menze

Prvi dnevi POP TV: Kako je vse skupaj začelo?

04. 04. 2025 10.00

Letos POP TV praznuje 30 let in ob tej priložnosti smo se pogovarjali z nekaterimi zaposlenimi, ki so tu že od samega začetka. Kako se spominjajo začetkov trenutno največje komercialne televizije v državi?

Podražitev cen študentskih obrokov, ŠOS pričakuje dvig subvencije

23. 01. 2025 12.46

Povprečna cena študentskega obroka se je s 1. januarjem zvišala za 38 centov. Po oceni ŠOS so spremembe med drugim posledica rasti cen živil. Višino subvencije bo ministrstvo za delo marca uskladilo z inflacijo, na razpisu pa so dali prednost ponudnikom cenejših obrokov. ŠOS zagovarja dvig subvencije, a je ta odvisen od finančnega ministrstva.

Po novem 4,02 evra subvencije za študentsko prehrano

16. 02. 2024 15.57

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti se je na opozorila Študentske organizacije Slovenije (ŠOS), da kljub napovedi lani niso dvignili subvencije za študentsko prehrano na najmanj 4,5 evra, odzvalo s pojasnilom, da bodo subvencijo marca letos dvignili na 4,02 evra.

'Nezdrava' prehrana študentov: na vrhu ponudniki s hitro prehrano

06. 02. 2024 14.42

Se študentski prehrani obeta nova "prevetritev"? Ta se je namreč, kot pojasnjujejo na Strateškem svetu za prehrano, v zadnjem obdobju izkazala kot ne dovolj učinkovita za zagotavljanje zdrave in dostopne prehrane študentom. Med drugim želijo odpraviti omejitev ponudnikov študentske prehrane zgolj na univerzitetna središča in spodbuditi zagotavljanje brezglutenskih obrokov.

ŠOS zbira podpise pod peticijo, ministrstvo jim očita, da zavajajo

19. 05. 2023 10.43

Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) je začela zbirati podpise pod peticijo proti ukinitvi sistema subvencionirane študentske prehrane. Kot so navedli, naj bi vlada razmišljala o vzpostavitvi javnih študentskih menz in s tem ukinitvi sistema subvencionirane študentske prehrane, čemur pa v ŠOS ostro nasprotujejo. Na ministrstvu za delo medtem pravijo, da so presenečeni nad peticijo, hkrati pa poudarjajo, da so izjave ŠOS zavajajoče.

Karim Merdjadi se je opravičil Žigu Škvorcu: Zelo sem se motil

30. 03. 2023 22.20

Tekmovalci so morali brez recepta pripraviti rjavčke, kar je najbolje uspelo Sašu Košuti. Žiga Škvorc pa je presegel pričakovanja sodnikov in svojo osnovo povzdignil v dovršeno, vrhunsko sladico. Karim Merdjadi se mu je zato opravičil.

Študentske menze: 'Študent je lačen, zahtevamo sistem drugačen!'

18. 01. 2023 13.48

Reševanje trenutne krize študentske prehrane mora preseči reševanje zastarelega sistema študentskih bonov, potrebne so konkretne rešitve, ki ne bodo zagotovile le nižjega doplačila za obrok v gostinskih obratih, so poudarili na novinarski konferenci poslanskega kluba Glas. Pozvali so k čimprejšnjemu osmišljanju sistema študentskih menz.

'Francoska revolucija': v restavracijah konec z embalažo za enkratno uporabo

29. 12. 2022 16.17

Restavracije s hitro prehrano v Franciji se pripravljajo na revolucionarno spremembo. Z januarjem namreč v veljavo vstopa zakon, ki restavracijam s hitro prehrano prepoveduje uporabo krožnikov, skodelic in pribora za enkratno uporabo, četudi so iz papirja, kartona ali lesa.

Študenti: V pohanem mesu so črvi. Nadzor pokazal, da je šlo za riž

10. 11. 2022 08.56

V Zagrebu so se študenti spraševali, ali bodo še kdaj jedli v restavraciji študentskega doma, saj se je na družbenem omrežju Facebook pojavila fotografija dunajskega zrezka, na katerem naj bi bili črvi. Študentski center je takoj po objavi izvedel nadzor v restavraciji in ugotovil, da ne gre za črve, ampak za riž.

Za 2,73 evra ne želijo kuhati. 'Vsega, kar je zastonj, nihče ne ceni'

06. 09. 2022 11.04

Cena šolske malice za učenca ostaja pri 0,90 evra na dan, za dijaka pa 2,73 evra. Zaradi nizke cene pa imajo številne šole težave pri iskanju ponudnikov tople malice, saj cene surovin in živil naraščajo, nihče pa ne želi delati izgube. Z omenjenimi težavami se je soočil tudi ravnatelj sežanske gimnazije, ki je v iskanje ponudnika šel tudi osebno od vrat do vrat okoliških ponudnikov. Na koncu mu je le uspelo, a primer ni osamljen. In kaj na vse pravi pristojno ministrstvo? Za zdaj cene malic ostajajo enake, pripravljajo pa interventni zakon, ki bo šolam zagotovil dodatna sredstva za pripravo malic in nadomestil izpad prihodkov zaradi zamrznitve cen.

Prava izbira: prehransko ustreznejša ponudba obrokov

08. 08. 2022 11.42

NIJZ izpostavlja nov projekt, ki so ga razvili po dveh letih izvajanja in sliši na ime Prava izbira. Gre za simbol, ki omogoča gostincem izpostavitev višje kakovosti njihove ponudbe, potrošnikom pa omogoča lažjo prepoznavo in izbiro prehransko ustreznejših obrokov. Posebna pozornost je namenjena subvencionirani študentski prehrani.

Balladerovo vabilo na poletno potovanje je prispelo pravočasno

27. 06. 2021 11.00

Naposled je spet lahko v modi Roadtrip.

Sardinija sprošča omejitve, Finska razglasila izredne razmere

01. 03. 2021 12.04

Finska je zaradi pandemije covida-19 razglasila izredne razmere, ki bodo omogočile, da bodo v državi uvedli stroge ukrepe za zajezitev novega koronavirusa. Vlada namreč načrtuje začasno zaprtje restavracij in omejitev drugih podobnih storitev. Italijanska Sardinija pa je zahvaljujoč ugodni epidemiološki sliki postala t. i. belo območje, kar s seboj prinaša bistveno rahljanje omejitvenih ukrepov.

Kdaj na banko, kako je z menjavo pnevmatik, ali moram zapreti vrtnarijo ...?

23. 10. 2020 10.12

Po vnovičnem porastu dnevnega števila ugotovljenih okužb, se je vlada spet – podobno kot spomladi – odločila za delno zaprtje države. Že z današnjim dnem so vrata povsod zaprli gostinski lokali, z jutrišnjim dnem pa v veljavo stopajo še nove zapore: z nekaterimi izjemami se zapirajo tudi hoteli in vrtci. Trgovski centri ostajajo odprti, obratovali pa bodo v omejenem obsegu in s prilagojenim delovnim časom. Med izjeme, ki bodo blago in storitve še naprej lahko ponujale, spadajo na primer trgovine, ki v večji meri ponujajo živila, kmetijske trgovine, prodajalne s hrano za male živali, drogerije, lekarne, drevesnice, vrtnarije ...

'Soglašamo z brezpogojno kapitulacijo vseh naših oboroženih sil na kopnem, morju in v zraku'

09. 05. 2020 07.00

Druga svetovna vojna, ki je šest let divjala na kopnem, na vodi in v zraku, je terjala od 70 do 85 milijonov življenj. Posledice uničujočega spopada, ki so ga sprožile ambicije in vizije nekega Avstrijca, so občutile praktično vse svetovne države, najhuje pa sta jo odnesli Sovjetska zveza in Kitajska, ki sta utrpeli grozljivo število žrtev. 9. maja 1945 so (skoraj) povsod po Evropi prenehali grmeti topovi. Nemčija se je vdala.

Ukrepi močno prizadeli kmete: odkupa mesa in mleka skorajda ni

09. 04. 2020 19.25

Ukrepi za zajezitev širjenja koronavirusa so močno prizadeli tudi kmete, najbolj živinorejce in vinogradnike. Tudi do 80 odstotkov manj je odkupa pitane govedi in prašičev, prav tako se je zmanjšala količina odkupljenega mleka, kar pomeni, da bodo imeli na številnih kmetijah precejšnje presežke. Promet z vinom pa se je skoraj popolnoma ustavil.

'Sovražnik posluša': da delajo v skrivnih podzemnih rovih, niso vedeli niti njihovi najbližji

01. 12. 2019 07.00

Na mariborskem Teznu – oziroma bolje rečeno pod njim – je eden največjih prepletov podzemnih predorov v Sloveniji. Pravo mrežo temnih in vlažnih hodnikov je med drugo svetovno vojno pod površjem (poznejšega) Tama zgradila nemška vojska. Pravzaprav so se v njih potili in trpeli vojni ujetniki, prisilni delavci in Mariborčani, medtem ko je tretji rajh pozorno spremljal vsak njihov gib. Labirint je sprva služil kot zaklonišče – za ljudi in stroje – pred bombnimi napadi zaveznikov, pozneje pa je postal prava podzemna tovarna, o kateri je bilo treba molčati ali še bolje – skrivnost odnesti kar s seboj v grob.

Bili smo v zaporu na Dobu

07. 06. 2019 07.00

Že prvi pogled na Zavod za prestajanje kazni zapora Dob pri Mirni razkrije, da ne gre za hotel, pač pa zapor. Stoji na ravnini, sredi ničesar. Visoka železna ograja in bodeča žica ne dajeta dobrega občutka, tudi če v objekt vstopaš po službeni dolžnosti, kot obiskovalec. A tako mora biti. Za temi zidovi bivajo najhujši zločinci.

Usain Bolt vztraja: Ta sezona bo moja zadnja

27. 06. 2017 07.39

Jamajški superzvezdnik Usain Bolt je pred mednarodnim atletskim mitingom svetovnega izziva v češki Ostravi Zlata tretra (Zlata puščica) še enkrat potrdil, da bo letošnja sezona njegova zadnja na tekmovalnih atletskih stezah.

Spet ne veste, kaj bi jedli v službi? Naj vam pomagamo ...

10. 05. 2016 06.53

Kaj jeste v službi? Se prehranjujete v bližnji restavraciji? Naročate hrano? Med časom za malico hitite v bližnjo trgovino ali do avtomata s prigrizki? Si hrano prinesete s sabo? Ker takšnih, ki nimajo več idej, kaj jesti v službi, ne manjka, smo se za pomoč obrnili na blogerko Katjo, ki ima zbranih kar nekaj receptov, primernih za službene malice in kosila.

Med žrtvami terorističnega napada veliko tujcev, umrlo najmanj 29 ljudi

17. 01. 2016 11.05

Šest Kanadčanov, dva Švicarja in Francoza ter Nizozemec in Američan. To so tujci, ki so umrli v terorističnem napadu v prestolnici Burkine Faso. Po zadnjih podatkih je umrlo najmanj 29 ljudi. "Prvič v zgodovini je naša država postala žrtev vrste barbarskih terorističnih napadov," je dejal predsednik.

FOTO in VIDEO: Amaterski posnetek prikazuje trenutek, ko je plaz porušil stavbe

21. 12. 2015 07.45

Zemeljski plaz je nanesel kar 10-metrsko plast blata, pokril pa je okoli 380.000 kvadratnih metrov veliko območje v kitajskem mestu Šenzhen. Na stotine reševalcev zdaj išče morebitne preživele.

Alergeni bodo morali biti označeni tudi v gostilniških jedeh

08. 12. 2014 06.39

Od 13. decembra bodo morali vsi gostinci označiti, katere alergene vsebujejo jedi, ki jih imajo v svoji ponudbi. Tako ne boste več v zadregi, ali lahko naročite neko jed ali ne. Gostinci imajo več možnosti, kako to izvesti, pomembno je le, da so alergeni označeni na dobro vidnem mestu.

Epilog: Na eni strani na tone užitne hrane v smeteh, na drugi lačni otroci in njihovi starši

18. 09. 2014 09.30

Ekipa Epiloga je s skrito kamero preverila, koliko dobre in še nedotanjene hrane ostane po vsakem obroku v povprečnem hotelu. Količine so ogromne. In namesto da bi jo dobili revni, roma vsa ta hrana v smeti.

Na Madžarskem v govedu antraks, v Romuniji pa odkrili nore krave

04. 07. 2014 16.11

Zaradi zastrupitve z antraksom se na Madžarskem v bolnišnici zdravi pet ljudi. Zastrupili naj bi se z zaužitjem okuženega govejega mesa, Romunija pa je sporočila, da je pri enem govedu odkrila bolezen norih krav.

Slovenci nimamo pravega odnosa do hrane. Ste dovolj odgovorni, da ga spremenite?

04. 06. 2014 06.02

Kako odgovoren državljan ste? Bi bili pripravljeni kuharju v menzi vnaprej sporočiti, kaj boste naslednji dan jedli za malico, zato da bi lahko naročil optimalno količino hrane in bi je manj končalo v smeteh? To bi vam vzelo le nekaj sekund časa, prihranili pa bi lahko kar 750.000 evrov na leto.

Dedić iz Bochuma v Dresden

17. 06. 2013 21.54

Slovenski nogometni napadalec Zlatko Dedić bo športno pot nadaljeval v Dresdnu, kjer naj bi v kratkem podpisal dveletno pogodbo s tamkajšnjim drugoligašem Dynamom. Nazadnje je nosil dres Bochuma.

FOTO in VIDEO: To pa je tradicija – neprekinjeno igrajo že 111 let

30. 05. 2012 21.15

V Mežici na Koroškem je svojo 111. obletnico neprekinjenega delovanja praznoval Pihalni orkester Rudnika Mežica. Hvalevreden jubilej so praznovali v družbi glasbenih kolegov in številnih obiskovalcev.

Ko odpove sistem, študent sam plača kosilo

01. 09. 2010 16.28

Nov sistem subvencionirane študentske prehrane naj bi bil do študentov bolj prijazen, a prve težave so se začele pojavljati že pred začetkom študentskega šolskega leta. Najprej so bili le posamični primeri, zdaj pa naj bi se zgodil tudi kolaps sistema.

'Treba je pred ŠOU in parlament golaž kuhat'

05. 01. 2009 17.36

Nekateri boni za študentsko prehrano v Ljubljani so se podražili tudi za en evro. Najdražji bon stane 4,47 evra, najcenejši pa 0,97 evra. ŠOU nima vpliva na cene, študenti pa so ogorčeni. Objavljamo primerjavo cen pred in po podražitvi.