holesterol

BLOG: Sezamova semena – cenjena povsod po svetu

02. 03. 2025 07.00

Sezamova semena sodijo med najstarejša živila na svetu in so ena prvih rastlin, ki so jih ljudje gojili izključno zaradi semen in olja. Cenjena so v številnih kulturah po svetu, saj se uporabljajo za izboljšanje okusa hrane, zagotavljanje esencialnih maščob in zdravje kože. Sezamova semena vsebujejo visoko količino olja in imajo značilen oreškast okus, zaradi česar so pogosta sestavina v različnih kuhinjah.

Poročilo: Debelost bi bilo treba na novo opredeliti

15. 01. 2025 11.27

Debelost bi bilo treba opredeliti na novo in jo diagnosticirati z natančnejšimi meritvami, pri čemer bi zdravniki morali upoštevati tudi zdravje pacientov, piše v poročilu, ki ga je sestavila 56-članska komisija zdravstvenih strokovnjakov. Glede na zdravje pacienta bi se debelost nato opredelilo kot klinično ali predklinično.

Mož Serene Williams se bori z boreliozo: Klop me ne more zadržati

18. 07. 2024 18.46

Alexis Ohanian, mož nekdanje teniške igralke Serene Williams, ima boreliozo. 41-letnik je novico sporočil na družbenem omrežju, kjer je razkril, da je moral prestati več testiranj in pregledov, na srečo pa se ni počutil bolnega. Bolezen povzroča bakterija borrelia, največkrat pa se prenaša s klopi.

BLOG: Vse, kar morate vedeti o ovsu

19. 05. 2024 07.00

Oves in ovseni kosmiči so pogosto hvaljeni kot ena najbolj zdravih možnosti za zajtrk. Že tisoče let so pomemben vir hranil za ljudi in živali. Pozivam vas, da si vzamete kakšno minutka časa in preberete tokratni članek. Presenečeni boste nad tem, da je oves odličen vir vlaknin in beljakovin, poleg tega pa vsebuje veliko mineralov in vitaminov. Posledično imajo koristi širok spekter, vključno z zniževanjem holesterola, lajšanjem zaprtja, spodbujanjem morebitne izgube teže in še mnogo več.

Komedija, ki si jo boste vzeli k srcu

15. 05. 2024 00.15

V novi predstavi, ki združuje srčno zdravje in smeh, se slovenski igralec in komik Matjaž Javšnik podaja na oder, da bi ozaveščal o resni temi na način, ki nam je vsem najbližje - s humorjem.

Slovenska znanstvenika odkrila črevesne bakterije za zniževanje holesterola

22. 04. 2024 11.59

Slovenska znanstvenika sta sodelovala pri raziskavi, s katero so odkrili posebno vrsto bakterij, ki v črevesju porabljajo holesterol in lahko pomagajo pri zniževanju holesterola in tveganja za bolezni srca in ožilja pri ljudeh. Sodelujoči v študiji se nadejajo, da bodo z razumevanjem črevesnih bakterij prišli do novih možnosti za terapije.

Whoopi Goldberg priznala, da je shujšala s pomočjo zdravila za sladkorno bolezen

21. 03. 2024 07.00

Po tem, ko je v javnost prišel novi trend hujšanja z zdravilom, namenjenim sladkornim bolnikom tipa 2, je uporabo zdravila priznala tudi ameriška igralka Whoopi Goldberg. Med snemanjem filma Till je namreč opazila, da se ji je nabralo veliko kilogramov, saj je tehtala skoraj 140 kilogramov.

Nova raziskava: kar koli, tudi spanje, je boljše od sedenja

12. 11. 2023 12.08

Objavili so novo raziskavo, ki potrjuje, da sedenje ni zdravo. Tokrat so pod drobnogled vzeli dejavnosti celotnega dneva in jih razvrstili od najbolj koristne do najbolj škodljive. Sedenje se je znašlo prav na dnu lestvice, največ pa lahko za svoje zdravje naredimo z zmerno ali intenzivno telesno aktivnostjo.

Evropska komisija z novimi pravili za zaščito pred onesnaževali v hrani

07. 12. 2022 18.00

Evropska komisija je sprejela nova pravila za zaščito pred onesnaževali v hrani. Omejitve se nanašajo na štiri kemikalije v živilih, ki lahko negativno vplivajo na imunski sistem, razvoj zarodkov in dojenčkov ali serumski holesterol, so sporočili iz Bruslja.

Izzivi pediatrije: veliko upokojitev in usmeritev v 'sodobne' bolezni

02. 12. 2022 06.00

V Sloveniji manjka več kot tisoč zdravnikov, da bi dosegli njihovo povprečno število na 1000 prebivalcev v Evropski uniji. Pomanjkanje čutijo tudi na področju pediatrije, vendar pa razlog za to ni majhen interes za to specializacijo ali odhodi pediatrov v tujino. Je pa slabo načrtovanje v zdravstvu povzročilo, da na področju pediatrije ni bilo kontinuitete – premalo razpisanih mest za specializacijo je povzročilo primanjkljaj čez leta, opozarja predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo dr. Nataša Bratina. Ta izpostavlja, da težavo predstavlja tudi velik delež upokojitev pediatrov. "Treba je nadoknaditi upokojene zdravnike in povečevati število zaposlenih na primarnem in hospitalnem nivoju," je jasna. Ob tem pa je vse večja tudi potreba po pediatrih, ki se spoznajo na "sodobne" bolezni otrok.

Prepogosto spregledana dedna motnja: bo zgodnje odkrivanje izboljšalo stanje?

06. 09. 2022 12.01

Družinska hiperholesterolemija – bolezen, pri kateri gre za dedno pogojene izjemno povišane ravni holesterola v krvi – je v svetovnem merilu še vedno močno poddiagnosticirana. Novo upanje predstavlja praška deklaracija, ki pomeni politično zavezo vlaganja v pediatrično presejanje družinske hiperholesterolemije.

Na sejem za zdrav življenjski slog! Na 52. sejem NARAVA-ZDRAVJE

05. 09. 2022 00.15

9. – 11. september, Gospodarsko razstavišče

BLOG: Bi krompir zamenjali za banane? Sorta plantain je primeren nadomestek

31. 07. 2022 12.14

Banan je okoli 100 različnih vrst. Ena izmed njih, o kateri se bom razpisal, se imenuje sorta plantain oz. banana za kuhanje. Izvira iz JV azijske celine, od koder so jih prenesli v Afriko in drugam.

FDA odobrila zdravilo, ki zdravi alopecijo in covid

15. 06. 2022 13.40

Ameriška uprava za hrano in zdravila je v ponedeljek odobrila zdravilo za zdravljenje hude alopecije, ki vsako leto povzroči plešavost pri več kot 300 tisoč Američanih. Zdravilo je sicer odobreno tudi za zdravljenje covida pri nekaterih hospitaliziranih odraslih.

NIJZ: Ohranimo zmernost že v trgovini in nato pri pripravi jedi

17. 04. 2022 07.46

Prehrana med prazniki ne vpliva občutneje na povečanje telesne teže, prav tako nima drugih dolgoročnih posledic za zdravje, pred velikonočnimi prazniki navaja Nacionalni inštitut za javno zdravje. Večjo pozornost pri prehrani pa je treba nameniti bolnikom in tistim, ki se morajo držati predpisanega načina prehranjevanja, spominjajo.

Odslej pri nas na voljo inovativno zdravilo za zniževanje holesterola LDL

17. 02. 2022 10.13

V Sloveniji imamo na voljo novo zdravilo, ki z aplikacijo le dvakrat na leto prinaša sodoben način zdravljenja povišanega holesterola LDL. Zdravilo je pred dobrim letom odobrila Evropska agencija za zdravila.

Hitra dieta v 3 korakih, ki je trenutno hit v Hollywoodu

21. 01. 2022 09.45

Popoln izgled je ključnega pomena pri svetovnih Hollywoodskih zvezdnikih. Zato za pripravo na pomembna snemanja in prireditve uporabljajo to skrivnostno hitro dieto - oglejte si kako!

BLOG: Surovi med – mnogo več kot le nadomestek za sladkor

05. 12. 2021 14.16

Danes, ko na vsakem koraku lahko poslušamo in preberemo, da večina sladil in sladke hrane ni le nezdrava, ampak naravnost škodljiva, sem se odločil nameniti prispevek naravnemu sladilu, ki je že od nekdaj del naše prehrane. Med se že zelo dolgo uporablja kot sladilo in sestavino v raznih izdelkih. Je pa mnogo več kot le nadomestek za sladkor, saj ima vrsto posebnih koristi za zdravje.

Možganska kap – ko o življenju in smrti odloča vsaka minuta

23. 09. 2021 00.15

Srčno-žilne bolezni so tako v Sloveniji kot po svetu najpogostejši vzrok smrti, veliko preživelih pa, sploh po možganski kapi, tudi zelo težko okreva. Pri možganski kapi je življenjsko pomembno predvsem hitro ukrepanje, kako nevarna je, pa pričajo tudi podatki, da brez dolgoročnih posledic po njej živi le tretjina bolnikov, kar tretjina pa jih umre.

Odmevna slovenska znanstvena objava o smrtno nevarni bolezni

24. 09. 2021 06.00

Danes zaznamujemo svetovni dan družinske hiperholesterolemije – gre za dedno pogojene izjemno povišane ravni holesterola v krvi. Pred nekaj dnevi pa so bili objavljeni prvi rezultati globalnega registra družinske hiperholesterolemije v strokovni reviji The Lancet (s faktorjem vpliva 79,3, ki je drugi najvišji nasploh med vsemi revijami). "Gre za vrhunski znanstveni dosežek slovenske skupine raziskovalcev, med glavnimi avtorji članka pa je tudi Urh Grošelj s pediatrične klinike," so sporočili z UKC Ljubljana.

BLOG: Zakaj so brusnice tako zdrave?

12. 09. 2021 14.45

O brusničnem soku se pogosto govori v krogih naravnih zdravilcev, predvsem ko gre za zdravljenje okužb sečil. Ko sem bil najstnik, se spomnim, da je prijatelju babica svetovala, naj pije brusnični sok, ko so mu odkrili okužbo sečil. Vendar je v zvezi z vplivom in učinkovitostjo brusnic prisotnega kar nekaj dvoma. Zato sem se odločil z vami podeliti še svoj pogled na brusnice in njihove učinke na naše telo.

Slovenija kot tretja na svetu z inovativnim zdravilom za zdravljenje holesterola

15. 07. 2021 13.46

V UKC Ljubljana so predstavili novo terapijo za zdravljenje zvišanih vrednosti LDL-holesterola. Prednost novega zdravila je, da ga bolnik prejme enkrat na šest mesecev, z njim pa je možno raven holesterola dolgoročno zmanjšati za do 60 odstotkov. V Sloveniji so prvi štirje bolniki novo zdravilo prejeli pred dvema tednoma, so sporočili.

'Našli smo substance, ki bi lahko služile kot zdravilo za covid-19'

10. 04. 2021 09.30

Naslednji teden v Sloveniji pričakujemo 7000 odmerkov novega cepiva podjetja Johnson & Johnson. Toda številni prijavljeni na cepljenje v zadnjih dveh tednih zaradi novic o stranskih učinkih, pa tudi iz drugih razlogov, ne pridejo po svoj odmerek. Pa bi bilo drugače, če bi namesto injekcije morali pogoltniti tableto?

BLOG: Kako testosteron vpliva na naše zdravje?

28. 03. 2021 16.37

Ste vedeli, da je testosteron odgovoren za povečan spolni nagon ter višji libido pri obeh spolih? Ima pa še ogromno drugih izjemno pomembnih funkcij oziroma vplivov na naše zdravje. Ta anabolni hormon namreč povečuje mišično maso in moč, zavira kostno razgradnjo, spodbuja tvorbo kostnine ter povečuje mineralno kostno gostoto. Spodbuja tvorbo rdečih krvničk ter pozitivno vpliva na razpoloženje, energijo, kakovosten spanec in storilnost.

Ema: Ni indikacij, da je cepivo vzrok za nastanek krvnih strdkov

16. 03. 2021 06.16

Potem ko se je več evropskih držav odločilo za začasno zaustavitev cepljenja s cepivom AstraZenece, so se sestali strokovnjaki Evropske agencije za zdravila, ki bodo do četrtka preučili vse individualne primere pojava krvnih strdkov. Kot je pojasnila direktorica Eme, za zdaj ni nobenih indikacij, da je cepivo povzročilo krvne strdke. Enako je zatrdil tudi generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije. Tudi strokovnjaki WHO danes razpravljajo o varnosti cepiva AstraZenece.

BLOG: Prehrana za težave z žolčnikom

28. 02. 2021 12.00

V srednji ali pozni odrasli dobi mnogo ljudi trpi zaradi težav z žolčnikom, predvsem ženske, ki žolčne kamne razvijejo veliko pogosteje kot moški. Holocistokemija, operacija odstranitve žolčnih kamnov, je vsako leto ena najpogostejših operacij pri odraslih. Zanimivo pa je to, da tudi tisti s težavami z žolčnikom ne vedo, kaj natanko je naloga žolčnika in da lahko ustrezna prehrana prepreči določene težave.

Največji garač v našem organizmu

02. 11. 2020 00.15

Srce bo zdravo in srečno le, če bomo na življenje začeli gledati kot na vrednoto, kar med drugim pomeni tudi to, da ne bomo ignorirali zvišanega holesterola LDL. Višji, kot je, bolj strma in hitrejša je pot do bolezni srca in žilja, ki se lahko končajo usodno.

Naj novoletne zaobljube ne vodijo v (zvezdniško) past: Oglaševala bi celo napitek s cianidom

01. 01. 2020 07.00

Novo leto je za številne čas novoletnih zaobljub in po številnih raziskavah je med najpogostejšimi novoletnimi zaobljubami tista o izgubi nekaj kilogramov. A čeprav se število članov fitnes centrov po praznikih zelo zviša, večino vnema mine že po nekaj tednih. In nato se začne iskanje bližnjic do cilja.

BLOG: Kaj jesti v restavracijah?

22. 12. 2019 14.41

Zdravo prehranjevanje je dober način za zdravljenje organizma. Če se želite zdravo prehranjevati tudi, ko jeste zunaj, je tu nekaj nasvetov. Preskočite juho, naponite krožnik z zelenjavo, odpovejte se kruhu, pozanimajte se, kaj jeste, in izberite hrano z visoko vsebnostjo maščob.

BLOG: Hrana, ki dviguje razpoloženje

24. 11. 2019 07.00

Veliko ljudi v trenutkih, ko so izpostavljeni stresu, poseže po raznih prigrizkih, kot so smokiji, čips, čokolada, sladoled itd. To čustveno prehranjevanje jim da lažni občutek, da se v trenutku počutijo boljše, v resnici pa gre v takšnih primerih za zapolnjevanje čustvene praznine in ne praznine, ki jo povzroča fizično pomanjkanje hrane.