projekt Barnahus

Hiša za otroke v letu dni obravnavala 26 otrok, žrtev spolnih zlorab
04. 06. 2023 07.23Obeležujemo mednarodni dan otrok, žrtev nasilja. Mineva pa tudi leto dni, odkar je v Sloveniji zaživela Hiša za otroke – otrokom prijazno varno okolje, ki pod eno streho združuje več služb za obravnavo žrtev kaznivih dejanj na usklajen in učinkovit način. Za zdaj sprejemajo le otroke, ki so žrtve kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost, do danes so jih obravnavali 26. Ti se po besedah direktorice v njihovih prostorih počutijo prijetno. "Ves čas imajo ob sebi svetovalko, ki skrbi za čustveno razbremenitev, podporo in tudi odgovori na vsa dodatna vprašanja, ki jih otrok ima," pojasnjuje.

Hiša za otroke tudi uradno odprla svoja vrata
27. 05. 2022 15.16Na Zaloški 59 v Ljubljani so tudi uradno odprli prostore novega javnega zavoda Hiša za otroke, v katerem bodo prvi dve leti obravnavali samo žrtve spolnih zlorab, stare do 18 let, pozneje pa tudi žrtve fizičnih zlorab in mladostnike, ki so storilci kaznivih dejanj. Gre zaislandski primer dobre prakse, ki ga je prevzelo že 23 evropskih držav in se nanaša na otrokom prijazno varno okolje, ki pod eno streho združuje več služb za obravnavo žrtev kaznivih dejanj na usklajen in učinkovit način.

'Najbolj so se me dotaknile zgodbe, ko smo odpovedali kot sistem'
24. 05. 2022 13.34Skoraj vsak peti Slovenec je v otroštvu doživel eno od oblik spolne zlorabe. Le šest odstotkov žrtev je to prijavilo in le v treh odstotkih sta sledila kazenski postopek in obsodba. To je pokazala raziskava pravosodnega ministrstva, ki je bila izvedena v okviru implementacije islandskega modela Barnahus (Hiša za otroke) v Sloveniji. Pet let po začetku ideje je projekt, katerega temeljni namen je zaščita otrok, žrtev in prič kaznivih dejanj v kazenskem postopku, zaživel tudi pri nas.

Hiša za otroke tik pred odprtjem, policisti pripravljeni na forenzične intervjuje
23. 04. 2022 07.00Hiša za otroke – projekt, katerega temeljni namen je zaščita otrok, žrtev in prič kaznivih dejanj v kazenskem postopku, bo kmalu zaživel tudi pri nas – otroke bi namreč lahko začeli sprejemati že v maju. Pogum za soočanje z njihovimi težkimi zgodbami je že pokazalo deset delavcev Policije, ki so po zahtevnem izobraževanju prejeli certifikat za opravljanje forenzičnih intervjujev z žrtvami spolnih zlorab, mlajšimi od 15 let. Stremeli bodo k temu, da bo otrok svojo pretresljivo izpoved povedal čim manjkrat.

Država ustanavlja hišo za otroke: 'Želimo jih zaščititi pred ponovnim doživljanjem travm'
26. 03. 2021 19.55DZ je z 83 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o zaščiti otrok v kazenskem postopku in njihovi celostni obravnavi v hiši za otroke. Po besedah ministrice za pravosodje Lilijane Kozlovič zakon predvideva ustanovitev hiše, namenjene celostni obravnavi otrok, udeleženih v kazenskem postopku kot žrtve, priče ali storilci kaznivih dejanj.

Hiša za otroke kmalu tudi pri nas: 'Pomembno je preprečiti ponovno viktimizacijo'
25. 10. 2020 09.36Skoraj vsak peti Slovenec je v otroštvu doživel eno od oblik spolne zlorabe. Le šest odstotkov žrtev je to prijavilo in le v treh odstotkih sta sledila kazenski postopek in obsodba. To je pokazala nedavna raziskava pravosodnega ministrstva, ki je bila izvedena v okviru implementacije islandskega modela Barnhaus (hiša za otroke) v Sloveniji. Njegov glavni namen je čim boljša zaščita otrok, ki so žrtve ali priče kaznivih dejanj.

Raziskava: spolno zlorabljen je bil vsak peti Slovenec
06. 10. 2020 12.18Večina Slovencev meni, da je spolna zloraba otrok resen problem, a zlorabo mnogi dojemajo zelo ozko. Vsak peti Slovenec je bil žrtev zlorabe, je pokazala raziskava, ki so jo v okviru projekta Hiše za otroke naročili na ministrstvu za pravosodje. Ministrica Lilijana Kozlovič napoveduje, da bi bil zakon, ki ureja ustanovitev hiše, sprejet v 2021.

Kako zaščititi otroke, ki so žrtve nasilnih dejanj? Po vzoru Skandinavcev s hišo za otroke
07. 06. 2018 14.59V Sloveniji je letno od 600 do 1200 primerov, v katerih so žrtve nasilnih ali spolnih kaznivih dejanj otroci. Predvidoma naslednje leto naj bi po vzoru Islandije in skandinavskih držav tudi pri nas dobili Hišo za otroke - gre za poseben prostor, v katerem bi otrokom zagotovili celovito obravnavo, ki bi jim pomagala na poti do ozdravitve.