pogin rib

V zalivu našli truplo beluge Hvaldimirja, ki bi lahko bil 'ruski vohun'

01. 09. 2024 17.40

Belugo z vzdevkom Hvaldimir so na Norveškem prvič opazili leta 2019 nedaleč od ruskih voda. Kit je imel okoli trupa pripet pas, kar je hitro sprožilo govorice, da bi bil lahko v resnici ruski vohun. Zdaj pa so v zalivu Risavika odkrili njegovo truplo. "Ni jasno, kaj je vzrok za njegov pogin," je ob tem povedal morski biolog Sebastian Strand ter dodal, da kit ni imel večjih zunanjih poškodb.

Ukrajinka iz morja izvleka strogo zaščitene školjke, grozi ji kazen

20. 08. 2024 11.34

Hrvaška policija je kazensko ovadila 36-letno ukrajinsko državljanko, ki je na otoku Krk iz morja izvlekla tri školjke strogo zaščitene vrste veliki leščur. Sumijo jo kaznivega dejanja uničevanja zaščitenih delov narave. Ta vrsta školjke je tudi v Sloveniji doživela tragično usodo, ko je bila zaradi 'morske pandemije', katere vzroke še preučujejo, v Sredozemlju uničena skoraj celotna populacija te velike školjke.

Žalosten prizor, ki skrbi ekologe: jezero v BiH umazano rjave barve

09. 04. 2024 11.52

Voda v Jablaniškem jezeru, ki se razteza od Konjica do Jablanice, je postala umazano rjave barve, zaradi česar so zaskrbljeni tako domačini kot ekologi. Razlog je prekomerno cvetenje alg, pojav, ki se zadnja leta pogosto pojavlja v spomladanskem obdobju. Povzroča pa ga – kdo drug kot človek.

Kalnost vode se izboljšuje, a ribiči se bojijo škode za ribji zarod

06. 12. 2023 15.22

Stanje glede kalnosti potoka Bistrica v občini Muta, ki je povezano s praznjenjem akumulacije Sobota v Avstriji, se po navedbah Direkcije RS za vode od ponedeljka popoldne izboljšuje. Rezultati analiz vzorcev, ki jih je po zaznanem poginu rib v ponedeljek odvzela enota ekološkega laboratorija, pa bodo znani v prihodnjih dneh.

V občini Muta preverjajo pogin rib, ribiče skrbi kalna voda iz Avstrije

04. 12. 2023 17.24

V potoku Bistrica v občini Muta so opazili pogin rib, zato je bila aktivirana mobilna enota ekološkega laboratorija. V Ribiški družini Radlje in tamkajšnji ribogojnici so ob tem izrazili zaskrbljenost zaradi že več dni kalne vode, ki v potok teče iz avstrijskega rezervoarja Sobota, ki ga avstrijska družba Kelag trenutno prazni.

Veterinarji so koristni na terenu, zato bodo 14. avgusta opravljali nujne naloge

09. 08. 2023 20.23

Veterinarji so po mnenju veterinarske zbornice zaradi izredno zahtevnih razmer na poplavljenih območjih najbolj koristni na terenu. Zato zbornica vladi predlaga, da bi lahko veterinarske organizacije tudi 14. avgusta, ko naj bi bil dela prost dan, opravljale nujne naloge, so sporočili iz zbornice. Sicer pa prve ocene v Pomurskem lovskem upravljavskem območju kažejo, da bodo znotraj poplavnih nasipov izgube srnjadi in male divjadi zelo velike. Na poplavljenih območjih je tudi veliko rek ostalo skoraj brez rib.

Kaj se dogaja z vremenom? 'Zračni tokovi so ponoreli'

28. 06. 2023 15.13

Vremenski strokovnjaki so opozorili, da so zemeljski hladni zračni tokovi 'ponoreli'. Klimatologi so namreč opazili, da so se nenadno spremenili, vzorec premikanja zraka pa da spominja na van Goghovo sliko. Nastalo je več ločenih zračnih tokov, ki v nekaterih delih sveta povzročajo vročinske valove, drugod pa povsem kislo in mrzlo vreme.

'Uničenje jezu Kahovka je največja okoljska katastrofa v Evropi po Černobilu'

07. 06. 2023 07.00

Posledice uničenja jezu Kahovka na okolje še niso povsem jasne, ukrajinski znanstveniki namreč čakajo, da se voda povsem umakne. Kljub temu svarijo, da bi to lahko povzročilo najhujšo okoljsko katastrofo po jedrski nesreči v Černobilu.

Tako množičnih poginov krapov ne pomnijo že vsaj pol stoletja

22. 04. 2023 21.38

Celjsko ribiško družino skrbi velik pogin krapov v Šmartinskem jezeru. Skupaj jih je v zadnjih tednih poginilo že za več kot tono in pol. Že lani sta v spomladanskem času poginili dve toni krapov. Spomladanski pogini sicer niso neobičajni, a tako množičnih ne pomnijo vsaj 50 let, odkar skrbijo za populacijo rib v tem jezeru. Pogin je prizadel samice krapa, ki se v tem času drstijo, drugih rib pa ne.

Večkilometrski pas mrtvih rib: avstralske oblasti začele s čistilno akcijo

20. 03. 2023 09.40

Na vzhodu Avstralije je poginilo na milijone rib in na reki Darling-Baaka je nastal večkilometrski pas mrtvih rib. Lokalne oblasti so sedaj začele z obsežno čistilno akcijo, na območju pa se je že razširil neznosen smrad. Ribe so poginile zaradi nizke ravni kisika v reki, kar je posledica nedavnega vročinskega vala.

'Bela' reka in 'grozovit' smrad: gladina reke prekrita z milijoni poginulih rib

18. 03. 2023 12.10

Več kilometrov dolg pas mrtvih rib na reki Darling-Baaka na skrajnem zahodu Novega Južnega Walesa v Avstraliji je rezultat ponovnega množičnega pogina na tem območju. Domačini se pritožujejo nad grozovitim smradom, ki prihaja iz reke, oblasti pa za naravno katastrofo krivijo nizko raven kisika, ki se je zaradi nedavnih poplav še poslabšala.

Skalni podor prekinil dotok vode, v ribogojnici ob Savinji poginilo več tisoč rib

15. 03. 2023 18.57

V Podvolovljeku v občini Luče je dopoldne skalni podor prekinil cevovod, ki dovaja vodo v ribogojnico Ribiške družine Ljubno ob Savinji. Zaradi prekinitve dotoka vode je poginilo približno 300.000 kosov zaroda in 20.000 kosov enoletnih mladic potočne postrvi, so sporočili iz Uprave RS za zaščito in reševanje.

Escobarjevi 'kokainski povodni konji' odhajajo iz Kolumbije

03. 03. 2023 09.08

Kolumbijske oblast so skupaj z živalskimi vrtovi in zavetišči za divje živali v Indiji, Mehiki in Ekvadorju pripravile načrt za vrnitev skupine invazivnih in teritorialnih povodnih konjev iz zbirke eksotičnih živali Pabla Escobarja.

Blejsko jezero spet obarvano rdeče: ne hranite rib in ptic

16. 02. 2023 09.25

V Blejskem jezeru se je tudi v letošnji zimi namnožila planktonska cianobakterija, ki na vodni površini ob obali jezera tvori značilne rdeče obarvane prevleke in je indikator obremenjenosti jezera s hranili ter organskimi snovmi. Pristojno ministrstvo ob tem poziva ljudi, naj ne hranijo rib in vodnih ptic.

'Mesto smo bombardirali s kemikalijami'

13. 02. 2023 16.30

Deset dni po železniški nesreči v Ohiu, v kateri je iztirilo 50 vagonov in so v okolje uhajale strupene in rakotvorne snovi, se številni prebivalci bojijo za svoje zdravje. Čeprav so vzorci vode in zraka v mejah normale, pa se pojavljajo številne špekulacije, da lokalne oblasti in vlada skušajo prikriti razsežnosti katastrofe. Strokovnjaki pa opozarjajo, da kemikalije še vedno uhajajo v zrak in vodo in da bodo posledice ljudje morda čutili šele čez nekaj let.

Zaradi množičnega pogina rib sprti nemški in poljski voditelji

22. 08. 2022 19.31

Zaradi pogina na tisoče rib, ki so jih našli v reki Odri, so se sprli nemški in poljski voditelji. Čeprav vzrok za pogin še zmeraj ostaja neznan, je Nemčija poročala o visokih stopnjah pesticidov v drugi največji poljski reki. Poljska je to izjavo označila za "lažno novico" in dejala, da so ravni pesticidov v vodi pod mejno vrednostjo.

Na Poljskem iz rek odstranili že skoraj sto ton mrtvih rib

16. 08. 2022 15.55

Teden dni po odkritju pogina rib v reki Odri in reki Ner so poljski gasilci iz vode doslej odstranili že skoraj sto ton mrtvih rib. Poljske in nemške oblasti še naprej iščejo vzrok okoljske nesreče, prvi rezultati preiskav kažejo na to, da ribe niso vsebovale visokih vrednosti težkih kovin.

Skrivnostni pogin rib: 'Reka Odra bo potrebovala leta, da si opomore'

14. 08. 2022 11.42

Vzdolž več sto kilometrov reke Odre se od konca prejšnjega meseca pojavlja na tisoče mrtvih rib. Domneva se, da je v vodo prišla strupena snov, čeprav testiranje rečne vode ni pokazalo konkretne snovi, ki bi to povzročila. Nemška vlada svari pred okoljsko katastrofo in ljudem priporoča, naj se reki izogibajo.

V reki Odri po množičnem poginu rib odkrili živo srebro

12. 08. 2022 16.38

V reki Odri, ki teče vzdolž dela nemško-poljske meje, so odkrili več tisoč mrtvih rib. Nemške oblasti so prebivalce opozorile, naj se njihovi hišni ljubljenčki in živina ne dotikajo vode, saj so vzorci pokazali znatno onesnaženje z živim srebrom. Poljski premier Mateusz Morawiecki pa je že napovedal preiskave.

'Vzrok za prelivanje fekalij v potok je mešani kanal, država ne ukrepa'

05. 08. 2022 17.55

V Društvu za varstvo okolja Bled so v četrtek opozorili, da naj bi bil masovni turizem na Bledu vzrok, da je fekalna voda preplavila potok Jezernico na Bledu, ki se nato izliva v Savo Bohinjko, zaradi česar naj bi reka in potok neznosno smrdela in se dušila v razraslih algah. Iz občine in komunalnega podjetja WTE Bled, ki je koncesionar in skrbi za blejsko kanalizacijo, so pojasnili, da je kriv 20-kilometrski mešani kanalizacijski sistem, skozi katerega tečejo meteorne, izvirske in fekalne vode. Občina za rešitev problema že 15 let poziva državo, a posluha za zdaj še ni bilo.

Množični turizem na Bledu: 'Tisoče poginulih rib in zastrupljeni kopalci'

04. 08. 2022 15.31

Društvo za varstvo okolja Bled opozarja, da na vrhuncu turistične sezone večje količine zaudarjajočih odplak preplavljajo strugo potoka Jezernice na Bledu. V sporočilu za javnost so zapisali, da se Sava Bohinjka, v katero se izlivajo odplake, "duši v onesnaženju in v razraslih algah". "V bližnji ribogojnici so morali zaradi zastrupitve evtanazirati na tisoče rib," so še sporočili in dodali, da naj bi se v bližini nastanjeni gostje soočali s prebavnimi težavami.

Dars: Betoniranja v času pogina rib ni bilo

03. 08. 2022 21.04

Vzrok pogina manjšega števila rib v Glinščici še ni pojasnjen, a predsednik Ribiške družine Dolomiti Marijan Kerč meni, da bi lahko za pogin rib bil kriv izliv cementnega mleka z Darsovega gradbišča. Dars je na navedbe odgovoril, da betoniranja v tem projektu v času pogina ni bilo.

Za pogin rib v Glinščici naj bi bil kriv izliv cementnega mleka

02. 08. 2022 19.04

Potem ko so v potoku Glinščica v Ljubljani poginile ribe, si je kraj dogodka ogledal pristojni inšpektor. Čeprav vzrok pogina uradno še ni znan, več okoliščin po besedah predsednika tamkajšnje ribiške družine kaže na to, da se je dogodek najverjetneje zgodil zaradi izliva cementnega mleka. "Življenja na tem delu ni več," je opisal stanje.

Hidroelektrarna Solkan zaradi nizkega vodostaja Soče začasno ustavljena

28. 07. 2022 09.38

Zaradi izjemno nizkega pretoka reke Soče, ki je posledica dolgotrajnega sušnega obdobja, je z obratovanjem začasno prenehala hidroelektrarna Solkan, so sporočili s Soških elektrarn Nova Gorica. To se je zgodilo prvič po letu 2003. Furlanija-Julijska krajina je pozvala italijansko vlado, da vzpostavi stik s slovensko za povečanje pretoka skozi solkanski jez. Direktor Soških elektrarn Radovan Jereb je ob tem dejal tudi ostale sistemske elektrarne na reki delujejo zelo omejeno, vključno s črpalno HE Avče.

V Gradaščici poginile ribe: 'Voda je smrdela, vonj je bil jedek'

13. 07. 2022 07.59

Pristojni so bili v torek obveščeni, da so v potoku Gradaščica v Ljubljani poginile ribe. Po dosedanjih ugotovitvah se je zamašil jašek kanalizacijskega sistema, zaradi česar so se v reko iztekale fekalije. Ribiči Ribiške družine Barje, ki so ribe pobirali iz reke, so prepričani, da pogina rib ni povzročila odpadna fekalna voda, ampak kemikalije. "Voda je strašansko smrdela, vonj je bil jedek, človeka je silil na kašelj," so opisali. Zgroženi so nad onesnaženjem, saj je zaradi njega pomrlo kar šest vrst rib. Kaj to pomeni v številu, za zdaj ne morejo oceniti, saj je mnogo poginulih rib odplavilo v Ljubljanico.

Pogin rib v Nanoščici na Postojnskem

22. 06. 2022 18.28

Pogin rib so odkrili pod mostom na relaciji Hruševje–Velika Brda. Po ogledu kraja dogodka, kjer sta bila poleg policistov prisotna še ribiški inšpektor in uslužbenec VGP Drava, so posumili na onesnaženje vodotoka s fekalno kanalizacijo, so sporočili iz PU Koper.

Na plažo Floride naplavilo trimetrsko kladvenico

16. 04. 2022 13.33

Obiskovalce plaže Pompano je presenetil velik poginuli morski pes. Samica vrste kladvenica je tehtala 226 kilogramov, velika pa je bila tri metre. Ker se jih ne sme loviti, so tako znanstveniki dobili edinstveno priložnost za podrobnejši vpogled v tega morskega plenilca. Po odvzetju vzorcev so morskega psa zakopali na plaži.

Za množičen pogin rib ob španski obali krive tudi prašičje farme

13. 10. 2021 08.28

Ob obali španske regije Murcia je avgusta poginilo več kot pet ton rib. Vzroke za motno vodo, nemogoč smrad in poginule ribe so najprej iskali v cvetenju morja, po prvih predvidevanjih so alge izčrpale ves kisik in povzročile katastrofo ob turistično priljubljeni obali. A nadaljnja preiskovanja so pokazala, da so velik krivec za onesnaženje ene največjih slanovodnih lagun prašičje farme.

Zaradi poginulih rib okoli slane lagune protestno sklenili človeško verigo

29. 08. 2021 15.03

Množica okoli 70.000 ljudi je v soboto sklenila verigo okoli največje slane lagune v Evropi, ki leži na jugovzhodu Španije. Okoli 73 kilometrov dolga veriga ljudi je obkrožila laguno Mar Menor iz protesta zaradi ene največjih okoljskih katastrof minulih let v Španiji, v kateri je poginilo na tisoče rib.

V Perniškem jezeru zaradi visokih temperatur poginilo okoli 50 somov

18. 08. 2021 20.02

Nov pogin rib v Perniškem jezeru, ki leži nedaleč od Maribora. Tokrat je zaradi visokih temperatur in slabega dotoka sveže vode poginilo okoli 50 somov. Težava je tudi mulj, vendar pa občina glede tega ne more narediti ničesar, saj je "talec spora med državo in privatno lastnino".