medena afera

Test medu: slovenski med v vrhu
22. 11. 2019 11.44Rezultati vzorcev medu so pokazali razveseljivo sliko – kot najboljši se je izkazal slovenski med, so ugotovili na Zvezi potrošnikov Slovenije. Prav vsi vzorci so bili skladni z zakonodajo, potvorb niso našli. Tudi po okusu je slovenski med zasedel prvo mesto. Problem pa je, da potrošniki pogosto ne morejo razbrati, od kod točno je med.

Je v ozadju nove medene afere čebelarska vojna?
06. 11. 2019 20.00Tako trdi eden od čebelarjev, ki jih je inšpekcija osumila, da so čebelam dodajali antibiotike. Kot pravi, naj bi njegovemu roju z antibiotiki kontaminirana vedra vode nastavljali drugi pridelovalci medu. Na Čebelarski zvezi so ogorčeni, kmetijska ministrica pa očitno ne ve, da so antibiotiki v čebelarstvu povsem prepovedani.

'Vedno obveščamo, ko so potrošniki neposredno v stiku z nevarnim živilom'
06. 11. 2019 10.43Zaupanje potrošnikov v hrano, ki jo dobimo na krožnike, je znova na preizkušnji. Ko smo končno prebavili informacije o žveplanih čevapčičih in sporni poljski govedini, smo zdaj izvedeli, da je bilo lani uničenih skoraj 3000 kilogramov slovenskega medu zaradi vsebnosti antibiotikov. Glavna inšpektorica zagotavlja, da je "vsaka špekulacija, da je med z antibiotiki na trgu, neupravičena."

Nova medena afera: v medu odkrili sledi prepovedanih antibiotikov
05. 11. 2019 18.43Slovenski čebelarji so čebelam dajali prepovedane antibiotike, je pokazal notranji nadzor v podjetju Medex. Ugotovitve je potrdila Uprava za varno hrano, v podjetju pa so morali uničiti skoraj tri tone medu svojih dobaviteljev. A ob novi aferi, podobni tisti izpred štirih let, ko so v medu našli sledi prepovedanih pesticidov, se znova postavlja vprašanje, zakaj UVHVVR o tem ni obvestil javnosti.

Ali dve leti po 'medeni aferi' zaupamo slovenskemu medu?
27. 01. 2018 07.00Decembra leta 2015 je v Sloveniji odjeknila t. i. "medena afera". Izkazalo se je, da je tretjina slovenskih čebelarjev majhne zajedavce, ki uničujejo čebelje družine, zdravila s strupi, pripravljenimi v ilegalnem laboratoriju na Vrhniki. Inšpektorji so takrat ostanke strupov našli v satju. Takrat se je prodaja medu v Sloveniji zmanjšala kar za polovico. Kako pa je danes?

120.000 evrov kazni za čebelarja Debevca, ki je zakuhal medeno afero
28. 02. 2017 09.02Čebelar Marko Debevc, ki je izdeloval sporna zdravila za zatiranje varoj pri čebelah, zaradi česar so pri številnih slovenskih čebelarjih odkrili nevarne kemikalije v njihovem vosku, mora plačati 120.000 evrov kazni. Debevca zdaj čaka še postopek na okrajnem sodišču v ljubljani, kamor je tožilstvo zoper njega vložilo obtožni predlog.

Uprava za varno hrano objavila seznam čebelarjev s spornim medom
12. 02. 2016 19.25Uprava za varno hrano je objavila seznam čebelarjev, pri katerih je bilo pravnomočno ugotovljeno, da so uporabljali neregistrirane pripravke za zdravljenje varoze. Seznam bodo sproti dopolnjevali.

V Medexu zagotavljajo: Naš med je varen in kakovosten
03. 02. 2016 16.05V luči medene afere so se v Medexu odločili, da potrošnikom omogočijo, da na spletu preverijo analize medu. Zagotavljajo, da so lani analizirali ves slovenski med in v nobenen vzorcu niso odkrili ostankov nedovoljenih zdravil. Afera je sicer pustila pečat na prodaji medu, ki je v zadnjem času precej upadla.

Dokument razkriva: Med ni varen za uživanje
13. 01. 2016 19.20Med, ki je pridelan s pomočjo ilegalno proizvedenega veterinarskega zdravila, iz previdnostnih razlogov zaradi potencialnega tveganja za zdravje ni varen za uživanje zaradi potencialnega tveganja za zdravje. To je stališče centra za klinično toksikologijo, so razkrili v oddaji 24UR ZVEČER.

'Velika večina sadja in zelenjave v supermarketih bolj tvegana za zdravje kot slovenski med'
07. 01. 2016 08.43Vse kaže, da je medena afera večplastna in spet se postavlja vprašanje, ali je slovenski med res varen. Registrirano zdravilo za zatiranje varoje pri čebelah namreč vsebuje živčni strup amitraz, ki pa je prepovedan v kmetijski proizvodnji. A direktor Uprave za varno hrano Posedi poudarja: "Slovenski med je po mojem prepričanju eden najboljših na svetu."

Registrirano zdravilo vsebuje živčni strup, ki je prepovedan v kmetijski proizvodnji
06. 01. 2016 20.23Po ugotovitvah 24UR ZVEČER za pomore čebel najverjetneje niso bili krivi kmetje, ampak tisti čebelarji, ki so uporabljali Debevčeve palice, ki so vsebovale koktejl škropiv. V medeni aferi pa se pojavlja nov paradoks. Registrirano zdravilo, ki ga smejo čebelarji uporabljati za zatiranje varoje pri čebelah, vsebuje živčni strup amitraz, ki je že več kot deset let prepovedan v kmetijski proizvodnji.

Čebelarji ocenjujejo, koliko zaslužka jim je odnesla medena afera
24. 12. 2015 13.04Razkritje, da so številni čebelarji za zatiranje parazitov pri čebelah uporabljali neregistrirano in nevarno zdravilo, je med ljudmi zasejalo dvom, ali je slovenski med sploh varen. Čebelarji vztrajajo, da ni razloga za strah, zdravniki menijo drugače. Vse skupaj je močno zmanjšalo povprašavenje po medu, zato čebelarji že ocenjujejo nastalo škodo.

'Ilegalna proizvodnja veterinarskih zdravil je ena hujših napak znotraj sistema varne hrane'
23. 12. 2015 07.07Uprava za varno hrano preverja možnost objave podatkov o uporabnikih spornega zdravila med čebelarji. "Ilegalna proizvodnja veterinarskih zdravil je ena hujših napak znotraj sistema varne hrane, podobno kot ilegalna proizvodnja zdravil za ljudi," pa pravi kmetijski minister Židan.

'V letu 2015 je samo 22 odstotkov čebelarjev kupilo uradno registrirana in preverjena zdravila.' Kaj pa ostali?
22. 12. 2015 12.25Veterinarji trdijo, da ''so med ali izdelki iz medu, če so v njih dokazane katerekoli koncentracije prepovedanih snovi, kot sta klorfenvinos in rotenon, neuporabni in zdravstveno neustrezni za prehrano ljudi''. Prav tako so sprožili vprašanje, ali je uporaba zdravil s črnega trga še veliko večja, kot menimo?

Medena afera: Zakaj so čebelarji tako množično kupovali neregistrirano zdravilo?
20. 12. 2015 18.39Novinarji 24UR so našli čebelarja, ki je priznal, da je kupoval strupeno zdravilo za zatiranje varoje, a da rezultatov analiz ne more pokazati. Zakaj čebelarji tako množično posegajo po neregistriranih preparatih? Morda zato, ker so pri nas bistveno dražja kot v tujini.