Kurdski borci so preprečili skrajnežem samooklicane Islamske države (IS), da bi zavzeli še središče mesta Kobane, ki leži tik ob sirsko-turški mediji. Srditi boji za Kobane potekajo že skoraj mesec dni, kurdski borci pa ves čas opozarjajo, da potrebujejo pomoč. Zato so jim na pomoč priskočila zavezniška letala pod vodstvom ZDA. Najprej ni bilo videti, da so zračni napadi na položaje IS uspešni, a zadnji napadi so le pokazali nekaj uspeha. Davi so zavezniki izvedli dva zračna napada na cilje IS v Kobaneju.
Kljub temu nevarnost ostaja
Sicer so kurdski borci uspeli obvarovati središče omenjenega mesta pred skrajneži, a spomnimo, da so razmere v Kobaneju kritične. Včeraj so namreč džihadisti IS zavzeli poveljstvo kurdskih sil v Kobaneju. Skrajneži ves čas izvajajo napade, saj so številčno izredno močni, imajo pa tudi izredno dobro oborožitev. Pripadniki IS po petkovem zavzetju poveljstva kurdskih sil v Kobaneju sedaj nadzirajo že 40 odstotkov mesta, v katero so vdrli v ponedeljek.
Kurdski aktivist v obleganem mestu pa je po telefonu za nemško tiskovno agencijo dpa poročal o silovitih spopadih na južni, zahodni in predvsem na vzhodni strani mesta. Kurdskim borcem, ki so v primerjavi s pripadniki IS slabše oboroženi, je ponoči uspelo odvrniti najmanj sedem napadov džihadistov na jugozahodu Kobaneja, je povedal.
Obstaja le še ozek prehod do Turčije. Se bodo civilisti uspeli umakniti na varno?
Od začetka ofenzive IS na Kobane 16. septembra je bilo v mestu in njegovi okolici ubitih okoli 500 ljudi, večinoma borcev na obeh straneh. 300.000 prebivalcev je zbežalo, od tega večina, okoli 200.000, v sosednjo Turčijo.
Odposlanec ZN za Sirijo Staffan de Mistura je v Ženevi opozoril, da se v mestu in njegovi okolici še vedno nahaja okoli 12.000 civilistov, med njimi 10.000 na območju samega mesta ter skoraj 700 pretežno starejših ujetih v središču mesta in bodo "po vsej verjetnosti pobiti", če mesto pade v roke IS. Kobane je po njegovih besedah "dobesedno obkoljen", z izjemo ozkega prehoda proti turški meji.
Kritično tudi v Iraku
Iraške oblasti so v svet poslale nujno prošnjo za vojaško pomoč, ki jo potrebujejo v zahodni provinci Anbar. Opozarjajo, da bi lahko območje le v nekaj dneh padlo v roke skrajnežev IS, sledil pa bo pokol civilistov.
Skrajneži IS že nekaj dni uspešno oblegajo mesto Ramadi, pri tem pa so zavzeli kar nekaj strateških vojaških točk. Mesto je izrednega strateškega pomena, saj je tam drugi največji jez v Iraku. Če bo provinca padla v roke džihadostom, bodo ti nadzorovali pas območja, s pomočjo katerega bi lahko prevzeli nadzor celo nad Bagdadom. Od tam pa bi lahko neovirano napredovali po regiji.
Tisoči Kurdov v Nemčiji za podporo rojakom v Kobaneju
Več kot 20.000 Kurdov se je v nemškem Düsseldorfu danes udeležilo zborovanja v podporo rojakom v obleganem mestu Kobane. K udeležbi na demonstracijah, ki so doslej potekale mirno, je pozvalo več kurdskih združenj.
Udeleženci so nosili napise in z gesli pozivali k ustavitvi masakra v Kobaneju, ki leži ob sirsko-turški meji. Od nemške vlade so zahtevali, naj izvrši pritisk na Turčijo, da bo ta omogočila vzpostavitev varnostnega prehoda za dostavo pomoči in orožja kurdskim borcem in številnim beguncem. Zahtevali so tudi osvoboditev voditelja Kurdske delavske stranke (PKK) Abdullaha Öcalana, ki je zaprt v Turčiji.
Tudi v avstrijskem Bregenzu se je danes zbralo več sto podpornikov Kurdov. Na protestu se je zgodil incident, v katerem sta bila hudo poškodovana dva človeka. Z vbodnimi ranami so ju prepeljali v bolnišnico, eden od njiju je v kritičnem stanju, je sporočila policija. Protestnike so napadli skrajni muslimani.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.