Kot je znano, slovenski študentje subvencioniranih obrokov ne plačujejo več z boni, saj so primorska, mariborska in ljubljanska univerza že prešle na t. i. elektronizacijo sistema subvencionirane študentske prehrane. Z uvajanjem novega sistema pa so se začele pojavljati tudi prve težave.
Ko se pokvari terminal …
Študent obrok zdaj plača tako, da pokliče na številko 1808, svoj mobilni telefon pa prisloni na terminal. Študentje za subvencijo lahko uporabijo tudi posebno kartico. Steče postopek, in če je subvencija odobrena, študent plača razliko do polne cene in vse skupaj je končano. Vendar pa nastane težava, če se terminal pokvari. Na Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) sicer pravijo, da je postopek v primeru pokvarjenega terminala določen v pogodbi, za popravljanje naprav pa je pristojen izvajalec sistema, torej Margento storitve. Gostinec mora o napaki nemudoma obvestiti tako izvajalca sistema kot tudi študentsko organizacijo. "Vsi gostinci imajo kontaktne številke servisa napisane na terminalu in v navodilih,kjer je tudi natančno opisan celotni postopek,“ razlagajo na ŠOS.
… in ko se zgodi kolaps
En pokvarjen terminal v eni izmed številnih restavracij je lahko težava za nekaj ljudi, a ko odpove celoten sistem, nastane večji problem. Ravno danes je namreč ljubljanska študentska organizacija (ŠOU v Ljubljani) na podlagi odziva študentov zaznala težave pri delovanju novega sistema. Motnje so bile predvsem v času kosila, med 12. in 14. uro. "V tem času občasno ni bilo mogoče koristiti subvencij ne z mobilnim telefonom ne z brezkontaktno kartico,“ so sporočili z ljubljanske študentske organizacije, kjer pravijo, da sami niso odgovorni in nimajo vpliva na delovanje elektroniziranega sistema. Zagotovili pa so, da so opozorili upravljalca sistema, družbo Margento, naj čim prej odpravi napake.
V Mladi Sloveniji, podmladku NSi, ki že dlje časa javno nastopa proti novemu sistemu subvencioniranja prehrane, pa pravijo, da problem ni bil le ljubljanski. Po njihovih besedah se je sistem sesul tudi v večini gostinskih lokalov v Mariboru in Kopru. Vse skupaj naj bi se zgodilo zaradi preobremenjenosti, na koncu pa naj bi študentje morali plačati polno ceno obroka. Komentar na ta dogodek smo želeli dobiti tudi od ŠOS, kjer pa so dejali, da vse skupaj še preverjajo in tako potrditve z njihove strani še ni. Razjasnitev okoliščin današnjega dogodka je namreč pomembna za nadaljnje delovanje sistema, saj bo s 1. oktobrom v univerzitetnih mestih občutno več študentov, ki bodo uporabljali sistem subvencionirane prehrane.
Kaj pa gostinci?
Nov sistem seveda vpliva tudi na delo gostincev. Na ŠOS pravijo, da so bili vsi gostinci, ki ponujajo subvencionirano prehrano, povabljeni na sestanek, kjer so jim skupaj s predstavniki Margento storitve predstavili delovanje sistema. Odgovarjali so na njihova vprašanja in nejasnosti ter jim dali gradivo z vsemi potrebnimi informacijami o sistemu. Margento storitve je v skladu s pogodbo zagotovil izobraževanje enega predstavnika gostinskega lokala ob namestitvi terminala za identifikacijo. "Torej dolžnost gostinca je, da ustrezno prenese navodila glede novega sistema na vse zaposlene,“ pravijo v ŠOS. A dejstvo je, da je nov sistem mnogo bolj počasen kot stari, s čimer gostinci, še posebej v tistih restavracijah in menzah, ki jih študentje množično obiskujejo, niso najbolj zadovoljni. V Mladi Sloveniji so denimo izpostavili primer menze v Rožni dolini, kjer naj bi študentje na nakup obroka v vrstah čakali tudi po pol ure.
Ni signala, ni pravi operater, ne zazna številke 1808 ...
Ob vsem tem nov sistem prinaša še nekatere tehnične težave. V določenih restavracijah je namreč signal za mobilni telefon ni tako močan, da bi študent sploh lahko poklical na številko 1808, spet drugič pa niti klic na omenjeno številko ne pomaga, saj terminal klica ne zazna. Rešitev za to težavo na ŠOS že poznajo: "V nekaterih primerih, kadar je signal šibkejši, je splošna rešitev, da študent pokliče na 080 1808."
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.