mednarodni dogovor ZN o migracijah

'Pandemija ne sme biti izgovor za zmanjševanje pravic migrantov'

18. 12. 2020 11.01

"Številni migranti so odrinjeni na rob družbe in so nesorazmerno prizadeti v pandemiji covida-19 z izgubo služb, stanovanj in z diskriminacijo," je slišati ob mednarodnem dnevu migrantov. In še, da pandemija ne sme biti izgovor za zmanjševanje obveznosti za zaščito pravic migrantov, ne glede na njihov pravni status.

GS ZN potrdil resolucijo o dogovoru ZN o migracijah

19. 12. 2018 06.47

Generalna skupščina Združenih narodov je z veliko večino potrdila resolucijo o globalnem dogovoru ZN o varnih, urejenih in zakonitih migracijah. Resolucijo je med 152 državami podprla tudi Slovenija, proti pa sta med petimi državami glasovali tudi ZDA in Madžarska. To je prvi medvladni dogovor o migracijah na mednarodni ravni, ki vsebuje 23 ciljev za boljše upravljanje migracij.

V Sloveniji trenutno živi 210 prosilcev za azil

18. 12. 2018 06.46

"Migracije so gonilna sila gospodarske rasti, dinamičnosti in razumevanja," so ob mednarodnem dnevu migrantov izpostavili v Združenih narodih. Predstavniki Evropske komisije pa poudarjajo, da je samo s sodelovanjem na globalni ravni mogoče migracije iz skupnega izziva spremeniti v skupno priložnost.

Okoli 250 protestnikov ohromilo promet pred parlamentom in blokiralo vhod vanj

10. 12. 2018 06.20

V maroškem Marakešu so predstavniki več kot 150 držav članic ZN soglasno potrdili dogovor o migracijah, ki vsebuje priporočila za oblikovanje nacionalnih politik na področju migracij. Medtem pa se je na ljubljanskem Trgu republike zbralo med 200 in 250 ljudi, ki so ohromili promet pred DZ. Sodeč po transparentih so se zbrali tako nasprotniki dogovora ZN o migracijah kot tudi protestniki po vzoru rumenih jopičev v Franciji.

Zakaj Slovenija v Marakeš pošilja 'le' državnega sekretarja?

09. 12. 2018 18.45

V Marakešu se začenja odmevna medvladna konferenca, na kateri bodo države potrjevale mednarodni dogovor Združenih narodov o migracijah. Prvi poskus globalnega dogovora o migracijah deli države podpornice, kot sta Nemčija in Francija, ter države nasprotnice, med njimi so ZDA in Madžarska.

NSi za srečanje strank pri Pahorju o referendumu o migracijah

24. 11. 2018 10.26

Predsednik NSi Matej Tonin je skladno z napovedmi v petek predsedniku republike Borutu Pahorju poslal pismo, v katerem mu predlaga sklic vrha parlamentarnih strank, na katerem bi preverili, ali so te pripravljene dati politično zavezo, da bodo spoštovale rezultat posvetovalnega referenduma o globalnem dogovoru ZN o migracijah.

'Referendumi so njihovo vsakodnevno orožje za sproščanje negativne energije'

22. 11. 2018 15.49

Premier Marjan Šarec ne vidi potrebe po referendumu o globalnem dogovoru ZN o migracijah, saj se mu referendumi o tovrstnih temah ne zdijo smiselni. Poslanec SDS Branko Grims pa je poudaril, da bo s tem ljudstvo odločalo o urejanju migracij. V NSi so sprva dejali, da referenduma ne bodo podprli, nato pa, da ga bodo, če se vlada politično zaveže, da bo rezultat spoštovala.

SDS vložila predlog za referendum o dogovoru o migracijah

21. 11. 2018 14.05

Zunanji minister Miro Cerar je na izredni seji znova poudaril, da vlada enotno podpira dogovor ZN o migracijah. Opozicija temu nasprotuje, češ da dogovor enači zakonite in nezakonite migracije. SDS je že vložila predlog za posvetovalni referendum o dogovoru o migracijah.

Cerar: Ni dobro, da se ljudi spravlja v nek neutemeljen strah

15. 11. 2018 10.19

Slovenija bo decembra v Marakešu sodelovala pri sprejemanju dogovora ZN o migracijah, je po seji vlade sporočil zunanji minister Miro Cerar. Kot je poudaril, je za Slovenijo pomembno, da ostane v družbi 150 držav, ki razumejo, da so migracije globalni problem in da je treba k problemu pristopiti skupaj. "Slovenija deluje normalno, je varna in humana," je še dodal Cerar.

Pahor: Dogovor ZN o migracijah je za Slovenijo sprejemljiv

14. 11. 2018 15.47

Predsednik republike Borut Pahor ocenjuje, da je globalni dogovor ZN o migracijah za Slovenijo sprejemljiv. Je prvi resen, sicer nezavezujoč poskus mednarodne skupnosti, da usklajeno ureja problem migracij, je pojasnil in spomnil, da smo pred nekaj leti "sami izkusili, kaj pomeni, če so glede masovnih migracij države prepuščene same sebi".

Marakeška deklaracija ne enači beguncev in migrantov

06. 11. 2018 15.15

Zadnje dni se v medijih in družbenih omrežjih veliko govori o marakeški deklaraciji in njenih posledicah. Ravno zato smo se odločili, da preverimo podrobnosti zapisane v deklaraciji, ki je bila spisana maja 2018 v Marakešu, in predstavimo njene glavne točke.

Šarec: Marakeška deklaracija je nezavezujoč dokument

05. 11. 2018 16.22

Premier Marjan Šarec je poudaril, da je dogovor Združenih narodov o migracijah, ki je znan tudi kot marakeška deklaracija, nezavezujoč dokument. O zadevi je razpravljal ožji kolegij zunanjega ministra Mira Cerarja. Na ministrstvu naj bi želeli, da glede tega vprašanja razpravlja koalicijski vrh.

Avstrija se umika iz dogovora ZN o migracijah

31. 10. 2018 10.23

Avstrijska vlada je sporočila, da ne bo podpisala dogovora Združenih narodov o migracijah. Bojijo se namreč, da bi se zaradi dogovora zabrisala meja med zakonitimi in nezakonitimi migracijami. Dogovor, katerega cilj je izboljšati položaj migrantov, bodo članice ZN predvidoma podpisale decembra na meddržavni konferenci v Maroku.

Madžarska dogovor ZN o migracijah označila za 'nevarnega za svet'

18. 07. 2018 16.46

Madžarska je sporočila, da se umika iz dogovora ZN o migracijah, češ, da spodbuja gibanje ljudi, kar je nevarno za svet. Pravno nezavezujoči dogovor, ki ga je minuli teden po 18 mesecih pogajanj podprla večina držav članic ZN, se zavzema za boljše sodelovanje pri obravnavanju perečega vprašanja migracij.

EU ima migracijski dogovor, Tusk se zaveda, da ga bo treba prenesti tudi v prakso

29. 06. 2018 06.35

Voditelji 28 članic EU so na vrhu v Bruslju le dosegli dogovor o migracijah. Donald Tusk je glede uspešnosti dogovora še zadržan. Cerar ocenjuje, da v Sloveniji ni potrebe po posebnih centrih za migrante in da se je s tem dogovorom naredil korak v pravo smer, Kogovšek Šalamunova pa meni, da bi takšni centri lahko bili problematični. Nevladne organizacije so medtem zaskrbljene nad dogovorom.