Skupno število covidnih bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, se je povečalo za 17, število bolnikov na intenzivnem zdravljenju se je v primerjavi z dnevom prej zmanjšalo za tri.
Najmlajši hospitaliziran bolnik je star 21 let, prav tako najmlajši bolnik na intenzivni negi.
Število aktivnih primerov okužb se je v primerjavi z dnevom prej povišalo za 10.104. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov, ki trenutno znaša 11.808, je v primerjavi s predhodnim dnem višje za 750. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev znaša 6463, kar je 481 več kot dan prej.
V torek so potrdili največ okužb doslej. Doslej najvišje dnevno število potrjenih okužb, doseženo v soboto, znaša skoraj 14.000. Visoko število okužb, 12.772, so potrdili tudi v ponedeljek.
V torek so opravili tudi 92.965 hitrih testov, katerih pozitivne rezultate preverjajo še s testi PCR.
Po podatkih vlade je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 trenutno cepljenih 1.259.877 ljudi, kar predstavlja 60 odstotkov populacije. Z vsemi odmerki je cepljenih 1.207.606 ljudi, kar je 57 odstotkov prebivalstva.
Med starejšimi od 18 let je s prvim odmerkom cepljenih 70 odstotkov prebivalstva, z vsemi odmerki pa 67 odstotkov. S prvim odmerkom je cepljenih 80 odstotkov starejših od 50 let, z vsemi pa 78 odstotkov. Poživitveni odmerek je po aktualnih podatkih prejelo 575.750 ljudi.
V UKC Maribor opozarjajo na izpad zaposlenih zaradi številnih bolniških odsotnosti
Na izjavi za javnost na UKC Maribor je strokovni direktor bolnišnice Matjaž Vogrin dejal, da se "kapacitete zopet polnijo". Trenutno imajo hospitaliziranih 128 bolnikov s covidom-19, ob koncu četrtega vala jih je bilo 80, je pojasnil.
Intenzivno zdravljenje potrebuje 26 pacientov, na akutnem oddelku pa je 99 covidnih bolnikov (dva pacienta sta še na pediatriji ter eden v porodnišnici). Povprečna starost pacientov na akutnem covid oddelku znaša 71,4 leta, na covid intenzivnem oddelku pa 65,4 leta.
Kot je navedal strokovni direktor, trenutno v njihovi bolnišnici manjka 887 zaposlenih. Več kot 500 jih je v bolniškem staležu, vsaj 300 zaradi covida. "Ostali pa na račun izgorelosti. Psihični pritiski so enormni," je opozoril Vogrin.
"Pri zdajšnjem izpadu delovne sile, govorim o zdravnikih in medicinskih sestrah, ne bomo več mogli odpirati novih covidnih oddelkov, saj preprosto ne bo kadra," je še izpostavil.
Kot navajajo v UKC Maribor, je med vsemi odsotnimi zaposlenimi kar 58 odstotkov takšnih, ki manjkajo bodisi zaradi izolacije ali karantene v zvezi s covidom-19.
Na covidnih oddelkih bolnišnic zdravijo tudi s koronavirusom okužene bolnike, ki bolnišnično zdravljenje sicer potrebujejo zaradi drugih bolezni, so medtem potrdili v več slovenskih bolnišnicah. Po besedah strokovnega direktorja ptujske bolnišnice Teodorja Pevca gre za navodila zdravstvenega ministrstva. Slednja bi se lahko v prihodnje spremenila.
V šempetrski bolnišnici prisiljeni skrčiti program dela in operacije
V šempetrski bolnišnici je prvič po 15. decembru lani na covidnem oddelku znova 40 bolnikov, od tega šest na intenzivnem oddelku. Zaradi številnih bolniških odsotnosti so morali skrčiti program dela in odpovedati naročene operacije. Po besedah strokovne direktorice Dunje Savnik Winkler so imeli v zadnjem tednu nekaj vdorov koronavirusa v bele cone.
Velike težave za šempetrsko bolnišnico predstavlja obolevanje zaposlenih. "Danes je iz tega naslova odsotnih kar 120 zaposlenih na področju zdravstvene nege, nekaj jih je zbolelo za covidom-19, nekaj jih ima druga obolenja, nekateri pa so odsotni zaradi nege otrok ali druge višje sile. Ta delež je tako visok, da je ponovno zahteval krčenje programa dela v bolnišnici," je dejala Savnik Winklerjeva.
S četrtkom tako odpovedujejo vse naročene operacije do okvirno 4. februarja, ko bodo operirali le nujna, urgentna stanja bolnikov. Zmanjšali bodo tudi število specialističnih ambulant, ostali bodo le nujne kontrole in pregledi predvsem za onkološke in travmatološke bolnike. Vse bolnike so o odločitvi obvestili v torek. "Kontrole ostajajo za vse tiste, ki v naslednjih dneh potrebujejo nujne kontrole v bolnišnici. Prav tako ostajajo odprta vrata urgentnega centra, zagotavljali bomo obravnavalo vseh na tem področju," je povedala.
Podobne težave zaradi obolevanja zaposlenih imajo v vseh slovenskih bolnišnicah, tako da ne morejo zaprositi za pomoč zdravstvenih delavcev iz drugih slovenskih bolnišnic.
Prišlo je tudi do nekaj vdorov okužbe z novim koronavirusom v bele cone bolnišnice, in sicer v posameznih sobah na internem in kirurškem oddelku ter na oddelku za invalidno mladino in rehabilitacijo v Stari Gori. "Z rednim presejalnim testiranjem smo odkrili posamezne okužene bolnike, ki smo jih nemudoma preselili v rdečo cono covidnega oddelka. Te sobe smo nato določili kot sive cone, kjer dnevno nadaljujemo s presejalnim testiranjem," je dejala Savnik Winklerjeva.
V teh sobah so ustavljeni sprejemi pri novih hospitalizacijah. "Ob tako slabi epidemiološki sliki, kot je trenutno v naši regiji in v celotni državi, vsakega bolnika, ki prihaja k nam na zdravljenje, opozorimo, da kljub vsem zaščitnim ukrepom obstaja možnost prenosa okužbe," je dodala. Ker predvidevajo, da je večina obolelih s covidom-19 okuženih z različico omikron, so prenehali zdravljenje z zdravilom regeneron, ki ni primerno za zdravljenje obolelih s to različico.
KOMENTARJI (1108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.