Za nov primer 'medene afere', ki se je zgodil že pred enim letom, nismo izvedeli od Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo raslin (UVHVVR) ali ministrstva, temveč od enega od čebelarjev.
Uničili več kot tri tone medu
V podjetju Medex so namreč v medu odkrili prepovedane antibiotike, ki so ga čebelam dodajali slovenski čebelarji, tako na UVHVVR kot na ministrstvu pa zagotavljajo, da kontaminirani med ni prišel na prodajne police in do slovenskih potrošnikov. Dodajajo, da po njihovih izračunih dodatne količine tudi niso šle med uporabnike prek, denimo, sive ekonomije.
Gre za antibiotike oksitetraciklin, trimethoprim in sulfomono methoxin, ki so prepovedani povsod po Evropi. Količine so bile vse prej kot majhne – 'onesnaženega' je bilo skoraj tri tone medu, grešniki pa kar trije slovenski čebelarji, dva sta med oddala skupaj.
Direktorica Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo raslin (UVHVVR) Andreja Bizjak pojasnjuje: "Gre za 26 sodov medu. 2,2 toni v enem in za 931 kilogramov v drugem primeru."
Sporne substance naj bi odkrili, še preden je med prišel do potrošnikov
Natanko 20 let je v Sloveniji in Evropi dajanje antibiotikov čebelam najstrožje prepovedano. Po odrejenem posebnem nadzoru sta verjetni dve možnosti, kje so čebelarji substance dobili, pravi Bizjakova: "Do antibiotikov so prišli ali s tem, da so bila namenjena drugim živalskim vrstam ali pa so jih nabavili v tujini."
Čebelarska zveza je za dogajanje vedela in čeprav uporabo antibiotikov najostreje obsojajo ter zagotavljajo, da imajo do tega po besedah predsednika čebelarske zveze Boštjana Noča "absolutno stoprocentno ničelno toleranco", umirjajo, da ni razloga za preplah. Sporne substance v medeni snovi naj bi pravočasno odkrili, še preden je med sploh prišel v kozarce in v trgovine.
"Imamo zelo dobro kontrolo, ker ta med, ki bi lahko bil problematičen ni nikoli prišel na police in ga ni bilo možno kupiti," sporočajo s čebelarske zveze.
Čebelarji zaradi prekrška prejeli kazni
Ob tem Bizjakova znova odločno pojasnjuje, da niso ničesar prikrivali: "Nič ni ostalo pod preprogo, mi obveščamo vedno, ko tvegano živilo doseže potrošnike."
Dodaja še, da imajo potrdila o uničenju vsega spornega medu. Prepričani so, da čebelarji, glede na število družin ter količino iztočenega in izdanega medu, niso mogli pridelati kaj dosti več medu, ki bi preko prodaje na drobno prišel med ljudi.
Gre za prekršek, zato so čebelarjem izrekli kazni. Sumijo pa, da so se z dodajanjem antibiotika skušali izogniti hujšim obolenjem čebel oziroma "so jih uporabljali za preprečevanje hude gnilobe."
Gre za snovi, ki v telesa čebel nikakor niso mogle preiti z rastlin ali kakorkoli drugače, še pritrdijo na UVHVVR, kjer za tako početje opravičila preprosto ne najdejo.
Eden od čebelarjev: Zmešali so med treh čebelarjev
Z dvema izmed treh čebelarjev, ki naj bi dodajali antibiotike, smo uspeli govoriti, oba pa trdita, da v njunem medu ni bilo dodatkov. Eden od njiju, čebelar Jure Justinek, je spregovoril pred kamero. Pravi, da se mu je zgodila krivica, ker je Medex več vzorcev testiral hkrati in da kasnejše analize niso pokazale vsebnosti antibiotikov. Še več, trdi, da Medex njegov med nemoteno kupuje dalje.
Kot je še pojasnil, ga inšpektorji obiščejo vsako leto in preverjajo uporabo zdravil. Dodaja, da sam piše vse zapisnike: "Nikoli nisem imel odločbe, da medu ne bi smel prodajati, ker si tega pri 350 panjih ne morem dovoliti."
Kako potem, da se je znašel na seznamu čebelarjev, pri katerih so našli antibiotik? "Kot mi je znano, so zmešali med treh čebelarjev, homogenizirali vzorec in napravili analizo. Obvestili so me, da je v mojem medu antibiotik. Tega nisem mogel verjeti," pojasnjuje in dodaja, da je terjal, da opravijo analizo za vsakega posebej. In rezultat tega testa: "V mojem medu 0.0, v drugem 0.0, tretji pa je imel v vzrocu antibiotik."
KOMENTARJI (213)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.