00 | Posodobljeno pred 31 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Nika Kunaver
Komentarji
139

Konec letošnjega leta se bodo zaposleni in uprava Darsa začeli seliti v novo poslovno stavbo na Griču, tik ob ljubljanski obvoznici. Sprva načrtovana skoraj 20-milijonska investicija največje državne družbe se je krepko zavlekla, za dobri dve leti, in močno podražila, za skoraj tretjino, na slabih 25 milijonov evrov. Ta cena sicer še ni dokončna, saj je po prvem v pripravi že drugi aneks. Zaradi bratske naveze – vodja gradnje je namreč Brane Ribič, brat člana uprave Andreja Ribiča – je prišlo do napetosti med nadzornim svetom in upravo. Nadzorniki so zahtevali, da se mora Ribič iz vseh postopkov izločiti.

A pred zahtevo nadzornikov za izločitev iz vseh postopkov, ki so povezani z novo poslovno stavbo Darsa, je prav Andrej Ribič pred nekaj meseci, skupaj s predsednikom uprave Davidom Skornškom, sopodpisal petmilijonski aneks novomeškemu gradbincu CGP, ki ga obvladujeta zakonca Vesna in Dari Južna. Aneks brez Ribčevega podpisa pri nadzornikih ne bi dobil zelene luči.

Najprej podpisal pogodbo, nato pa pri gradbincu našel novo službo

Pri gradnji nove poslovne stavbe, ki se prav te dni zaključuje na Griču v Ljubljani, najdemo še eno povezavo. Skoraj 20-milijonsko pogodbo z izbranim gradbincem, novomeškim CGP, sta leta 2021 podpisala takratni predsednik uprave Darsa Valentin Hajdinjak in član uprave Boštjan Rigler. Rigler se je leto dni po podpisu te pogodbe zaposlil v Hidrotehniku, podjetju v mreži CGP.

Ponudba CGP za gradnjo nove poslovne stavbe, ki ga preko podjetij Vizija holding, Vizija holding 1 in Perspektiva FT obvladujeta zakonca Južna, je bila sicer najnižja med prispelimi. Giv Gradnje, ki je oddal drugo najcenejšo ponudbo, bi bil stavbo pripravljen zgraditi za dobrega pol milijona evrov več. Najdražja pa je bila ponudba konzorcija Pomgrad in SGP Graditelj, dobrih 22 milijonov evrov.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"V času svoje zaposlitve v Dars sem podpisal številne pogodbe z različnimi gradbenimi podjetji. Pri konkretni javni objavi, ki jo omenjate, je sodelovalo več ponudnikov, kar je običajna praksa pri tovrstnih postopkih. Strokovna komisija je pregledala prispele ponudbe in na podlagi jasnih kriterijev izbrala najugodnejšega ponudnika, to je bilo podjetje CGP." Tako na naša vprašanja danes odgovarja Rigler, ki pravi, da njegov odhod z Darsa takrat ni bil načrtovan, vendar se je v luči širših dogajanj odločil za sporazumni odhod. V Hidrotehnik je odšel kot gradbeni inženir. "Podpis pogodbe s podjetjem CGP in moja kasnejša zaposlitev v družbi Hidrotehnik nista medsebojno povezana," odgovarja in dodaja, da o aneksih nima nobenih informacij.

Dars je za najeto poslovno stavbo IMP na Dunajski cesti in prostore v Ljubljani zadnja leta plačeval nekaj več kot 600 tisoč evrov letne najemnine.

Bratska naveza?

Druga povezava pa sega v letošnje leto. Marca je bil namreč podpisan aneks, ki je CGP omogočil visoki, skoraj 30-odstotni dvig cene osnovne pogodbe, s prvotnih 19,5 milijona evrov na 24,7 milijona evrov.

"Aneks je bil podpisan, ker smo ugotovili, da je bila zemljina zelo kontaminirana. Voziti smo jo morali v Avstrijo. Potem pa so ugotovili še, da so se zmotili pri geoloških raziskavah in je bilo potrebno pilotiranje dodatnih stebrov, kar je celotno gradnjo podražilo in tudi časovno se je zavlekla za približno dve leti," nam razlaga sopodpisnik nekaj milijonov evrov vrednega aneksa. S tem aneksom je sicer ponudba CGP postala najvišja med vsemi prispelimi ponudbami.

"Kaj naj naredim? Moj brat je na Darsu zaposlen že osem let, jaz sem prišel pred kratkim. Že ves čas vodi ta projekt in v tem času ni niti napredoval, niti mu niso povišali plače. In on ima nad sabo še svojega direktorja, nisem mu jaz nadrejen. Pri takšnem aneksu sodeluje šest ali sedem služb – pravna služba, služba za finance, kontroling, inženirji. Skratka, vsi so zraven in sem prepričan, da tukaj ne more priti do zlorabe," je pred kamero za našo rubriko 24UR Fokus pojasnjeval Ribič.

Na konkretno vprašanje: "Zakaj se ni izločil zaradi videza transparentnosti?" pa odgovarja: "Nisem videl razloga, da bi se izločil, ker tukaj ni bilo nič spornega. Če bi imel moj brat kakšno vlogo, bi se."

 Zahteva za izločitev Ribiča

Ker gre za posel, ki je višji od milijona evrov, so aneksu morali prižgati zeleno luč nadzorniki Darsa, ki jih vodi Andrej Šušteršič. Prav ti nadzorniki pa so se – šele po našem poizvedovanju – odločili, da se mora Ribič zaradi vloge brata pri projektu izločiti iz vseh postopkov, povezanih s poslovno stavbo. "Ko je ta aneks bil podpisan, smo naročili, da se gospod Ribič iz poslov izloči. Tako da dejansko v tem delu ne sme sodelovati," zahtevo pojasnjuje Šušteršič, ki je prepričan, da gre takšen aneks preko toliko različnih služb, da "ne more en član uprave zaobiti teh postopkov."

Vodstva Darsa in zaposleni bodo lastno poslovno stavbo dobili po skoraj tridesetih letih. Iz najetih prostorov na Dunajski cesti se bodo na Griče selili konec letošnjega in v začetku prihodnjega leta. Novogradnja, katere fasada je v celoti iz stekla, kar pomeni, da bo iz vseh pisarn v petih etažah zagotovljen pogled na okolico – degradirano območje in zelenje v ozadju – je sicer zgrajena poleg Darsove ljubljanske avtocestne vzdrževalne baze in poleg ljubljanske postaje prometne policije.

Za aneks pa po naših informacijah niso glasovali vsi člani uprave. Proti je bila Alenka Muhič, članica uprave, ki je na Darsu pristojna za gradnje in investicije. Če bi bil Ribič iz postopka izločen, aneks na nadzornem svetu ne bi dobil zelene luči za podpis, saj v upravi ne bi dobil zadostne večine. Šušteršiča namreč vprašamo, kakšna so pravila? Če je ena članica proti, če bi bil Ribič izločen že prej, bi bila za aneks samo še dva člana uprave – poleg Skornška še Rožle Podboršek. "Bi potem ta aneks dobil zeleno luč na nadzornem svetu?". Šušteršič kratko: "Ne!"

V pripravi je že drugi aneks, ki bo ceno dvignil za dodatne milijone

A na mizi uprave Darsa so že novi zahtevki CGP-ja za nov aneks, ki bo končno ceno dvignil med 2,5 milijona in 3 milijoni evrov. "Zaradi indeksacije, tu praktično nimamo nobene možnosti, pa še dodatna dela smo ugotovili. Ena izmed dražjih postavk bo izgradnja optičnega jaška in optika," razlaga Ribič, ki torej novega aneksa ne bo smel podpisati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (139)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kakorkoliže
08. 11. 2024 20.30
Tole preplačano graščino smo jim plačali preko cene vinjete.
ivan z Doba
06. 11. 2024 15.56
+2
Slovenija = korupcija.
ivan z Doba
06. 11. 2024 16.02
Svoboda je isto sranje kot sekta. Neoliberalci, ki jim gre zgolj za lastno rit!
Balki36
05. 11. 2024 19.16
Hmmm...z aneksi se vse podrazi....morm sefu mal zatezit....ce mi da kak aneks....pa to
bronco60
25. 10. 2024 13.23
+0
Vlada dela dobro, pravi Sajevic.
avgust.
22. 10. 2024 19.14
+1
Je pa vseeno malce nenavadno, da bo ta 5 nadstropna stavba stala 25 mio., Jeseniška železniška postaja pa 100 mio. Kot bi zgradili 4 take stavbe. Ljubljanska pa bo pred aneksi stala 240 mio., kot bi zgradili 10 takih stavb.
Ne boste verjeli
22. 10. 2024 16.26
+3
Kjer je Južna, bo lakota.
Ne boste verjeli
22. 10. 2024 16.25
+1
Kolikor vem, je od 20 mio do 25 mio točno 25 % razlike in ne 30. Halo, nov..arji, nazaj v 5. razred osnovne šole!
bc123456
22. 10. 2024 08.36
+4
Po ogledu NOVE POSLOVNE STAVBE DARS smo opazili NEPREDSTAVLJIVO DRAGE LUSTRE , v poslovnih prostorih , kar sigurno predstavlja velik del višine aneksov o podražitvah, za ostale zneske se pa ve iz katerega naslova se troši DAVKOLAČEVALSKI denar
zaposlena1
22. 10. 2024 21.22
+1
Verjetno pa jih nekaj visi pri zaposlenih na javnih naročilih;)
sambalatino
21. 10. 2024 18.48
+5
Lopovščina na lopovščino. Eni in taisti se pasejo vsevprek!
brezveze13
21. 10. 2024 18.47
-2
Frenk''007 me zanima a poznaš kakšno drugo politično osebnost od janše, mrzim janšo še bolj pa mrzim obsedence z njim ki se ponavljajo kot papagaji, zakaj si potem šel na plebiscit
Damijanos
21. 10. 2024 18.33
+5
Kdo pa dobiva vse državne posle ? Se ve in kako ! So dva tri podjetja v Sloveniji ki praktično gradijo vse . Res so na začetku malo nižje cene .......
TVmindcontrol
21. 10. 2024 18.27
+6
Z aneksi in vzdrževanjem se največ pokrade. Mafija nam je ugrabila državo. Ni napredka in tisto kar je ostalo propada. V Sloveniji nam je ostala samo še koruptivna politika. Prehitevajo nas vsi iz bivših socialističnih blokov. Osamosvojitev je bila samo za pranje denarja in črpanje državne blagajne.
brezveze13
21. 10. 2024 18.57
+2
"tvmind" se popolnoma strinjam s tabo nekatere države nas prehitevajo kar po desni, naši vladniki pa vidijo samo svoj ego in državno blagajno katero lepo praznijo pod nič koliko izgovori kar pa (prodajo ) šenkajo večinoma zgubašem in prevarantom.Vse naše domaše firme , trgovine blagovne znamke gredo k vragu nisem pa zasledil da bi pri nas zapiral svoje enote tujec ŠPAR LIDL HOFER niti železarji katere obvladuje rus nimajo nekih problemov pa še embargo imajo oziroma po potrebi jih dokapitalizira palček
Hitri Zigi 78
21. 10. 2024 16.54
+6
Hahaha še pri gradnji poslovne stavbe za 20 miljonov so mahinacije. Kaj bo šele pri JeK ki je vreden 15 miljard.
radar
21. 10. 2024 18.07
+6
JEK ne bo nikoli 15 milijard, prej 30. Pa ta garnitura bo tudibzevpod rušo, ko bo zaključena gradnja. Plačevali bomo pa mi.....
Aijn Prenn
21. 10. 2024 16.22
+2
Prav lepo je videti takšno bratsko ljubezen. Ne pa tako kot Turkov Danilo in Vitoslav, na smrt skregana.
Maki3322
21. 10. 2024 16.16
+3
Stranka NS.i bo spet omesila ta denar, ki je v podražitvah. Svoboda kdaj boste sprejeli zakon o korupciji - nikoli ker ste enaki kod SDS.
Mučenik
21. 10. 2024 16.15
+6
včasih so pobiral dnar z samoprispevki, dons pa kr z aneksi, pa sej tko v obeh zadevah butast narod plača..............
ivan z Doba
06. 11. 2024 15.59
Od samoprispevkov smo vsaj nekaj imeli, šole, zdravstvene domove, ceste...., danes pa imajo korist od aneksov samo izvajalci in priskledniki, ki so jim omogočili zmagati na razpisu.
primorec2
21. 10. 2024 15.50
+10
Ta aneks je obicajna kraja. Tu ni nepredvidenih slucajnosti kot vdor vode ali plazu. Torej, lopovscina in nic vec. V arest s temi mandeljci.
Ne boste verjeli
21. 10. 2024 14.54
+7
Ko smo mi pred 32 leti gradili hišo, smo najeli ekipo zidarjev in ni bilo nobenih aneksov, dodatkov, novih pogojev, ... Vsako popoldne sem jim pripeljal v hladilni torbi pijačo, pogledal, kaj se dela in v dveh mesecih je bila hiša pod streho. Brezhibno, brez zaj..ancij, prez prepirov, ... in vsi smo bili zadovoljni. Jaz z opravljenim delom, oni s plačilo m, malico in pijačo v vročem juliju.
NoviceResnice
21. 10. 2024 14.47
+8
Bravo ...dejte pokrast te tumpaste butalsko naivne volivce do kosti....bravo Svoboda
misekmali
21. 10. 2024 14.35
+3
Svoboda na pretek.