testiranje na živalih

Varna rešitev za močne in zdrave naravne trepalnice

08. 11. 2024 00.15

V dobi, ko so dolge in goste trepalnice postale simbol lepote in urejenosti, mnoge ženske posegajo po različnih rešitvah - od maskar in podaljškov do umetnih trepalnic. Vendar pa je želja po naravni lepoti vedno bolj v ospredju.

Morski psi ob obali Brazilije pozitivni na kokain

23. 07. 2024 08.44

Znanstveniki so testirali morske pse v vodah ob brazilski obali in ugotovili, da so pozitivni na kokain. Raziskovalci sicer že dolgo domnevajo, da bi lahko droge, ki jih tihotapci odvržejo v morje, vplivale na življenje morskih živali.

Bi umetna inteligenca lahko končala testiranja na živalih?

09. 06. 2024 15.26

Uporaba testiranja na živalih je že od samega začetka tema, ki nas deli na zagovornike in nasprotnike. Dejstvo pa je, da si samega testiranja ne želi nihče, tako kot izvajanja testov ne želijo ljubitelji živali, si jih ne želijo niti laboratorijski raziskovalci. Zato se v zadnjih letih pojavlja kanček upanja, da bi fizično testiranje lahko nadomestili modeli umetne inteligence, ki razpolagajo z rezultati vseh testov, ki so bili opravljeni do sedaj in so tako zmožni predvidevati odzive živali na nove substance.

Radioaktivne divje svinje na Bavarskem, Černobil ni edini razlog

30. 08. 2023 15.47

Že dalj časa je znano, da imajo divje svinje na jugovzhodu Nemčije visoko vsebnost radioaktivnega cezija. Dalj časa so to pripisovali jedrski katastrofi v Černobilu, vendar se je skozi leta radioaktivnost pri drugih živalih zmanjšala, medtem ko pri teh vsejedih sesalcih vztraja na visoki ravni. Temu na Bavarskem pravijo "paradoks divje svinje".

'Kot starš se ne moreš sprijazniti, da bo tvoj otrok dočakal manj let kot ti'

24. 02. 2023 19.39

Medtem ko bodo njeni vrstniki rasli, se podili po igrišču in uživali otroštvo, se bo štiriletna Karolina začela pospešeno starati. Lahko bo pristala na vozičku, oslepela, oglušela in na koncu mnogo prezgodaj umrla. Karolina je namreč edini otrok v Sloveniji, ki ima Cockaynov sindrom tipa B, za katerega ni zdravila. Edino upanje, da se ta črni scenarij ne uresniči, je razvoj genske terapije. Prvi koraki so narejeni, a pot je še zelo dolga in draga.

Skupina s slovenskim strokovnjakom razvila sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T

14. 12. 2022 09.39

Skupina 26 strokovnjakov, med katerimi je tudi dr. Anže Smole z Nacionalnega inštituta za biologijo, je razvila inovativen, klinično pomemben genski sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T z novimi funkcijami. Platformo so uporabili v treh različnih terapevtskih implementacijah in delovanje dokazali v laboratoriju in v predkliničnih modelih na laboratorijskih živalih.

Zoper Muskov Neurolink zaradi domnevne zlorabe živali sprožili preiskavo

06. 12. 2022 10.03

Nevrotehnološko podjetje Neuralink se je zaradi domnevne zlorabe živali znašlo pod preiskavo. V podjetju, ki je v lasti Elona Muska, je v zadnjih štirih letih poginilo 1500 živali. Čeprav so bili nekateri izmed teh poginov zaradi poskusov na živalih neizbežni, zaposleni v podjetju menijo, da bi bila številka poginov – ob skrbnem in bolj premišljenem ravnanju z živalmi – lahko manjša.

Švicarji na referendumu zavrnili popolno prepoved poskusov na živalih

13. 02. 2022 07.39

V Švici je potekal referendum, na katerem so volivci odločali o več različnih vprašanjih. Delni izidi kažejo, da so zavrnili popolno prepoved medicinskih poskusov na živalih, podprli pa so strožje omejitve pri oglaševanju tobačnih izdelkov.

V ljubljanskem živalskem vrtu enkrat tedensko na koronavirus testirajo tudi živali

07. 02. 2022 19.29

Ne le pri ljudeh, morebitne okužbe s koronavirusom spremljajo tudi pri živalih. Največkrat analizirajo njihove iztrebke, nekatere živali pa je možno naučiti tudi prav človeškega načina jemanja brisa – v nosu. In to enkrat tedensko počnejo tudi v ljubljanskem živalskem vrtu. Pravočasno odkrite okužbe in mutacije pa lahko preprečijo morebiten ponoven prenos na človeka. Katerim živalim vse jemljejo bris iz nosu in koliko časa potrebujejo, da žival v to prepričajo?

V atlantskem živalskem vrtu s koronavirusom okuženih 13 goril

13. 09. 2021 11.30

Več kot ducat zahodnih nižinskih goril v živalskem vrtu v ameriškem mestu Atlanta je bilo pozitivnih na novi koronavirus, so sporočili predstavniki živalskega vrta. Bolezenske simptome, vključno s kašljem, izcedkom iz nosu in spremembo apetita, je imelo najmanj 13 goril, ki so bile na testu nato tudi pozitivne.

Ukrepi proti covidu-19 preprečujejo širjenje gripe. Letos je v Sloveniji (še) ni

22. 02. 2021 06.00

V soboto je minilo eno leto od vdora novega koronavirusa v Evropo. Številni so ga na začetku primerjali z že dobro poznano gripo, vendar se je izkazalo, da je covid-19 pravzaprav veliko smrtonosnejša bolezen. Čeprav je obe bolezni težko primerjati, lahko na primeru ZDA vidimo, da za gripo letno umre tudi do 61 tisoč ljudi, za covidom-19 pa je v enem letu v ZDA umrlo skoraj 500 tisoč ljudi, pove Anja Osovnikar s Projekta Imuno. Letos v Sloveniji še nismo zaznali virusa gripe. Kaj je razlog za to in kakšne so razlike med gripo in covidom-19? Bi lahko ustvarili tudi cepivo, ki bi ščitilo proti obema virusoma hkrati?

Za bliskovit razvoj cepiva zaslužni milijoni, na tisoče raziskovalcev in že preizkušena tehnologija

02. 02. 2021 06.00

"V primeru covida-19 so države prispevale več milijard za hiter razvoj in zagotovljen odkup cepiva," pove Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Poleg masivnega financiranja pa so k hitrosti prispevali tudi izjemen človeški vložek, sodelovanje raziskovalcev z vsega sveta, prilagodljivost regulatorjev in uporaba moderne tehnologije. "Da imamo cepivo v tako kratkem času, je fenomenalen dosežek znanosti," je prepričan urednik Kvarkadabre Sašo Dolenc. Stroka je pri tem enotna – cepiva izpolnjujejo enake visoke standarde, ki jih morajo izpolnjevati preostala cepiva.

Kako deluje cepivo Pfizerja in BioNTecha?

29. 12. 2020 13.19

Dan D je za nami, začelo se je sklepno dejanje zgodovinsko največje skupne operacije javnega in zasebnega zdravstva za ustavitev pandemije. V nekaj mesecih bo treba precepiti vsaj dve tretjini prebivalstva.

Noben lastnik psa ali mačke v Sloveniji se še ni odločil za testiranje živali

03. 12. 2020 09.32

Predvidevamo lahko, da občutljive živali (beli dihurji, hrčki, minki) zbolijo za podobnimi bolezenskimi znaki covida-19 kot ljudje. Malo verjetno pa je, da se bolezenski znaki razvijejo pri mačkah, še manj pa pri psih, pojasnjujejo na veterinarski fakulteti v Ljubljani. Do zdaj se ni še noben lastnik mačke ali psa odločil za testiranje svojega hišnega ljubljenčka na novi koronavirus. Raziskava, ki jo sicer izvaja veterinarska fakulteta, bi lahko dala pomembne odgovore o vplivu novega koronavirusa na živali.

V Zagrebu začenjajo z množičnim testiranjem, v Italiji bodo zaprli vse farme minkov

23. 11. 2020 08.25

Zaradi novega navala covidnih bolnikov v zagrebške bolnišnice se je mestna oblast odločila, da uvede množično testiranje prebivalstva. Italija ne bo uvedla obveznega cepljenja proti koronavirusu. V Italiji so iz strahu pred mutacijo virusa, kot se je to zgodilo na Danskem, zaprli vse farme minkov. V Avstriji pa dijaki, ker so šole že dlje časa zaprte, zahtevajo olajšave pri opravljanju mature.

Ženska, ki razvija najbolj obetavno cepivo proti covid-19: Moji otroci so se testno cepili

16. 07. 2020 10.18

Čeprav se po svetu več kot 140 ekip trudi izdelati cepivo proti covid-19, je trenutno največ pozornosti namenjene ekipi skupnega projekta univerze Oxford in družbe AstraZeneca in ekipi, ki razvija cepivo za družbo Moderna. Na čelu prvega projekta, ki naj bi po hitrosti dela za več kot mesec dni prehiteval konkurenco, je Sarah Gilbert, ki računa, da bi lahko testiranja na ljudeh zaključili septembra, kar pomeni, da bi bilo cepivo jeseni že na voljo.

V kateri fazi so cepiva proti covidu-19, kdo so ljudje, na katerih jih testirajo?

14. 07. 2020 10.43

Raziskovalne ekipe, ki se po svetu trudijo najti cepivo proti covidu-19, bijejo bitko s časom, vseeno pa je večina jasna, da se ne želijo prenagliti in na trg poslati ne dovolj preverjenega izdelka. Pomemben del tega, da bo dosežena varnost cepiva, so seveda testiranja. Se pa pri tem pogosto postavi vprašanje – kje raziskovalci najdejo prostovoljce, na katerih testirajo, zakaj se sploh nekdo odloči, da bo laboratorijski poskusni zajček?

V Bocvani skrivnostno poginilo več kot 350 slonov

02. 07. 2020 09.46

Pogin več sto slonov v Bocvani v zadnjih dveh mesecih je zavit v tančico skrivnosti. Zakaj živali poginjajo, nihče ne ve, laboratorijskih rezultatov pa še nekaj tednov ne bo, je sporočila vlada.

V Sloveniji že testirajo cepivo proti covidu-19 na miših

20. 05. 2020 17.47

Na Kemijskem inštitutu so po torkovi pridobitvi dovoljenja že začeli testiranje cepiva proti covidu-19 na miših. Cepivo je zasnovano na osnovi nanodelcev, ki predstavljajo virusne antigene, zaradi česar pričakujejo boljši odziv kot z navadnim proteinom, je pojasnil Roman Jerala z inštituta. Prve rezultate si obetajo julija.

Kemijskemu inštitutu dovoljenje za testiranje cepiva proti covidu-19 na miših

19. 05. 2020 18.57

Kemijski inštitut je dobil dovoljenje Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin za začetek poskusov testiranja cepiva proti covidu-19 na miših. Vlogo so vložili 25. marca, na upravi pa so glede postopka pojasnili, da so vlogo po ustrezni dopolnitvi vlagatelja tudi odobrili.

Se zdravilo za covid-19 'skriva' v lamah?

04. 05. 2020 15.06

Mednarodna skupina raziskovalcev iz ZDA in Belgije je razvila posebno protitelo, ki se veže na protein, na katerega se veže tudi novi koronavirus SARS-CoV-2. Razvili so ga z združitvijo dveh kopij posebnega protitelesa, ki so ga našli v lamah.

Preskočili živali, začenjajo s testi na ljudeh: v boju več kot 10 laboratorijev, do cepiva vsaj leto

16. 03. 2020 10.30

Medtem ko po svetu zaradi novega koronavirusa umira vse več ljudi, bolnišnice pa v državah, kjer je najhuje, pokajo po šivih, znanstveniki bijejo bitko s časom, ko gre za razvoj cepiva. In celo ta ne mineva brez političnega boja.

Če ste okuženi, se izogibajte tudi stikom z živalmi

14. 03. 2020 18.04

Širjenje koronavirusa je posledica prenosa virusa med ljudmi. Glede na zbrane informacije ni dokazov, da bi domače živali lahko prenašale virus ali zbolele zaradi okužbe. Ker pa si lahko živali in ljudje delijo bolezni, veterinarji ljudem, ki so okuženi, priporočajo, da omejijo stike z domačimi živalmi. Opozarjajo tudi na upoštevanje osnovnih higienskih ukrepov.

Virologinja: Novi virus genetsko podoben sarsu, a ostajajo številna vprašanja

26. 02. 2020 06.00

Novi koronavirus, imenovan sars-cov-2, je po besedah virologinje Tatjane Avšič Zupanc genetsko zelo podoben virusu sars. Če je smrtnost zaenkrat nižja, kot je bila pred leti ob izbruhu sarsa, pa beležimo desetkrat več obolelih kot takrat. Ker gre za nov virus, pa odgovorov na vsa vprašanja še ni. Iz ZDA pa poročajo o rekordno hitrem razvoju poskusnega cepiva.

Grozljivo in nezakonito testiranje na živalih v nemškem laboratoriju

15. 10. 2019 17.03

Preiskava, ki jo je opravila mednarodna organizacija Cruelty Free International, znana po borbi proti poskusom na živalih, je pokazala grozljivo trpljenje psov in opic v nemškem farmakološkem in toksikološkem laboratoriju. Nazorni posnetki prikazujejo pse, ki krvavijo na tleh, in opice, ki jih rutinsko zlorabljajo. Teste opravljajo tudi na mačkah in zajcih.

17-letna kobila Domina z ljubljanskih Črnuč je bila okužena z virusom Zahodnega Nila

27. 09. 2018 11.23

V Sloveniji je uradno potrjen prvi primer okužbe z virusom Zahodnega Nila pri konjih. Zaradi pika okuženega komarja je v ljubljanskih Črnučah zbolela 17-letna kobila Domina, njeno zdravstveno stanje pa se je poslabšalo do te mere, da so morali žival uspavati.

Nova afera v nemški avtomobilski industriji: VW, BMW in Daimler financirali poskuse na ljudeh in živalih?

29. 01. 2018 15.32

Nemško avtomobilsko industrijo pretresa nova afera. Volkswagen, Daimler in BMW naj bi namreč financirali raziskovalno skupino, ki je na ljudeh in živalih preverjala posledice vdihavanja dušikovega monoksida. Vsi trije so napovedali notranje preiskave. Kritikam zaradi testiranj so se pridružili številni politiki, med drugim nemška kanclerka Angela Merkel.

Na milijarde ljudi po svetu uživa vodo, ki je onesnažena s plastičnimi mikrodelci

06. 09. 2017 09.27

Testiranje vzorcev vode z vsega sveta je pokazalo, da na milijarde ljudi pije vodo, ki je onesnažena s plastiko. Kar 83 odstotkov vzorcev vode iz pipe, ki so jih analizirali, je namreč vsebovalo plastične mikrodelce. Znanstveniki zato opozarjajo, da je nujno preučiti, kako to vpliva na zdravje ljudi.

Zaradi škandala z oporečnimi jajci zdaj pod drobnogledom piščanci

08. 08. 2017 14.43

Nizozemske oblasti že testirajo piščančje meso s perutninskih farm, kjer so minuli teden zasegli več milijonov jajc, okuženih z insekticidom fipronil. Potencialno nevarno snov za človekovo zdravje, saj lahko škoduje jetrom, ščitnici in ledvicam, bodo tako iskali še v mesu, da bi ugotovili, ali je oporečno tudi to.

V ribniku na območju Hoč čez noč poginilo 13 rac

05. 01. 2017 12.44

V ograjenem ribniku na območju Hoč so po naših informacijah odkrili 13 poginulih rac. Ali so race "žrtev" virusa ptičje gripe, bo znano, ko bodo pristojni opravili potrebne analize. Tveganje, da bi za ptičjo gripo zboleli ljudje, je nizko. Stopnja patogenosti virusa ptičje gripe H5N8, ki so ga odkrili pri labodih na Pragerskem, pa še ni znana.