V oddaji 24UR ZVEČER so razkrili, da za pomore čebel po njihovih ugotovitvah niso bili krivi kmetje, ki so jih takrat vsepovprek obtoževali, ampak kot kaže tisti čebelarji, ki so uporabljali Debevčeve palice, ki jih je odkrila inšpektorica Bizjakova in so vsebovale koktejl škropiv.
Debelčeve palčke, ki jih je pripravljal v garažni proizvodnji na Vrhniki so vsebovale amitraz, rotenon, klorfenvinfos, ki je karcenogen in že 20 let prepovedan v EU. A pozor prav to snov so našli v mrtvih čebelah na območju Ivančne Gorice, kjer so se aprila 2014 čudili množičnemu pomoru čebel in zanje okrivili kmete za neodgovorno uporabo pesticidov.
V poročilu Bizjakove namreč piše, da so pri vsaj treh čebelarjih v 113 panjih našli sledi klorfenvinfosa, torej snovi, ki je povsem prepovedana, v koktejlu kemikalij pa jo je uporabljal sporni varilec palčk. Kar kaže na to, da so za pomor čebel krivi čebelarji sami in sicer tisti, ki so na črnem trgu kupovali to zdravilo.
Ekolog Anton Komat sicer priznava, da so čebelarji, ki so kupovali zdravilo na črnem trgu, delno tudi sami prispevali k pomoru čebel. A ob tem dodaja, da je pri pregledu analize medu iz Ivančne Gorice našel še vsaj štiri pesticide, ki so bili v teh vzorcih umrlih čebel, ki pa jih čebelarji nikoli ne uporabljajo.
"Popolnoma nesprejemljive je,da se uporabljajo nedovoljena sredstva in zdravila, saj imamo že z dovoljenimi dovolj dela," pa pravi direktor Uprave za varno hrano Janez Posedi.
Medena afera večplastna
Stroka je pri tem torej jasna - kupovati bi morali le registrirana zdravila, med njimi tudi varidol. A če se ustavimo samo pri slednjem, ugotovimo, da je medena afera večplastna. Glavna sestavina varidola, uradno registrirane raztopine za tretiranje čebel, je amitraz, torej eden od prej navedenih strupov, ki je kot škorpivo že od leta 2004 na območju EU prepovedan. Povzroča namreč prezgodnjo puberteto, neplodnost in femenizacijo moških.
Posedi poudarja, da je dejstvo, da je armitraz registriran in ima dovoljene ostanke. "Danes smo dobili prvi okvir, kaj to pomeni, torej najdene količine v medu, ki smo ga analizirali - 0,14 miligrama, pri tej količini bi moral pojesti 5 kilogramov medu, da bi se pojavila zastrupitev, dnevni vnos bi moral biti 50 let en kilogram na dan, da bi se pojavilo tveganje," pojasnjuje Posedi.
Komat ob tem opozarja, da pri nas še nikoli nihče ni objavil analiz uvoženega medu. "Pričakoval bi, da bodo ustrezne službe predstavile tudi te analize," je dejal. Prepričan je, da je "velika večina sadja in zelenjave v supermarketih bolj tvegana za zdravje kot slovenski med." Posedi pa poudarja: "Slovenski med je po mojem prepričanju eden najboljših na svetu." "Inšpektorji prometa z medom niso pri nobenemu prepovedali. V medu, ki je bil pregledan, smo našli armitraz pod dovoljeno količino, to je 0,14 miligrama," še pojasnuje.
Komat pri tem poudarja, da mu je popolnoma nesorazmeren ta udar proti čebelarjem, saj inšpektorji ne gredo pogledati, kakšno hrano jedo otroci v šolah in vrtcih. "Politika je namreč sprejela zakonodajo, kjer je kriterij najcenejši ponudnik, večina te hrane prihaja iz Padske nižine, ki je najbolj zastrupljen del Evrope," dodaja Komat.
Celoten pogovor si poglejte v videoprispevku.
ZPS poziva k novemu vzorčenju medu
Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano poziva, naj čim prej izvede novo vzorčenje slovenskega medu na dovolj velikem vzorcu, da bi ugotovili, ali obstaja tveganje za zdravje ljudi.
Nekaj tednov po izbruhu afere potrošniki še vedno nimajo jasnega odgovora, ali je med na trgu varen, ker vpletene inštitucije posredujejo nasprotujoče si informacije, so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.