Množični protesti pod sloganom "Roke stran!" so potekali v prestolnicah vseh zveznih držav, na tisoče ljudi se je zbralo v Bostonu, Chicagu, Los Angelesu, New Yorku in Washingtonu. Protesti so potekali tudi v nekaterih evropskih mestih, kot so Pariz, Berlin in London, številni Trumpovi nasprotniki so se zbrali tudi v Kanadi. CNN poroča, da je skupno protestiralo na milijone ljudi.
"V zveznih zgradbah, kongresnih uradih, na sedežu centrov za socialno varnost, v parkih in mestnih hišah po vsej državi – kjerkoli lahko poskrbimo, da nas slišijo," so protestnike pozivali organizatorji – ohlapna ameriška koalicija več deset levo usmerjenih skupin, kot sta MoveOn in Women's March.
Protestniki na ulicah so vzklikali "Roke stran od Kanade", "Roke stran od Grenlandije" in "Roke stran od Ukrajine". Nosili so tudi napise "To ni moj predsednik", "Fašizem je prišel", "Ustavite Zlo" ter "Roke stran od naše socialne politike".
V Washingtonu so se protestniki, mnogi so pripotovali iz vseh koncev ZDA, zbrali v parku National Mall, kjer je več deset govornikov kritiziralo Trumpa. Med njimi je bil demokratski kongresnik Jamie Raskin, ki je sodeloval pri ustavni obtožbi Trumpa. "Noben moralen človek si ne želi diktatorja, ki ruši gospodarstvo, ki pozna ceno vsega in vrednost ničesar," je dejal v nagovoru množice. "Ne bomo sedeli, ne bomo tiho in ne bomo odšli," je dodal aktivist Graylan Hagler. Po poročanju časnika Washington Post, ki se sklicuje na navedbe organizatorjev, se je na shodu v glavnem mestu ZDA zbralo okoli 100.000 ljudi.
Ob prijetnem vremenu je prevladovalo optimistično vzdušje, protestniki pa so bili od starejših do mladih parov z dojenčki v vozičkih. "Imamo približno sto ljudi, ki so z avtobusi in kombiji prišli iz New Hampshira, da bi protestirali proti tej nezaslišani administraciji, zaradi katere izgubljamo zaveznike po vsem svetu in ki povzroča opustošenje ljudem tukaj doma," je povedala 64-letna kolesarska turistična vodička Diane Kolifrath.
Kot je znano, je Trump številne Američane razjezil z agresivnim zmanjševanjem obsega vlade, vsiljevanjem svojih konservativnih vrednot in ostrim pritiskom s carinami celo na prijateljske države. Slednje je povzročilo hude padce na borznih trgih. Številni so nezadovoljni tudi z milijarderjem Elonom Muskom, ki mu je ameriški predsednik zaupal nalogo znižanja državne porabe. Poleg tega je Trump večkrat izrazil zanimanje za priključitev Kanade in Grenlandije, zapletel se je tudi v javni spor z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim glede mirovnega sporazuma med Ukrajino in Rusijo.
"Trump, Musk in njuni milijarderski pajdaši organizirajo popoln napad na našo vlado, naše gospodarstvo in naše osnovne pravice. Kongres jim to omogoča na vsakem koraku," je na svoji spletni strani zapisalo gibanje Indivisible, ki Trumpu nasprotuje že od njegove prve izvolitve na predsedniški položaj leta 2016.
Številni demokrati so ogorčeni, ker je njihova stranka, ki je v manjšini tako v predstavniškem domu kot v senatu, tako nemočna pri upiranju Trumpovim agresivnim potezam.

CNN poroča, da imajo protestniki tri zahteve – konec milijarderskega prevzema in korupcije Trumpove administracije; konec zmanjševanja zveznih sredstev za Medicaid, socialno varnost in druge programe za zaposlene; in konec napadov na priseljence, trans osebe in druge manjšine.
Demonstracije so večinoma potekale mirno.
Trump v soboto ni imel javnih dogodkov, dan pa je preživel ob igranju golfa v svojem letovišču na Floridi.
Bela hiša je izdala izjavo, v kateri zagovarja stališča, da bo Trump še naprej ščitil programe, kot je Medicare, in kot grožnjo označila demokrate. "Stališče predsednika Trumpa je jasno: vedno bo ščitil socialno varnost, Medicare in Medicaid za upravičence. Medtem pa stališče demokratov daje ugodnosti socialne varnosti, Medicaida in Medicara nezakonitim tujcem, kar bo povzročilo bankrot teh programov in uničilo upokojence."
KOMENTARJI (178)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.