Gasilci GB Ljubljana, policija in dežurni JP Vodovod - kanalizacija Ljubljana so bili o dogodku obveščeni okoli pol osme ure zvečer. Pregledali so območje ob Mencingerjevi ulici v Ljubljani in ugotovili, da se je zamašil razbremenilni jašek kanalizacijskega sistema, zaradi česar so fekalije iztekale v Gradaščico. Sanacijo jaška bo podjetje JP VOKA predvidoma izvedlo danes, so sporočili iz Uprave za zaščito in reševanje.
Na kraju je bil prisoten predstavnik Ribiške družine Dolomiti, člani katere so iz vodotoka pobrali 20 poginulih rib, so še obvestili iz Uprave za zaščito in reševanje.
Vodja ribiško-čuvajske službe Ribiške družine (RD) Dolomiti Brane Tovornik nam je pojasnil, da je primer prevzela RD Barje, ki je pristojna za ribji stalež na tistem območju, in da poginule ribe niso povezane z odvrženim svinjskim mesom v Gradaščici, o čemer smo poročali v ponedeljek. "Med mesti onesnaženja je prevelika razdalja," je zagotovil.
Poklicali smo Predsednika RD Barje Bojana Pergovnika, ki je razložil, da se je onesnaženje zgodilo blizu mesta, kjer se Gradaščica izliva v Ljubljanico. "Iz odtoka je tekla smrdeča rjavkasto-siva voda. Strašanski smrad se je vil od trnovske cerkve do Kolezije. Vonj je bil jedek, človeka je silil na kašelj. Ribe so poginile takoj, zato menimo, da ni iztekala fekalna voda, ampak kemikalije. Fekalije se namreč pomešajo z vodo, se razredčijo in ribe zaradi tega ne bi pomrle," je ocenil Pergovnik.
Pergovnik in gospodar RD Barje Jernej Šegetin sta pobrala vzorec mrtvih rib iz potoka (pol vreče) in nato še z brežine, kamor jih je naplavilo. Ostale sta pustila, saj jih je rečni tok odplavil v Ljubljanico. "Poginulih rib je verjetno od 50 do 100 kilogramov. Ne moremo vedeti natančno, saj jih je odneslo v Ljubljanico. Jih je pa poginilo šest vrst, med njimi tudi nežica, ki je redka in ogrožena vrsta rib na rdečem seznamu," je pojasnil Pergovnik.
'Ljudje so brezbrižni in počnejo neumnosti'
Naš sogovornik je dogodek označil kot katastrofo, kljub temu da po prvi oceni ni dosegla širših razsežnosti. "Vsak pogin rib je katastrofa in za ribiče velika žalost, saj se nenehno trudimo, da skrbimo za ribji stalež in okolje. Tisti, ki je to naredil, pa je 'na psu'. Očitno je osveščenost ljudi vsak dan manjša. Ljudje so brezbrižni, neodgovorni in počnejo neumnosti. Tokratni primer ni osamljen, podobno se dogaja od pet do šestkrat na leto," je opozoril.
Vzorec rib, ki sta jih pobrala Pergovnik in Šegetin, je nato Šegetin odpeljal na Institut Jožef Štefan, kje ga bodo analizirali.
O dogodku je bila obveščena tudi predstojnica IRSOP OE Ljubljana, dežurni VGP DRAVA Ptuj ter dežurni OŠCZ MO Ljubljana. Na kraj se je na pobudo ribiške družine odpravil tudi Ekološki laboratorij z mobilno enoto, ki je odvzel vzorce.
Policija nadaljuje s preiskavo zaradi suma kaznivega dejanja
Prav tako je primerke poginulih rib odvzela Policija. Predstavniki Policijske uprave (PU) Ljubljana so nam pojasnili, da za zdaj kaže, da so onesnaženje vode povzročile fekalije. Vzrok, zakaj so se izlile v potok, jim še ni znan.
Policisti po opravljenem ogledu prizorišča nadaljujejo z zbiranjem obvestil, saj sumijo, da gre za kaznivo dejanje obremenjevanja in uničevanja okolja.
"Po opravljeni analizi vzorcev in zbranih obvestilih o vseh okoliščinah, bomo o vseh ugotovitvah obvestili pristojno državno tožilstvo," so sporočili s PU Ljubljana.
Za več informacij smo vprašali tudi pristojne institucije, na odgovore še čakamo.
Prvi so odgovorili predstavniki Inšpektorata RS za okolje in prostor. O primeru v Gradaščici jih je seznanil Center za obveščanje RS. Z inšpektorata so pojasnili so, da inšpekcija za okolje in naravo ni pristojna za nadzor in ukrepanje v primeru pogina rib, razen, če bi poginile zaradi okoljske katastrofe ali onesnaženja vode, ki jo je povzročil poznani povzročitelj. "Inšpekcija za okolje in naravo je namreč pristojna za ukrepanje zoper vir onesnaženja. Če povzročitelja ni moč ugotoviti, inšpektor ne more ukrepati."
Spomnimo
O težavah z Gradaščico smo poročali v ponedeljek, ko je vanjo nekdo v občini Dobrova-Polhov Gradec odvrgel okrog 150 kilogramov pokvarjenega svinjskega mesa. Ribiči Ribiške družine Dolomiti dejali, da gre za brezvestno človeško ravnanje, o onesnaženju pa so obvestili inšpekcijo in Policijo.
Veterinarska inšpektorica je odredila, da morajo ribiči odstraniti meso iz reke. Ribiči so se o onesnaženju odločili spregovoriti zato, ker jih jezi ravnanje ljudi, ki "v že tako obremenjenem okolju naredijo tako neumnost". Poleg tega se sprašujejo, zakaj morajo ribiške družine, ki delujejo na prostovoljni osnovi in so zadolžene za upravljanje ribjega staleža, pobirati kadavre iz rek, ko pa imamo za to pristojne službe.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.