ribištvo

Bogat ulov hrvaškega ribiča: 317 kilogramov težak in 14 let star tun
12. 04. 2025 12.02Izkušeni hrvaški tunolovec iz Vodic Anton Roca je pri otoku Žirje pri Šibeniku z ladje Bakul ujel kar 317 kilogramov težkega modroplavutega tuna. Ribo so poslali v analizo, kjer so ocenili, da je stara med 12 in 15 let. Starost sicer razberejo iz rastnih obročih, podobno kot kolobarji pri drevesih.

Zloraba proračuna? Trump bi za poboj sov namenil 40 milijonov
15. 03. 2025 15.57Da bi zaščitil avtohtono pegasto sovo, namerava ameriški predsednik Donald Trump podpreti načrt za odlov na sto tisoče večjih sov invazivne vrste. A za to bi namenil ogromno denarja. Na leto je za takšen odstrel sov namenil kar 40 milijonov dolarjev (37 milijonov evrov). Oglasil se je kongres, ki opozarja, da je to absurden znesek. Več članov je pozvalo predsednika Trumpa, naj prekliče pregrešno drag načrt, po katerem bi v naslednjih treh desetletjih ustrelili in ubili 450.000 sov.

Večina voznikov bi podprla prepoved oglasnih panojev ob cestah
12. 03. 2025 07.00Oglasni panoji ob cestah motijo pozornost voznikov, je potrdila anketa, ki jo je izvedla Agencija za varnost prometa. Kot pogosto ali občasno moteče dejavnike v prometu jih je označilo kar 90 odstotkov anketirancev. Strokovnjaki na področju prometne varnosti zato menijo, da bi morali izboljšati ureditev obcestnega oglaševanja in ga precej omejiti. Zakonodaja sicer že zdaj omejuje tovrstno oglaševanje, a kaj ko so številni oglasni panoji postavljeni nezakonito, upravni postopki za njihovo odstranitev pa trajajo predolgo.

Napet posnetek s spornega območja: Kitajci leteli manj kot tri metre od filipinskega letala
19. 02. 2025 09.53Helikopter kitajske mornarice je v torek na spornem območju v Južnokitajskem morju letel manj koz tri metre od filipinskega patruljnega letala. S tem je poskrbel za nov incident v nizu napetosti na tem območju.

Nedopustni izpusti: Strupena voda povsem porušila procese čiščenja
06. 02. 2025 18.55Na Centralno čistilno napravo Domžale-Kamnik je ponovno začela pritekati visoko onesnažena odpadna voda z vsebnostjo strupenih snovi in povsem porušila procese čiščenja odpadne vode. To je že četrti primer nedopustnih industrijskih izpustov v kanalizacijo na njihovem sprejemnem območju v zadnjem letu dni, tokrat tudi z velikimi posledicami za prekomerno onesnaževanje okolja. Če ste zaznali neprijeten vonj iz kanalizacije, prosijo, da jim to sporočite.

Nova shema kakovosti živil in strožje kazni za zavajanje potrošnikov
29. 01. 2025 19.25Kmetijsko ministrstvo je v javno obravnavo poslalo več predlogov zakonov, katerih skupni imenovalec je varna hrana. Medtem ko predloga zakona o hrani in varni hrani prinašata večjo preglednost, prvi uvaja tudi ukrepe za zmanjšanje izgub hrane in novo shemo kakovosti, pa gre pri zakonu o zdravju živali predvsem za prenos evropske zakonodaje.

Podjetje Dolinšek transport v Logatcu vrtače zasipava z gradbenimi odpadki
10. 01. 2025 11.47Podjetje Dolinšek transport, ki sodeluje pri večjih slovenskih projektih, kot je denimo rušenje nekdanjih Žitovih silosov pri BTC, v Logatcu kraške vrtače nezakonito zasipava z gradbenimi odpadki. To sta potrdila tako okoljski kot kmetijski inšpektorat, oba sta podjetju spisala tudi že več odločb.

Fajonova in Tajani pohvalila odnose med Slovenijo in Italijo
29. 10. 2024 14.25Slovenija in Italija krepita dobre odnose in sodelovanje na več področjih, sta po zasedanju koordinacijskega odbora ministrov obeh držav na Brdu pri Kranju poudarila zunanja ministra Tanja Fajon in Antonio Tajani. Med drugim je bilo govora o migracijah, narodnih manjšinah ter energetskem in gospodarskem sodelovanju, tudi o jedrski energiji.

Na šolskem jedilniku tudi eko golaž: 'Ekološka hrana ne sme biti le za bogate'
25. 09. 2024 06.18Ekološki golaž, ekološke telečje hrenovke in ekološko mleko, ekološka jabolka in ekološki kruh. Vse to obogati mize na osnovni šoli Vojnik. Učenci takrat, ko so na meniju ekološka živila, na krožnikih ne pustijo skoraj nič. Tako jasno kažejo, da jim je ekološka hrana bolj všeč. Kljub temu, da le redke šole zagotavljajo dovolj ekološke hrane, je predstavnica ekoloških kmetov jasna, da je takšne visokokakovostne hrane na trgu dovolj, le potruditi se je treba. Čeprav je velika ovira na ekološki poti javnih zavodov višja cena takšnih živil, v osnovni šoli Vojnik, kjer so našli recept za uspeh, opažajo, da pri takšni hrani skorajda ne beležijo zavržkov. Kako zagotoviti, da bo imelo čim več slovenskih otrok enakopraven dostop do kakovostne ekološke hrane vsaj v šolah in vrtcih?

Kdo je dobil najboljše resorje in kdo najmanj zaželenega?
17. 09. 2024 11.17Ursula von der Leyen je na tiskovni konferenci v Strasbourgu predstavila komisarsko ekipo, kot si jo je zamislila. V njej je 40 odstotkov žensk (11 komisark) in 60 odstotkov moških, nekoliko pa je razmerje zasukala pri izbiri svojih izvršnih podpredsednikov, kjer sta dva moška in štiri ženske. Kako je von der Leynova razdelila resorje? Komu so pripadla tista najbolj zaželena in kdo je dobil "najslabšega"?

V potok pri Rušah odvrgel beton in s cementom onesnaženo vodo ter pomoril ribe
01. 08. 2024 09.23Konec minulega tedna je prišlo do pomora rib in ostalih vodnih živali v potoku Lobnica v kraju Smolnik, so sporočili iz Ribiške družine Ruše. O tem so obvestili pristojne službe in kriminalistično policijo, ribiče pa so zaprosili, da do preklica ne izvajajo ribolova na spodnjem delu Lobnice od izliva v reko Dravo do male hidroelektrarne Jeklo.

Inšpektorji na tržnicah in stojnicah ugotovili več nepravilnosti
10. 07. 2024 11.05Inšpektorat RS za kmetijstvo je minuli petek in soboto opravil skupno 36 nadzorov glede izpolnjevanja pogojev pri prodaji kmetijskih pridelkov na tržnicah. Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin pa je od spomladi do 10. julija izvedla 87 pregledov stojnic s svežim sadjem in zelenjavo. Oboji so ugotovili več kršitev.

Invazivne vrste v Blejskem jezeru: ribe, ki grizejo, in školjke trikotničarke
08. 07. 2024 14.47V Blejskem jezeru so se v zadnjih letih močno namnožili sončni ostriži, invazivna vrsta rib, ki za kopalce ni nevarna, jo pa ti na telesih občutijo kot špikanje ali grizenje. Uspešen drst ali višja temperatura vode – o razlogih za tako množičen pojav ribiči lahko le ugibajo. Težave ne bo rešil niti trnek, niti plenilska vrsta rib, ki bi jih spustili v jezero, pravijo, narava bo morala narediti svoje. Potapljači pa se medtem uspešno borijo s še eno invazivno sorto v jezeru – školjko trikotničarko.

Turisti zaradi sluzenja morja še ne odpovedujejo obiska, velike težave za ribiče
04. 07. 2024 15.15Potem ko se je po nekaj letih junija spet pojavilo sluzenje morja, kar je sicer naravni pojav, je to prestrašilo predvsem turistične delavce. Ti so si na začetku poletne sezone namreč obetali porast obiska turistov. Odpovedi rezervacij sicer za zdaj ne beležijo, imajo pa zaradi sluzi velike težave slovenski ribiči.

Pristojni odbor DZ potrdil predlog koalicije za pomoč ribičem
03. 07. 2024 17.39Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je sprejel vladni predlog spremembe zakona o pomoči ribičem. Ta predvideva spremembo člena o nadomestilih za izpad dohodka zaradi oviranega ribolova in člena o pravni pomoči ribičem spričo kazni, ki jim jih za ribolov v morju, ki po arbitraži pripada Sloveniji, izdaja Hrvaška.

Komisija predlaga 199,7 milijarde evrov težak proračun
19. 06. 2024 15.08Evropska komisija je predstavila predlog proračuna za prihodnje leto, vreden 199,7 milijarde evrov. Dodatnih 72 milijard evrov bodo predstavljala izplačila v okviru začasnega instrumenta za okrevanje NextGenerationEU. Kot so poudarili v Bruslju, bodo ta znatna sredstva podprla EU pri izpolnjevanju njenih prednostnih nalog.

Vlada na pomoč ribičem z nadomestilom za izpad dohodka in pravno pomočjo
13. 06. 2024 13.53Vlada je na seji sprejela predlog novele zakona o ureditvi določenih vprašanj zaradi končne razsodbe arbitražnega sodišča na podlagi arbitražnega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško, je povedala generalna direktorica direktorata za hrano in ribištvo Ana Le Marechal Kolar. Pojasnila je, da je vlada sprejela dva člena – prvi ribičem omogoča nadomestilo za izpad dohodka, drugi pa jim omogoča pravno pomoč. Ob tem je ponovila, da je za Slovenijo meja jasna in da slovenski ribiči lahko ribarijo v slovenskem morju.

V Jadranu ujeli dve strupeni tropski ribi: 'Konec je, to je njeno morje'
24. 05. 2024 10.46V zadnjih dneh so v Jadranskem morju ujeli dve invazivni tropski ribi. Gre za strupeno rdečemorsko plamenko, ki so jo sicer v Jadranu prvič opazili pred petimi leti. "Konec je, Jadran je njeno morje," je na spletu zapisal Pero Ugarković z Inštituta za oceanografijo in ribištvo, ki je ob tem napovedal, da bodo letos dobili še več poročil o opažanju oz. ulovu te vrste ribe.

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'
14. 05. 2024 06.00"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Lovec ustrelil prestrašeno srno v izolski ladjedelnici, zdaj prejema grožnje
16. 04. 2024 11.07Sredi izolske ladjedelnice se je v ponedeljek znašla mlada srna in prestrašena iskala varen izhod. Delavci so na pomoč poklicali lovsko družino z namenom, da bi jo spravili na varno, a je lovec žival na kraju ustrelil. V Lovski zvezi Slovenije pravijo, da je lovec ravnal v skladu z zakonom in da je pridobil dovoljenje za odstrel. Lovec pa je inšpektorico obvestil, da je postal tarča neprimernih in žaljivih komentarjev v javnosti ter groženj. Policisti medtem v povezavi z dogodkom zbirajo obvestila in dokaze za potrditev suma storitve kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti.

'Ribiči niso dobri gostje, odlični gostje so'
29. 03. 2024 20.18V Posočju se je že začela ribiška sezona, letos zaradi zgodnjih praznikov teden dni prej kot običajno. Obeti so odlični, pravijo tako domači ribiči kot turistični ponudniki. Ribiški turisti so odlični gostje, poudarjajo oboji in dodajajo, da uspeha ne merijo v številkah, pač pa v kakovostnih doživetjih. Kdo pa so ribiči, ki muharijo v Posočju in zakaj se vračajo?

Nove elektrarne na Savi: okoljevarstveniki opozarjajo na pritiske
12. 02. 2024 20.54Nevladne organizacije so znova izrazile nestrinjanje s predvidenimi načrti vlade glede gradnje verige hidroelektrarn na srednji Savi. Ob tem so opozorili na pritiske s strani politike ali investitorjev, s katerimi se ob podajanju okoljskih in drugih strokovnih mnenj srečujejo javne institucije.

16.000 živali na ladji čaka na svojo usodo: jim bo Avstralija dovolila izkrcanje?
31. 01. 2024 16.46Na tisoče ovac in krav je obtičalo pred avstralsko obalo, potem ko so oblasti ladji, ki je v lasti Izraela in prevaža živi tovor, ukazale, naj se obrne, saj se bojijo, da bi ji lahko sledili jemenski uporniki Hutiji. 16.000 živali na krovu ladje MV Bahijah, zasidrane nekje pri zahodni Avstraliji, je tako na milost in nemilost prepuščenih žgočemu soncu, medtem ko se avstralska vlada odloča, ali naj ladji dovoli, da pripluje v pristanišče. Kontejnerski promet v Rdečem morju je ob napadih jemenskih hutijevcev na ladje upadel za približno tretjino, ocenjujejo v Mednarodnem denarnem skladu (IMF). Obrambni ministri članic EU tako na neformalnem zasedanju v Bruslju razpravljajo tudi o vzpostavitvi vojaške operacije v Rdečem morju.

Putin ogroža britanski tradicionalni 'fish and chips'
21. 01. 2024 10.26Vlada ruskega predsednika Vladimirja Putina razmišlja o prekinitvi dolgoletnega sporazuma z Združenim kraljestvom, ki britanskim ladjam omogoča ribolov v Barentsovem morju. To pa pomeni, da je zaradi tega ogrožena ena najbolj prepoznavnih angleških jedi: fish and chips (ocvrta riba in krompirček). Ruska vlada si je s to potezo prislužila kritiko, da "uporablja hrano kot orožje".

Čalušićeva dobila zeleno luč na odboru
10. 01. 2024 11.55Kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić je uspešno prestala zaslišanje pred odborom DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je ocenilo devet poslancev, šest jih je bilo proti. V predstavitvi je med ključnimi nalogami izpostavila kmetijsko in prehransko varnost. Zavzemala se bo za trajnostne oblike kmetovanja ter za to, da bo poklic kmeta dobil večji pomen in postal bolj privlačen, predvsem za mlade. Poslanci bodo v petek na izredni seji DZ odločali o njenem imenovanju.

Stroški dela za zaposlene lani zrasli, povprečno znašali 2608 evrov mesečno
17. 12. 2023 15.07V Sloveniji se je lani zaposlenost zvišala za 2,9 odstotka. Stroški dela za zaposlene in samozaposlene so skupno zrasli za 5,4 odstotka, v povprečju so znašali 2608 evrov na mesec, je ta teden sporočil statistični urad.

Skoraj 95 odstotkov delujočih podjetij zaposluje manj kot deset oseb
17. 12. 2023 08.36Lani je v Sloveniji poslovalo 221.483 podjetij, kar je 4,9 odstotka več kot leta 2021. Podjetja so zaposlovala 989.036 oseb, kar je 4,1 odstotka več kot leto prej. Skupni prihodek podjetij je presegel 165 milijard evrov in bil za petino višji kot leta 2021, je objavil statistični urad.

Na obalo Japonske naplavilo na tisoče mrtvih rib
08. 12. 2023 17.27Iz Japonske prihajajo nenavadne slike in videoposnetki na tisoče poginulih rib, ki jih je naplavilo na obalo. Kaj je vzrok za pojav, še ni jasno, je pa tamkajšnji raziskovalec ponudil nekaj mogočih odgovorov.

Popis osnovne košarice živil tudi v 2024, razširjen bo na vso državo
08. 12. 2023 13.26Projekt spremljanja cen prehranskih proizvodov za osnovno košarico 15 skupin živil ostaja tudi v prihodnjem letu, napovedujejo na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Popise bodo prihodnje leto izmenično izvajali po vseh večjih mestih v Sloveniji in ne zgolj v ljubljanski regiji. Razpis za popis je v pripravi, po ocenah ministrstva pa bo vreden med 120.000 in 130.000 evrov.

Na območjih s presežnimi vrednostmi večinoma živinoreja, gojile so se tudi poljščine
04. 12. 2023 16.23V kolikšni meri so lahko ugotovitve inšpekcije za kmetijstvo, ki je odkrila presežne vrednosti težkih kovin na vodovarstvenih območjih, zaskrbljujoče za zdravje ljudi in okolja? Aktivne snovi oziroma onesnaževala v tleh, ki so jih ugotovili pri vzorčenju, se lahko spirajo v podtalnico in od tam do uporabnikov pitne vode, hkrati pa onesnaževala iz tal lahko vstopajo v rastline in od tam v prehransko verigo.