Potem ko so v Inštitutu 8. marec v ponedeljek začeli z zbiranjem 5000 overjenih podpisov za brezplačno kosilo za vse osnovnošolce, nekateri ravnatelji opozarjajo, da imajo že sedaj težave z zagotavljanjem malic za svoje dijake oziroma učence.
Ravnatelj Gimnazije in ekonomske šole v Sežani Dušan Štolfa je tako že pred pričetkom šolskega leta opozoril, da imajo po tem, ko je vrtec Sežana s koncem lanskega šolskega leta odpovedal pogodbo o dostavi hrane, težave s pridobivanjem novega ponudnika. "Sežanski vrtec se je odločil, da ne bo več kuhal za nas, saj je cena, 2,73 evra, prenizka in so izračunali, da imajo izgubo," je povedal Štolfa in dodal, da je vrtcu hvaležen, da je za njihove dijake kuhal do konca junija. Že takrat so namreč začeli z iskanjem novega ponudnika, a ga niso našli. "Vprašali smo vse okoliške dijaške domove, če bi lahko kuhali, novogoriški je tudi rekel, da bi, če bi bili v Novi Gorici, do Sežane pa je ena ura vožnje v eno smer, za razdelitev hrane sta nato potrebna dva človeka in smo takoj pri štirih "praznih" urah."
Šola je nato na portalu javnih naročil objavila javni razpis za novega dobavitelja, vendar se nanj ni prijavil nihče. "Nato sem šel jaz v individualno akcijo do vsakega večjega ponudnika, ki ga tukaj poznam, in od vsakega sem dobil enake odgovore; nimamo delovne sile, prenizka cena," je pojasnil sežanski ravnatelj. "Nekdo, ki ima otroke na naši šoli in kuha v Italiji, je povedal, da je tam cena 5 evrov in da bi tukaj z veseljem kuhal, če bi mu le kaj ostalo, ne pa da bi delal izgubo. Vsi ostali sežanski ponudniki, ki imajo menze in imajo 400 malic na dan, pa so rekli, da nimajo ljudi, saj je pri nas tako, da je treba malico pripeljati, jo razdeliti in to traja tudi dve uri."
Ker zakon o šolski prehrani namesto toplega obroka predvideva tudi dostavo hladnega, obogatenega obroka, se je ravnatelj z enim od podjetij dogovoril, da jim bo, dokler težave ne rešijo, dostavljalo sendviče in jogurte za dijake. Hladno malico tako dijaki že prejemajo, je pa ravnatelju zdaj uspelo dobiti ponudnika, ki je pripravljen dijakom nuditi toplo malico. "Gre za gostilno iz okolice Sežane, ki se ukvarja s cateringom in nima težav s številom zaposlenih," pravi Štolfa, ki upa, da bodo imeli dijaki toplo malico na voljo že prihodnji teden. "Nov dobavitelj pride danes, a bomo verjetno morali mi kupiti opremo, ker je oni nimajo. Kupiti moramo za 200 oseb pladnjev, krožnikov itd. Ko bomo to kupili, bomo takoj začeli s toplo malico, je pa vse odvisno od dobave te opreme," je pojasnil.
Nima pa samo sežanska šola težav z zagotavljanjem malic za svoje šolarje. Po besedah Štolfe imata take težave vsaj še Idrija in Tolmin. Sicer pa je o omenjenih težavah seznanjeno tudi ministrstvo za izobraževanje. "Ministrstvo smo o težavah obvestili takoj. Rekli so, da bodo poskušali svetovati, ampak nimajo nobene moči. Višine cene malice samo zaradi nas ne bodo dvignili," je še povedal Štolfa in dodal, da so odgovorni na srečanju ravnateljev z ministrstvom in premierjem obljubili, da naj bi po novem cena malice za starše ostala ista, 2,73 evra, za dobavitelje pa naj bi jo krili do 3,14 evra. "Ampak zakon morajo še sprejeti. Nova cena malice naj bi bila 3,14 evra, a to ministrstvo obljublja, narejenega ni še nič," je še dodal Štolfa.
Na pristojnem ministrstvu pravijo, da cena malice za otroke oz. za starše v novem šolskem letu ostane enaka, za učence 0,90 evra dnevno in za dijaka 2,73 evrov dnevno. "Minister je skladno s Zakonom o šolski prehrani določil ceno malice, ki ostaja enaka kot v preteklem šolskem letu. Pri določitvi cen je bilo izhodišče predvsem želja, da bi se zaščitilo ranljive skupine in omogočilo enakopraven dostop do malice vsem učencem in dijakom v Sloveniji ter zagotovilo izboljšanja socialne varnosti ranljivih skupin," so sporočili in dodali, da se zavedajo neugodne situacije, s katero se soočajo šole ob visokih cenah prehrambnih izdelkov in stroškov, povezanih s prehrano, zato vlada pripravlja pravne podlage v obliki interventnega zakona, ki bo v šolskem letu 2022/2023 zagotovil dodatna sredstva iz državnega proračuna za pripravo malic in bo šolam nadomestil izpad prihodkov zaradi zamrznitve cen. "Višina sredstev za kritje razlike bo skladno s predlogom zakona določena s sklepom ministra, torej bo znana po sprejemu zakona. Izračun bo temeljil na metodologiji, ki bo upoštevala realno rast cen oziroma realno inflacijo, ne pa na podlagi pričakovanj ponudnikov glede bodoče rasti stroškov," so še dodali.
KOMENTARJI (364)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.