Lokalni mediji so ocenili, da je med poginulimi ribami 85 odstotkov avtohtonih vrst, ostalo so tujerodne vrste, kot so krapi.
Če z reševalno akcijo ne pohitijo, bo večina plavajočih ostankov potonila na rečno dno. "Precej malo verjetno je, da bi večino rib spravili iz reke. Ostanki se bodo potopili, kar bo kasneje verjetno povzročilo cvetenje alg," je za BBC povedala direktorica organizacije OzFish Cassie Price.
Policija zagotavlja, da bo oskrba z vodo nemotena in da dogodek ne bo vplival na kakovost vode. Za lažji potek akcije so ustanovili krizno središče, ki usklajuje reševalno akcijo. Ribe bodo sedaj odstranili s pomočjo mrež.
Temperature na območju Novega Južnega Walesa so konec tedna presegle 40 stopinj Celzija, kljub temu pa so se prostovoljci odločili, da bodo iz reke vseeno poskušali rešiti čim več živih avtohtonih rib.
Lokalni prebivalci so oblasti že v preteklosti obtožili, da so prispevale k poginu rib, ker so dovolile izsuševanje jezer Menindee in niso učinkovito upravljale kakovosti vode. Uradniki pa so zanikali, da bi bili za to odgovorni. Kljub vsemu pa se vsi, tako oblasti kot domačini, glede na pretekle izkušnje zavedajo, da to najverjetneje ni zadnji množični pogin rib na tem območju.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.