urgentna pomoč

Janis Timma je umrl

17. 12. 2024 11.41

Iz ruske prestolnice prihaja tragična novica, da si je znani latvijski košarkar Janis Timma v 33. letu starosti sklenil vzeti življenje. Timma je v svoji dolgoletni karieri igral za številne evropske klube in bil uspešen tudi v vlogi reprezentanta svoje države.

Kaos, odpovedi in prisila v Slovenj Gradcu? 'Izjemo so zlorabili, zdaj se upirajo'

27. 11. 2024 12.21

Te dni so nam pisali, kot so se podpisali, zaskrbljeni meščani občine Slovenj Gradec in koroške regije, ki jih skrbi stanje v slovenjgraškem zdravstvenem domu oziroma v celotni regiji, še posebej, ko gre za nujno medicinsko pomoč. Obetal naj bi se kolaps storitev. Pristojni pa pravijo, da je zgodba nekoliko bolj zapletena.

Pritisk na ljubljansko urgenco: ogrožene druge zdravstvene storitve

22. 11. 2024 15.48

V UKC Ljubljana (UKCL) že nekaj časa opažajo trend povečevanja priliva bolnikov na urgenco UKCL, predvsem na Internistično prvo pomoč (IPP). V zadnjih dneh se je to število še precej povečalo, kar predstavlja veliko obremenitev naše osrednje univerzitetne terciarne zdravstvene ustanove tako z vidika posteljnih kapacitet kot tudi kadra. Brez sistemskih ukrepov bi tak priliv akutnih urgentnih pacientov v prihodnje lahko vplival na izvajanje terciarnih storitev, ki se izvajajo samo v UKCL, opozarjajo.

Obremenjene zaposlene v urgentnih centrih bodo nagradili

18. 11. 2024 18.04

Močno obremenjene urgentne centre bo razbremenil sistem manjših satelitskih urgentnih centrov po državi, ki bodo zaživeli do leta 2028, je poudaril državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež. Ob tem je napovedal nagrajevanje zdravstvenih delavcev glede na obremenitve, ki so v urgentnih centrih večje kot na urgencah v manjših krajih.

Dobrodelni koncert za malo Sio, ki bije težko bitko z rakom

13. 11. 2024 21.13

Vsak starš si želi, da bi imel zdravega in nasmejanega otroka, ki bi med odraščanjem kot drugi otroci počel vragolije in užival v otroštvu. Takšno željo sta imela tudi mlada starša Maruša in Dušan za svojo triletno Sio. A vmes je posegla kruta usoda; Sia je namreč februarja zbolela za rakom nevroblastom. Triletna deklica je od takrat prestala že dve operaciji, kemoterapijo in obsevanje. Zdaj pa se je družina, oče je namreč na negi, mama pa na bolniški, znašla še v finančni stiski. Zato jim je na pomoč priskočila lokalna skupnost, ki za Sio v četrtek organizira dobrodelni koncert.

Dobrodelni koncert Viljem Julijan za male borce

05. 07. 2024 00.15

Za male borce - otroke z redkimi boleznimi bodo 12. oktobra tudi letos združili moči glasbeniki, ki bodo nastopili na tradicionalnem velikem dobrodelnem koncertu Viljem Julijan v Cankarjevem domu. Hkrati so v Društvu Viljem Julijan ob tem začeli tudi s poletno zbiralno akcijo za male borce, s katero želijo skupaj s koncertom zanje zbrati čim več sredstev.

'Zdravniki smo v stiski tako kot pacienti. Delamo preveč, prekomerno'

09. 01. 2024 11.38

Opozorilni stavki zdravnikov in zobozdravnikov se po ocenah predstavnikov Fidesa v UKC Ljubljana in Maribor ter nekaterih bolnišnicah pridružuje velika večina zdravnikov. Delo v skladu s stavko poteka v omejenem obsegu, nekaj operacij je bilo odpovedanih. Se je pa zgodilo, da se zaradi stavke kakšen bolnik ni udeležil naročenega pregleda.

V UKC Maribor obravnavali moškega, ki mu je raketa poškodovala roko

02. 01. 2024 09.43

V najdaljši noči v letu so na mariborski urgenci obravnavali hudo poškodbo zaradi pirotehnike. Več podrobnosti o dogodku niso posredovali, je pa zdaj Policija sporočila, da gre za moškega, ki je pri izstreljevanju pirotehnike – raket – utrpel poškodbo roke. Na ljubljanski urgenci medtem v tej noči ni bilo poškodovanih s pirotehničnimi sredstvi.

Več se jih je napilo 'na mrtvo', zdravniki reševali tudi 14-letnika

01. 01. 2024 10.44

V zadnjih 12 urah je bilo na interventni številki 113 zabeleženih 890 klicev, so na novoletno jutro sporočili iz Policije. Med 311 interventnimi dogodki je bilo devet takšnih, ki so terjali nujno ukrepanje. Kljub številnim dogodkom na prostem pa hujših kršitev niso beležili. So pa imeli veliko dela dežurni zdravniki. V Ljubljani so morali ukrepati zaradi več zastrupitev s prepovedanimi substancami in alkoholom, med bolniki je bil tudi 14-letnik. V enem izmed lokalov so obravnavali več primerov zastrupitve z alkoholom. Med poškodovanci pa jih je bilo tudi sedem poškodovanih v pretepu.

Preprečevanje samomora: včasih je dovolj, da človek človeku prisluhne

10. 09. 2023 09.07

Danes obeležujemo svetovni dan preprečevanja samomora. Breme samomora v Sloveniji je izrazito, še vedno smo krepko nad evropskim in svetovnim povprečjem. Je pa spodbudno, da samomorilni količnik v Sloveniji upada. Obširno o samomoru nocoj v 24UR Fokus. Objavili bomo dve izpovedi, izpoved mame, ki je izgubila dve hčerki. In izpoved hčerke, ki je izgubila mamo in očeta. Tadeji in Anji se zahvaljujem za njun pogum, odprtost, da sta nas spustili blizu in z nami delili težke spomine.

33 palet s hrano, orodjem in razvlažilci prispelo na Brnik

14. 08. 2023 19.54

V Slovenijo še vedno prihaja izdatna humanitarna pomoč. Poljska Karitas je z letalom na Brnik dostavila 33 palet s hrano, higienskimi pripomočki, orodjem in razvlažilci. Ob tem so napovedali, da bo za odpravljanje posledic poplav v Sloveniji v celoti namenjena jutrišnja praznična nabirka po poljskih cerkvah, pripravljali pa naj bi se tudi na postavitev nekaj začasnih mostov. Ob Karitasu so zelo aktivne tudi druge mednarodne in domače humanitarne organizacije. Pomagajo s hrano, opremo in prostovoljci.

Bolnišnica v Begunjah že sprejema paciente, škode za več kot pet milijonov evrov

11. 08. 2023 12.07

Psihiatrična bolnišnica v Begunjah na Gorenjskem je teden po vodni ujmi znova začela sprejemati paciente, ki jih je prejšnji petek zaradi posledic poplav morala premestiti v druge bolnišnice. Zaradi uničenih kletnih in pritličnih prostorov so v bolnišnici morali reorganizirati delo, prva groba ocena škode pa presega pet milijonov evrov.

Trenutno ni človeka, ki ga katastrofa ni prizadela ali presunila

08. 08. 2023 08.15

Po oceni psihiatrinje Zdravstvenega doma Sevnica Mojce Zvezdane Dernovšek so katastrofalne poplave, ki so pustošile po Sloveniji, povzročile "akutno stresno motnjo" pri tako rekoč vseh prebivalcih v državi. "Trenutno ga namreč ni človeka, ki ga ena največjih naravnih katastrof v zgodovini države ne bi prizadela ali presunila," je poudarila.

V Izolo po nujno medicinsko pomoč tudi bolniki iz hrvaške Istre

12. 07. 2023 14.55

Na podlagi sporazuma med Slovenijo in Hrvaško bo izolska bolnišnica postala dostopna tudi prebivalcem hrvaške Istre. Te bodo napotili v Izolo v primeru nujnih stanj, kot so denimo srčni infarkt, možganska kap ali politravma. Stroške storitev bo krila hrvaška zdravstvena blagajna.

Na Danskem samoplačniško zobozdravstvo, v Avstriji doplačevanje zdravil, v Švici vsak obisk pri zdravniku

30. 06. 2023 06.00

Sabina Zonta, Jurij Gorjanc in Marjan Priveršek-Boserup. Trije Slovenci, ki so se preselili v tujino - Švico, Avstrijo in Dansko. Na lastni koži so tako izkusili, kako zdravstvo deluje v Sloveniji in kako v tujini. In na lastnem žepu tudi občutili, koliko je treba plačati za zdravstvo v tujini. V državah, kamor se Slovenija pogosto ozira. Kot pravi Priveršek-Boserup, morajo na Danskem v celoti iz žepa kriti zobozdravstvene storitve in večino zdravil, v Avstriji po besedah Gorjanca ni zdravila brez doplačila, v Švici pa Zonta kljub visoki mesečni premiji zavarovanja doplačuje obiske pri zdravniku.

'Pri taki diagnozi ti možgani preprosto odpovedo, telo reče: Dovolj je'

25. 04. 2023 06.40

"Zjutraj, ko se zbudiš, hočeš pogrniti odejo čez sebe, nočeš vstati. Vsak otroški jok mi je predstavljal bolečino. Šla sem skozi čustva: ne zmorem, nisem dobra mati, kaj se dogaja, nihče me ne razume." Tako izkušnjo s poporodno depresijo opisuje Brigita Langerholc Žager, ki se je v zgodovino slovenskega športa zapisala kot ena najboljših atletinj. Na olimpijskih igrah v Sydneyju je osvojila 4. mesto. Šport jo je naučil nečloveških naporov, odrekanj, padcev. A nič je ni pahnilo tako globoko in je tako zaznamovalo kot prav poporodna depresija.

Urinska inkontinenca in vzroki za njen pojav

30. 03. 2023 12.44

Urinska inkontinenca je pogost pojav tako pri predstavnikih moškega, kot tudi ženskega spola.

'Imela sem štiri spontane splave. 'Saj bo' ne pomaga'

25. 03. 2023 12.34

Po Slovarju slovenskega knjižnega jezika je mama ženska, ki ima otroka. A nimajo vse mame otrok. Približno četrtina brez njega ostane že v času nosečnosti. "Misel na to, da nisem bila sposobna donositi otroka, je bila grozna," občutke po dveh spontanih splavih opisuje Katja. A poleg žalosti so prišli tudi sram, strah in dvom. "Sem še mama? Kako se reče mami, ki izgubi otroka? Lahko tudi jaz praznujem materinski dan?"

'Nisem si dovolila počivati, ker sem vedela, da je drugim težje, kot je bilo takrat meni'

22. 10. 2022 12.00

Je poosebljenje dobrote, pomagala je na tisoče družinam. V slovensko zavest je prinesla spoznanje, da je revnim treba pomagati in da je dobrodošla vsakršna pomoč. Zaradi nje je na tisoče otrok iz revnih družin lahko videlo morje. Ve, kako je, ko se v srcu prižge upanje. Pozna slovensko dno, a na drugi strani daje upanje, da so še dobri ljudje, ki so pripravljeni pomagati ljudem v stiski. Pravi, da vsako revščino ali socialno krizo ustvari politika in da bi država lahko storila več za socialno ogrožene, ki morajo preživeti s 771 evri na mesec.

'Prepričanje, da je paliativna oskrba namenjena samo umirajočim bolnikom, je zmotno'

08. 10. 2022 19.22

Kot vsako leto drugo soboto v oktobru praznujemo svetovni dan hospica in paliativne oskrbe. Ta dan nas opominja, da paliativna oskrba pomembno izboljša kakovost življenja bolnikov z neozdravljivo boleznijo in da mora biti kot temeljna pravica dostopna vsem. Ob tej priložnosti smo opravili intervju z Majo Kolšek Šušteršič, družinsko zdravnico in članico Slovenskega združenja paliativne in hospic oskrbe, katerega predsednica je Maja Ebert Moltara, ki je tudi vodja oddelka za akutno paliativno oskrbo. V sredo se je na temo paliativne oskrbe odvila tudi novinarska konferenca, na kateri so predstavili izkušnje z mobilnimi paliativnimi timi ter vlogo družinskega zdravnika kot temelja paliativne oskrbe.

Severina: Mirela je bila postavljena na križ in pregnana v Slovenijo

13. 05. 2022 10.05

Na Hrvaškem že nekaj dni odmeva zgodba nosečnice Mirele Čavajda, ki se je zaradi hudo prizadetega zarodka odločila za splav. V podporo 39-letnici, ki ji je bil poseg v domovini sprva onemogočen, kasneje pa tudi zaradi burne reakcije prebivalstva ter medijev dovoljen, je na zagrebške ulice stopila tudi pevka Severina. "Ženska ni telica ali inkubator," je svoje stališče jasno izrazila zvezdnica in kritično obsodila odgovorne, ki so s svojimi dejanji nosečnico prisilili v iskanje pomoči v Sloveniji.

V torek 17.491 okužb. V UKC Maribor velik izpad kadra zaradi covida in izgorelosti

26. 01. 2022 09.11

Po podatkih NIJZ je bilo v torek potrjenih 17.491 novih okužb s koronavirusom, kar je največ doslej. Opravljenih je bilo 22.924 testov PCR, kar pomeni, da je bil delež pozitivnih 76,3-odstoten. Številno aktivnih primerov v državi je naraslo že na 136.355. Po podatkih vlade v bolnišnicah zdravijo 670 covidnih bolnikov, od tega 127 na intenzivni negi. Umrlo je 14 bolnikov s covidom-19. Strokovni direktor UKC Maribor Matjaž Vogrin je znova opozoril na kadrovsko podhranjenost med zdravstvenimi delavci. "Vsaj 300 zaposlenih je v bolniškem staležu zaradi covida, ostali pa na račun izgorelosti. Psihični pritiski so enormni," je dejal. V šempetrski bolnišnici so bili medtem prisiljeni skrčiti program dela in operacije.

'Za vse so krivi drugi, jaz s tem nimam nič'

23. 01. 2022 08.00

Velik porast osebnostnih motenj pri nas skrbi strokovnjake, moral bi skrbeti družbo. Prisotnost odrasle osebe z osebnostno motnjo v družini namreč vpliva na vso družino, partnerski odnosi so slabi, trpijo tudi otroci. A težava je, da so nekatere lastnosti določenih osebnostnih motenj na marsikaterem poklicnem področju celo zaželene, čeprav se nato za vrati doma skriva pekel. Poleg tega osebe redko poiščejo pomoč, za slabe odnose in težave namreč krivijo izključno druge. O razvoju osebnostnih motenj smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Hojko Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinjo in predstojnico Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor ter Tino Ferlinc, specialistko otroške in mladostniške psihiatrije.

360 odstotkov več urgentnih napotitev, v bolnišnici pet namesto 22 dni. 'Stanje je kritično'

16. 01. 2022 07.47

Zakorakali smo v leto 2022. Še eno leto tako začenjamo v znamenju koronavirusa, ki ob zdravstvenih in gospodarskih za seboj pušča tudi družbene posledice, še posebej pa posledice na duševnem zdravju otrok in mladostnikov. Številke so skrb vzbujajoče. "Imamo od dvesto pa do tristo šestdeset odstotkov več urgentnih napotitev, kot smo jih imeli pred epidemijo," pravi naša sogovornica, izred. prof. dr. Hojka Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinja in predstojnica Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor.

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil

10. 10. 2021 08.05

V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.

Epidemija daljša vrste na urgenci: na obravnavo čakala kar 16 ur

05. 08. 2021 21.03

Ena od naših gledalk je z možem na internistični prvi pomoči urgentnega bloka ljubljanskega kliničnega centra na obravnavo čakala kar 16 ur, urgenco pa zapustila šele po 24 urah. Primer ni osamljen. V primerjavi z letom 2019 se je povprečna čakalna doba na Internistični prvi pomoči (IPP) z ene podaljšala na dve uri. Glavni krivec naj bi bila epidemija – pomoč na urgenci namreč išče veliko pacientov, ki med epidemijo niso mogli do zdravnika, zdaj pa se jim je stanje poslabšalo.

Duševno zdravje otrok: stanje je alarmantno in se poslabšuje

04. 06. 2021 14.15

Na NIJZ so predstavili ugotovitve torkovega posveta o varovanju duševnega zdravja otrok in mladostnikov v času epidemije covida-19. Več kot 110 udeležencev je ocenilo, da je sedanje stanje na tem občutljivem področju alarmantno in se še poslabšuje. Zato so pozvali k takojšnjemu skupnemu ukrepanju vlade, vseh pristojnih ministrstev in stroke.

Med bolj prizadetimi v epidemiji so otroci, ki jim je treba pomagati

26. 03. 2021 08.03

Strokovni delavci v izobraževanju opažajo, da je znanje šolarjev zaradi šolanja na daljavo, ki je potekalo med poskusom zajezitve epidemije covida-19, pomanjkljivo. A dejstvo je, da to ni edina posledica epidemije, ki je pustila pečat na otrocih. V stiskah so se znašle številne družine, nekatere zaradi izgube službe, v drugih se je povečalo družinsko nasilje, tretje imajo težave z medsebojnimi odnosi. Vse to pa se najbolj odraža na otrocih, ki so najranljivejši člani naše družbe.

Tudi v Sloveniji zaznali sum kaznivega dejanja v povezavi s porodom doma

16. 02. 2021 16.29

Trenutek, ki bi za starše moral biti najsrečnejši, se po najbolj črnem scenariju lahko sprevrže v najhujšo nočno moro. Po naših informacijah je prejšnji teden v Sloveniji po porodu doma novorojenček pristal na oddelku za intenzivno terapijo. Da pa ne gre za osamljeni primer, so potrdili na Ministrstvu za zdravje in Policiji.

Porod na domu: vse bolj priljubljena, a nevarna praksa

12. 02. 2021 20.08

Ko se najsrečnejši trenutek v življenju staršev obrne v najbolj tragično izkušnjo: na Hrvaškem je pri porodu doma umrl novorojenček, kljub interventnemu prevozu v porodnišnico in oživljanju med potjo ga niso mogli rešiti. Izvedeli pa smo, da je ta teden tudi v Sloveniji po porodu doma novorojenček pristal v intenzivni terapiji, kjer ga še vedno zdravijo. Kakšna bo njegova usoda, še ni znano.