klopni menigoencefalitis

Klopov letos za polovico več, nadpovprečno so se namnožili v prestolnici
25. 04. 2024 10.36Število klopov, ki lahko prenašajo smrtonosne bolezni, je letos neobičajno veliko in visoko nad povprečjem, so še neuradne ugotovitve monitoringa klopov v Sloveniji. Še posebej so se namnožili na območju ljubljanskega Tivolija in Rožnika. Visoko je tudi število okuženih klopov.

Glede na pogostost klopnega meningoencefalitisa smo v evropskem vrhu
01. 04. 2019 12.06S prihodom pomladi se prične tudi povečana aktivnost klopov, poveča se tudi nevarnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo. Letno v Sloveniji tako zabeležimo okoli 6000 primerov borelioze. Glede na pogostost klopnega meningoencefalitisa pa se uvrščamo v sam evropski vrh, strokovnjaki pa opozarjajo, da je še vedno cepljenih premalo ljudi.

Pazljivo na prostem: v Sloveniji več kot polovica klopov nosilcev borelioze
28. 03. 2018 16.37S toplejšim vremenom pridejo žal na dan tudi male nadloge, ki lahko izjemno prizadenejo človekovo počutje - klopi. V Sloveniji poleg borelioze prenašajo tudi klopni menigoencefalitis in humano granulocitno anaplazmozo. Število obolelih narašča, več kot polovica klopov pri nas je na primer nosilcev borelioze.

Pozor, toplejši dnevi prinašajo večjo nevarnost za okužbo s klopnimi boleznimi
14. 03. 2017 15.08Najbolj učinkovit ukrep za zaščito pred klopnim meningoencefalitisom je še vedno cepljenje. Čeprav je to v Sloveniji obvezno le za tiste, ki so okužbi izpostavljeni pri delu, ga priporočajo vsem osebam od enega leta starosti naprej. Priporočljivo je, da se cepite pred pričetkom toplejšega obdobja.

VIDEO: Po ugrizu klopa povsem ohromel: 'Bal sem se, da nikoli več ne bom hodil'
23. 03. 2016 06.34Letno za klopnim meningoencefalitisom zboli okrog 250 Slovenk in Slovencev, kar nas po stopnji obolevnosti uvršča v svetovni vrh. Pogovarjali smo se z obolelima, ki sta ušla smrti. Herman Čater je potreboval kar 10 let, da je okreval in znova zaživel po ugrizu klopa, hude posledice pa ima tudi Stanko Martinjak, ki je bil skoraj leto dni na invalidskem vozičku.

Celo več let po vbodu lahko ugotovimo, da nas je okužil klop
06. 05. 2015 11.25Klop porine rilec globoko v kožo in se močno pritrdi. Ne srbi, vboda ne čutimo, ker ima njegova slina anestezijski učinek. Ko ga opazimo, da je treba čimprej odstraniti. Ne mažemo ga z oljem, z alkoholom in podobnim. S pinceto ga primemo čim bližje koži in ga izvlečemo.

S pomladjo prihajajo tudi klopi in z njimi povezane okužbe
16. 03. 2011 12.45Zdravniki Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so opozorili na nevarnost okužbe z virusom klopnega meningoencefalitisa. V Sloveniji se ta resna bolezen najpogosteje pojavlja na Gorenjskem, Koroškem in v osrednji Sloveniji.