Za člane ribiške družine Celje, ki skrbi za Šmartinsko jezero, so takšni prizori zelo žalostni. V zadnjih tednih morajo odstranjevati poginule krape. Štefan Zidanšek, predsednik Ribiške družine Celje komentira žalostno situacijo: "Riba se obrne naenkrat, že prej pa je malce tako kot omamljena. To so že kar nekaj let stare samice krapa, od pet do deset let, nekatere pa so še več." Kar je še toliko večja škoda.
Obvestili so vse pristojne inšpekcije, ki so odvzele vzorce vode in poginulih krapov. "Vendar nimamo še analiz končanih, tako da bomo videli, kaj je vzrok," nadaljuje Zidanšek.
Domnevajo, da bi lahko bil kriv padec temperature. Zidanšek pojasnjuje: "Problem je, da je že drugo leto zapored vreme v mesecu marcu izredno toplo, riba se pripravlja na drst in naenkrat, ko se v aprilu ohladi in pade temperatura iz 16 ali 17 stopinj na 10 ali 11 stopinj, pomeni težavo pri drsti."
"Mislimo, da pride do zakrnelosti, samica se ne more drstiti in potem pogine, ker če bi prišlo do bilo kakšnega, bi najprej poginile kakšne manjše ribe, ampak nobena druga riba ni, samo krap samica," še dodaja.
Za ribiško družino je tak pogin ogromna škoda, tako glede populacije rib kot tudi denarja, samo letošnji pogin pomeni za okoli 20.000 evrov škode.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.