Slovenija

Večina voznikov bi podprla prepoved oglasnih panojev ob cestah

Ljubljana, 12. 03. 2025 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Karmelina Husejnović
Komentarji
82

Oglasni panoji ob cestah motijo pozornost voznikov, je potrdila anketa, ki jo je izvedla Agencija za varnost prometa. Kot pogosto ali občasno moteče dejavnike v prometu jih je označilo kar 90 odstotkov anketirancev. Strokovnjaki na področju prometne varnosti zato menijo, da bi morali izboljšati ureditev obcestnega oglaševanja in ga precej omejiti. Zakonodaja sicer že zdaj omejuje tovrstno oglaševanje, a kaj ko so številni oglasni panoji postavljeni nezakonito, upravni postopki za njihovo odstranitev pa trajajo predolgo.

Naše okolje je preplavljeno z vizualnimi dražljaji, oglaševanje pa je postalo sestavni del naše vsakdanjosti, ki se ga pogosto niti ne zavedamo. Na Agenciji za varnost prometa (AVP) so opozorili, da so lahko veliki oglasni panoji in svetlobne reklame moteč dejavnik, ki vpliva na varnost v prometu. To je namreč pokazala anketa, ki so jo izvedli med 23. septembrom in 6. decembrom lani. V anketi je sodelovalo 2526 voznikov, ki so odgovarjali na 12 vprašanj, povezanih z oglasnimi panoji ob cestah. 

Anketa je pokazala, da velika večina voznikov (84 odstotkov) te panoje med vožnjo zaznava in da jim ti zmotijo osredotočenost na vožnjo. 68 odstotkov voznikov je namreč odgovorilo, da oglasni panoji ob cesti pogosto motijo njihovo osredotočenost, 22 odstotkov voznikov pa oglasi zmotijo občasno. 

"Ko se usedemo za volan, bi morale biti naše roke na volanu, pogled na cesti, misli pa osredotočene na vožnjo," je poudarila Simona Felser, direktorica AVP. Oglasni panoji pa predstavljajo dodatno motnjo med vožnjo, ki vpliva na reakcijski čas in zaznavanje prometa.

Oglaševanje ob cestah
Oglaševanje ob cestah FOTO: Damjan Žibert

Več kot 86 odstotkov anketirancev meni, da oglasi zmanjšujejo zmožnost opazovanja prometne signalizacije. Za voznike so posebej moteči dinamični in osvetljeni panoji, slaba tretjina anketirancev pa je zaradi motečih panojev že imela izkušnjo, ki je ogrožala njihovo varnost ali varnost drugega. Ugotovili so tudi, da bi kar 95 odstotkov anketirancev podprlo prepoved oglasnih panojev, je rezultate raziskave predstavil Sebastijan Turk iz AVP.

"Sodobni oglasni panoji, še posebej osvetljeni in digitalni, izstopajo v vizualnem polju voznika in pomembno vplivajo na njegovo zbranost. To potrjuje potrebo po bolj premišljenem umeščanju in regulaciji oglaševanja ob cestah," je izpostavil Turk.

Marko Polič, prometni psiholog
Marko Polič, prometni psiholog FOTO: Bor Slana - STA

Panoji so pogosto prezasičeni z informacijami in vsebujejo veliko dinamičnih elementov, kar je po mnenju prometnega psihologa Marka Poliča problematično. Ljudje namreč večinoma težimo k temu, da poskušamo sporočila razbrati v celoti. "Zunanji oglasi so zasnovani tako, da pritegnejo pozornost, kar pomeni, da odvračajo voznika od osnovne naloge – vožnje," je opozoril. 

'Cesta ni medij za oglaševanje'

Po predstavitvi rezultatov ankete je na AVP sledila razprava, v kateri so sodelovali različni strokovnjaki in predstavniki civilne družbe. "Cesta ni medij za oglaševanje," je poudarila predstavnica sektorja za urejanje cest na direkciji za infrastrukturo (DRSI) Gordana Grahek. Pojasnila je, da zunaj naselij ob državnih cestah, za katere je pristojen sektor, ne dajejo dovoljenja za postavitev oglasnih panojev, v naseljih pa sektor dovoljenja za postavitev panojev oglaševalcem daje na podlagi skladnosti z občinskimi prostorskimi akti za postavitev panojev. Ti ne smejo biti postavljeni v pasu prometne signalizacije in v preglednih trikotnikih, torej tam, kjer bi ogrožali prometno varnost, je dodala.

Ob tem je izpostavila, da je regulacija oglaševanja ob cestah pogosto zapletena zaradi različnih pravnih pristojnosti: "Učinkovito upravljanje oglasnih panojev zahteva usklajenost zakonodaje in dosledno izvajanje nadzora."

Nataša Kovše, Dars
Nataša Kovše, Dars FOTO: Bor Slana - STA

Nič boljše ni stanje ob avtocestah. Družba za avtoceste Republike Slovenije (Dars) kot upravljavec avtocest in hitrih cest že vrsto let nasprotuje umeščanju oglasov v vidno polje avtocest, je opozorila Nataša Kovše z Darsa. Zakonodaja sicer prepoveduje postavitev panojev v t. i. varovalnem pasu, ki obsega 40 metrov od cestišča. Na terenu pa so oglasni panoji pogosto postavljeni ob robu varovalnega pasu na območju, na katerem Dars nima pristojnosti. 

"Obcestni prostor avtocest je vizualno onesnažen. Postavljeni oglasi odvračajo pozornost voznikov in negativno vplivajo na prometno varnost. Naša prednostna naloga je prometna varnost, zato si prizadevamo, da bi bilo oglaševanje v vidnem polju avtocest prepovedano, prav tako tudi oglaševanje znotraj mest, ko so objekti postavljeni na tak način, da se z avtoceste vidijo," je poudarila Kovšetova ter dodala, da se zavzemajo še za prepoved osvetljenih panojev ob avtocestah, saj ti pogosto zasenčijo table s prometnimi informacijami.

Postopek za odstranitev panoja lahko traja tudi pet let

Razpravljavci so opozorili na to, da so oglasni panoji pogosto postavljeni nezakonito oziroma brez ustreznih dovoljenj oziroma na mestih, kjer ne bi smeli biti. Inšpektorji za ceste sicer obravnavajo oglasne panoje ob državnih cestah na območju celotne države, ki se pojavljajo v prepovedanem območju, to je v varovalnem pasu ceste izven naselja. 

Kot je pojasnila Metka Kuhar, direktorica Inšpektorata RS za infrastrukturo (IRSI), so njihovi inšpektorji v preteklosti s svojimi inšpekcijskimi nadzori v veliki meri poskrbeli, da v varovalnem pasu ob državnih cestah izven naselja ni panojev. "Z inšpekcijskim nadzorom nad tem področjem bomo seveda nadaljevali, vendar pa gre za še vedno atraktiven način oglaševanja, zato se občasno na lokacijah, kjer so se objekti v sklopu inšpekcijskega nadzora že odstranili, pojavljajo na novo postavljeni objekti," je dejala Kuharjeva. 

Opozorila je tudi na iznajdljivost oglaševalcev, ki se spretno izmikajo njihovemu nadzoru: "Panoji se pomikajo iz varovalnih pasov na kmetijska zemljišča, kar pomeni, da nadzor preide na kmetijske inšpektorje."

Na Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo (IRSKGLR), ki je pristojen za odstranjevanje panojev na kmetijskih zemljiščih, se pogosto soočajo s primeri, v katerih je oglaševanje razdeljeno na več podjetij. "Konstrukcija oglasnega panoja je tako lahko v lasti podjetja, ki ima sedež v tujini, sam oglas pa v lasti drugega podjetja," je ponazoril inšpektor višji svetnik za kmetijsko inšpekcijo Igor Hebat. To pa močno otežuje upravni postopek za odstranitev panojev, saj so lastniki tovrstnih oglasnih panojev pogosto podjetja, ki so registrirana v BiH, na Madžarskem itd. "Kar pomeni, da so praktično nedosegljivi in je težko izvesti upravni postopek, postopki so dolgi," je opozoril. 

Igor Hebat, inšpektor
Igor Hebat, inšpektor FOTO: Bor Slana - STA

Ker podjetjem v tujini težko vročijo odločbe, se postopek odstranjevanja nezakonito postavljenega oglasnega panoja na kmetijskem zemljišču lahko vleče tudi pet let. Zato Hebat poudarja potrebo po spremembi zakonodaje, ki bi odgovornost prenesla na lastnike zemljišč.

Kako so se težave lotili v Kranjski Gori

Kot primere dobre prakse so na okrogli mizi izpostavili Francijo in Španijo, kjer ob avtocestah ni oglasnih panojev. Primer dobre prakse pa je tudi Kranjska Gora, kjer je občina z novimi odloki omejila velike panoje v skrbi za naravno in kulturno dediščino. 

"Postopek sprejemanja omejitev je dolgotrajen, a nujen. Zavzemamo se tudi za ohranitev kozolcev v prvotni funkciji, ne pa kot stojala za oglase," je pojasnila županja Kranjske Gore Henrika Zupan.

Henrika Zupan, županja Kranjske Gore
Henrika Zupan, županja Kranjske Gore FOTO: Bor Slana - STA

V Sloveniji že vrsto let deluje tudi civilna iniciativa Očistimo Slovenijo reklamnih panojev (OSRP), ki se zavzema za strožjo regulacijo zunanjega oglaševanja in višje kazni za kršitelje. "Zavzemamo se za bistveno strožjo regulacijo zunanjega oglaševanja, saj to agresivno posega v javni prostor, zmanjšuje varnost v prometu in negativno vpliva na kakovost bivanja. Zahtevamo omejitev oglaševanja na vseh zunanjih površinah, prepoved oglasov na vozilih javnega prevoza ter višje kazni za kršitelje. Verjamemo, da bi s tem zmanjšali vizualno onesnaženje in omogočili podjetjem, da sredstva preusmerijo v kakovostnejše oblike promocije," je prepričan Robert Hočevar iz civilne iniciative. 

Kako pa na vse to gledajo oglaševalci? "Reklamne panoje je treba smiselno omejiti, ne pa prepovedati. Prometna signalizacija mora ostati vidna, reklamni panoji pa ne smejo ovirati preglednosti. Najprej je treba odstraniti nelegalne panoje in nato določiti ustrezno količino legalnih," meni Primož Kapus, direktor podjetja Amicus, ki je eden od ponudnikov zunanjega oglaševanja. Izpostavil je pomen oglaševanja za razvoj ekonomije, kulture in športa ter potrebo po ravnovesju med vizualno promocijo in prometno varnostjo.

Udeleženci okrogle mize so se strinjali, da so potrebni nadaljnji ukrepi za zmanjšanje negativnega vpliva obcestnih oglasnih panojev na prometno varnost. Pozvali so k zaostritvi zakonodaje in učinkovitejšemu nadzoru nad postavljanjem in vsebino obcestnih oglasnih panojev, omejitvi uporabe svetlobnih in digitalnih panojev, ki najbolj odvračajo pozornost. Prizadevajo si tudi za jasnejšo regulacijo oglaševanja ob avtocestah in hitrih cestah, kjer so hitrosti najvišje in posledice nesreč najhujše. Prepričani so tudi, da bi moral biti v prostorskih aktih občin, kjer se določa umeščanje oglasnih panojev v naseljih, večji poudarek na prometni varnosti. 

Na AVP poudarjajo, da bodo v sodelovanju z drugimi pristojnimi institucijami nadaljevali s prizadevanji za varnejše cestno okolje. Prepričani so, da lahko z usklajenim delovanjem in sodelovanjem vseh deležnikov dosežemo rešitve, ki bodo koristne tako za prometno varnost kot za urejenost prostora in učinkovitost oglaševanja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (82)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pepikrlinca
12. 03. 2025 18.00
Popolna bedarija in zapravljanje denarja
KoprivnikSLO
12. 03. 2025 15.50
In ista večina voznikov med vožnjo zija v telefone? Tole je hudo demagoško rečeno vse skupaj. Mene ne motijo panoji, moti me količina njih, ker je teh plakatov toliko, da je nepregledno - da ne rečem, da še poleti gledamo reklame za koncert za 8. marec, ker lastnik pač ni dobil novega naročnika.
SEHE
12. 03. 2025 15.03
+0
S čem se ta folk ukvarja???? In kdo to plača?
periot22
12. 03. 2025 14.00
+3
Panoji ob cesti kazijo naravo!
brezveze13
12. 03. 2025 13.05
+3
že v YU so bili prepovedani oziroma ukinjeni reklamni znaki ki so senahajali ob vozišču , tako si spomnim ko je moral zasebnik odstraniti znak oz smerokaz za svojo avtovleko ki se je nahajala 500m od ceste , seveda so po samoosvojitvi lobiji nekako uspeli in postavljali panoje ki so bili osvetljeni in vidni tudi oddaljenosti nekaj sto metrov, to so iskoristili tako da so prepovedane oznake ki sem jih prej omenil ob vozišču in so bile velikosti prometnega znaka zamenjali z panoji ki so bili oddaljeni nekaj sto m od vozišča in jih danes gledamo tako da so postavljene šleper prikolice povišane na dvakratno višino, s tem da so še lastnike zemljišč na katerih so to postavili ogoljufali , ker so se glede na menjavo reklam kar na enkrat izgubili upravljajklci teh reklam ki bi bili dolžni plačati najemnino ali zakup za prostor na katerem ti panoji stojijo poznam iz lastne roke , ko je potrebno plačati najemnino ni nobeden odgovoren samo sem jaz dolžan plačati davek od najemnine ki je niti ne dobim
Še89sekund
12. 03. 2025 12.21
-2
Me ne briga ne za reklame ne za lastnike panojev...ampak ko tako slišiš koliko pacientov je za volanom da jih celo panoji motijo se resnično uprašaš kaj vse vozi avtomobile , potencialni povzročitelji nesreč v vsakem tretjem vozilu...katastrofa.
flojdi
12. 03. 2025 11.54
+4
Sem za.sploh jih ne bi smelo biti.
Skinwalker
12. 03. 2025 11.48
+8
Se strinjam Takoj PODPIŠEM.
eurosapiens
12. 03. 2025 11.32
+3
v MB so občani proti postavljanju novih jumbo panojev in svetlobnih monitorjev na občinskih površinah ... vendar gre za županov prijateljski posel in se nič ne uredi ... tako kot posel z bicikli in brezplačne uporabe občinskih zemljišč
Katja10
12. 03. 2025 11.21
+6
Tudi če panoji ne motijo vožnje, pa zelo "motijo" pokrajino. Mejo med Nizozemsko in Belgijo prepoznaš ravno po tem, da na Nizozemskem ni teh smeti - in šele ko se to nenadoma preneha in vate butnejo plakati, še očitneje kot sicer vidiš, kako grdi so. Ne morem verjeti, kako lahko to pustijo zunaj mest: se voziš po idilični Gorenjski, dih jemajoči razgledi in narava - zraven pa plakati za "piščance po X € za kilogram". Tudi na kozolcih, na katere smo menda tako ponosni. Prepovedati.
mali.mato
12. 03. 2025 11.12
+3
Mene panoji sploh ne motijo. Bolj me motijo vozniki z mobiteli!
Banion
12. 03. 2025 11.12
+5
ti panoji motijo manj kot čvekanje po telefonu
ŽigaLausegger
12. 03. 2025 11.04
+4
Te smeti je nujno treba odstraniti.
Kviz
12. 03. 2025 10.58
-1
Reklamne panoje je potrebno prepovedati v radiusu cca 150 m od cestišča in do višine 50 m.
Uporabnik1921539
12. 03. 2025 10.57
+5
nepotrebno in obupno grdo.Brez namena
Dr. No
12. 03. 2025 10.49
+7
To reklamiranje je cito BALKANSKO v Svici, Avstriji in razvitih drzavah tega sranja ne vidis ob cestih
zdravkob
12. 03. 2025 10.28
+11
Panoji bi še nekako, ampak zdaj imajo cele televizijie in vrtijo video posnetke! To pa je moteče.
oježeš
12. 03. 2025 10.23
-3
Zdaj so vozniki pokazali s čim vse se ukvarjajo med vožnjo. Vse delajo namesto, da bi bili pozorni na cesto in na njej odvijajoč promet, predvidevanje nastalih situacij in se izogibati konfliktnih situacij. Pa kaj, ali je treba buljiti v reklame, kot bi nekdo rekel, da je treba posekati vsa drevesa ob cesti, ker so smreke tako lepe, da nima časa gledati na cesto. Reklamni pano kot pano v katerega ni potrebno buljiti med vožnjo, ker se že tako ve, da voznik tam ne bo videl ničesar koristnega, predvsem pa ima večina že poln kufer reklam po TV med raznimi oddajami, poročili, itd.
rogla
12. 03. 2025 10.10
+13
Panoji ob cestah so moteči in jih je treba prepovedati. Hkrati "onesnažujejo" pokrajino.
Positive vibes
12. 03. 2025 10.07
+14
Jst bi izvedla referendum glede prepovedi oglaševanja pred vsakim prispevkom, sploh kjer so tragične novice in kot medijske hiše nimate spoštovanja in empatije. Hkrati bi prepovedala oziroma omenila reklame na TV med filmi, kakimi prispevki in če bi le te bile bi bile na vsakih 45. Minut in max 3 minute. Ne pa to kar gledam reklame vsakih 15. Minut