"Vlada je potrdila, da ne po podpisala dogovora ZN o migracijah in da se mu tako Avstrija ne bo pridružila," so sporočili po današnji seji avstrijske vlade, ki jo sestavljata konservativna ljudska stranka (ÖVP) in skrajno desni svobodnjaki (FPÖ).
Že pred sejo vlade je to napovedal avstrijski kancler Sebastian Kurz. Podkancler in vodja FPÖ Heinz-Christian Strache je po seji poudaril, da bi bil podpis dogovora kršitev koalicijske pogodbe.
Avstrijo po njegovih besedah skrbi, da bi lahko dogovor privedel do tega, da bi migracija postala človekova pravica. "Zavračamo vsakršen korak v to smer," je poudaril. Po njegovih besedah je spornih več kot polovica določil v tem dogovoru. Med drugim glede združevanja družin in dostopa do trga dela.
Na Dunaju menijo, da dogovor ni ustrezen za reševanje migracijskega vprašanja. Bojijo pa se tudi izgube suverenosti pri migracijski politiki in brisanja razlik med zakonitimi in nezakonitimi migracijami.
Do današnje odločitve vlade so bili v opoziciji kritični. Poudarili so, da bo to škodovalo "ugledu Avstrije kot zanesljive partnerice v skupnosti zahodnih vrednot".

V Maroko ne bodo poslali svojega predstavnika
Avstrija na meddržavno konferenco v Maroku, ki bo 10. in 11. decembra, ne bo poslala svojega predstavnika. Na Generalni skupščini ZN prihodnje leto pa se bo vzdržala glasovanja.
Prvi mednarodni dogovor o upravljanju migracij se zavzema za boljše sodelovanje pri obravnavanju perečega vprašanja migracij. Določa 23 ciljev za bolj varen in urejen pretok ljudi.
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je dogovor označil za velik dosežek, ki izraža skupno razumevanje o čezmejnih migracijah kot mednarodnem pojavu, ki potrebuje učinkovito upravljanje z mednarodnim sodelovanjem. Obenem tudi priznava pravico vsakega posameznika do varnosti, dostojanstva in zaščite.
Iz pravno nezavezujočega dogovora, ki ga je julija po 18 mesecih pogajanj podprla večina držav članic ZN, so doslej izstopile ZDA. Madžarska pa je napovedala, da ga ne bo podpisala. O tem razmišlja tudi Poljska.
V Evropski komisiji odločitev Avstrije obžalujejo ter še naprej verjamejo, da so migracije globalen izziv in da je rezultate mogoče doseči le z globalnimi rešitvami in delitvijo odgovornosti, je danes v Bruslju poudarila govorka komisije Natasha Bertaud.
Avstrija, ki trenutno predseduje Svetu EU, je po govorkinih besedah igrala izjemno konstruktivno in ključno vlogo v pogajanjih o tem dogovoru, zato je ta odločitev še toliko bolj obžalovanja vredna. Komisija je v stiku z Dunajem, da bi izvedela več podrobnosti glede odločitve.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.