gibalno ovirani

'Nobena uporaba drog ni varna, lahko pa jo naredimo manj tvegano'
24. 11. 2024 16.47Slovenija ima čisto prvo varno sobo za uporabnike prepovedanih drog. Tehnično so v Novi Gorici pripravili dve, eno za injiciranje, kot je na primer heroin, drugo pa za snifanje in kajenje. "Nimamo utvar, da bodo ljudje zaradi nas preprosto nehali uporabljati droge," je ob tem jasen strokovni vodja projekta Luka Mrak, ki poudarja: "Nobena uporaba drog ni varna. Lahko pa jo naredimo manj tvegano." Zato v varni sobi zasledujejo predvsem tri cilje: umik drog z ulice, preprečevanje širjenja obolenj, kot sta hepatitis B in hepatitis C, ter preprečevanje smrti zaradi predoziranja. Ob tem pa uporabniku zagotoviti varen prostor, družbo pa narediti vsaj malce bolj sočutno.

Pri 18 postal tetraplegik, danes slika z usti, razstavljal je tudi v Louvru
12. 11. 2024 17.24Prav gotovo vsi poznamo Ivano Kobilco in njena dela, ki jih je razstavljala med drugim tudi v Louvru. A med Slovenci, katerih slike so visele v znamenitem pariškem muzeju, je tudi Vojko Gašperut, ki slika z usti, saj je v nesreči leta 1966 postal tetraplegik. Tokrat se je pridružil udeležencem slikarske delavnice na URI Soča, ki jo je organiziralo Društvo paraplegikov ljubljanske pokrajine. Nekaterim od njih slikarstvo predstavlja hobi, medtem ko so drugi v njem našli svoje življenjsko poslanstvo in poklic, ki jih osrečuje. Prav vsem pa umetnost predstavlja dragocen izraz moči in volje.

Vrnili ukradenega kužka: 'Smo tatovi, a pošteni'
02. 10. 2024 15.59Konec tedna se je v Italiji zgodila tatvina, ki se je spremenila v zgodbo s srečnim koncem. Med sobotnim vlomom v hišo v bližini Neaplja so tatovi med drugim ukradli psa pasme nemški špic, ki je pripadal gibalno ovirani deklici. Potem ko jih je dekličin oče javno pozval, naj ji vrnejo ljubljenčka, so ga tatovi na koncu pripeljali nazaj.

Planinci invalidi osvojili 4164 metrov visoki Breithorn
05. 08. 2024 15.41Prejšnji ponedeljek se je 19 planincev invalidov s spremljevalci povzpelo na 4164 metrov visok zahodni vrh Breithorna. Med udeleženci so bili slepi, slabovidni, gluhi, gibalno ovirani, nevrorazlični in invalidi. S svojim podvigom so dokazali, da vztrajnost, volja in medsebojna pomoč vodijo visoko, so poudarili na Planinski zvezi Slovenije.

Športne igre za bolne in gibalno ovirane otroke: 'Šport je namenjen vsem'
17. 04. 2024 16.39"Šport je namenjen vsem. S strokovnjaki se ga lahko prilagoditi vsakemu in mu s tem pomagati pri vzdržljivosti in motivaciji. Vse to pa pripomore pri ozdravitvi," je ob otvoritvi jubilejnih bolnišničnih olimpijskih iger poudarila predsednica države Nataša Pirc Musar. Gre za športne igre, v katerih sodelujejo bolni ali gibalno ovirani otroci in mladostniki.

Huda stiska invalida: bo zaradi zdravniške stavke ostal brez službe?
11. 03. 2024 18.56Zaradi dolgotrajne stavke zdravnikov ima Igor Plohl izjemne težave. "Ker na URI Soča ne morem opraviti zdravniškega pregleda za podaljšanje vozniškega dovoljenja, vsaj dokler se zdravniška stavka ne konča, mi grozi, da ostanem brez službe," je svojo zgodbo, ki je pravzaprav zgodba mnogih, razlagal domačin iz Lenarta, ki do službe v Mariboru drugače kot s prilagojenim avtomobilom ne more. Sprašuje se, kako je mogoče, da potrdila v celotni državi izdaja zgolj ena ambulanta. Predvsem pa: kaj naj stori?

Priznanja za junake, ki so v poplavah reševali življenja in premoženje ljudi
08. 12. 2023 15.51Policija in notranje ministrstvo sta se na proslavi zahvalila junakom iz vrst Policije, ki so v poplavah reševali življenja in premoženje ljudi. "Našim junakom smo se zahvalili za njihova dejanja in jim podelili medalje Policije za požrtvovalnost ter plakete ministrstva za izjemno strokovno delo, izjemne zasluge in dosežke pri širjenju varnostne kulture v času uničujočih poplav v Sloveniji ter za posebne prispevke h krepitvi ugleda ministrstva," so sporočili s Policije. Medalje je prejelo 59 posameznikov.

Obiskovalcev muzejev in galerij v primerjavi z 2019 skoraj za četrtino manj
25. 08. 2023 17.37Muzeji, ustanove z muzejskimi zbirkami in galerije so lani pripravili 786 občasnih in 219 stalnih razstav. Ogledalo si jih je skoraj 2,2 milijona obiskovalcev oz. povprečno 5900 na dan, so sporočili s Statističnega urada RS (Surs).

Nagrajena inovacija iz Kranja, ki bo olajšala življenje invalidom
25. 06. 2023 18.43Kranjčan Aleksandar Dojčinović je zaradi staršev, ki sta gibalno ovirana, razvil tehnologijo, ki takšnim osebam lajša vsakodnevna opravila. Z ekipo so ustvarili krmilnik za mobilno upravljanje senčil z uporabo mobilnega telefona, računalnika, glasovnega upravljanja ali stikala, pa tudi kontrolo pristopa za zasebne in javne objekte, upravljanje luči in pametni termostat. Njihovo dobro delo so prepoznali na GZS in jim že drugo leto zapored podelili zlato regionalno priznanje za inovacijo. Navdušeni so tudi v Društvu paraplegikov Gorenjske.

Že četrto leto akcija Gibalno ovirani gore osvajajo: letošnji cilj je osvojiti 19 vrhov
06. 04. 2023 19.07Če kdo, potem je Stojan Rozman človek, ki ne bi mogel biti bolj pravi za to, da v gore spravi tiste, za katere bi mnogi rekli, da vrha prav gotovo ne bodo osvojili, ker ga zaradi omejenosti ne morejo. A Stojan dokazuje, da se to da. 19 pohodov za gibalno ovirane osebe bo letos v akciji GOGO, Gibalno ovirani gore osvajajo. Da bodo lahko uživali v razgledih, kar se jim je še pred nekaj leti zdelo nemogoče.

Letos porast števila poškodb hrbtenjače. Zdravila ni, je samo preventiva
05. 09. 2022 15.10Poškodbe hrbtenjače, ki ne povzročajo le telesnih bolečin, pač pa tudi hude duševne bolečine in stiske, je mogoče preprečiti. Zagotovo ste že slišali za izraz 'bolje preprečiti, kot pa zdraviti'. V primeru poškodb hrbtenjače pa velja, da je edino zdravilo preventiva. Pristojni svarijo, da se število poškodovanih letos povečuje. Na oddelku za rehabilitacijo pacientov z okvaro hrbtenjače na URI Soča letno sprejmejo okoli 40 oseb s težjimi poškodbami hrbtenjače, v letošnjem letu pa so jih sprejeli že 33.

E-skiroji: tihi in hitri, zato manj opazni in bolj nevarni
19. 04. 2022 17.03Vse bolj priljubljena oblika mikromobilnosti, predvsem v mestih, so električni skiroji. Ti imajo seveda številne prednosti, saj so hitri, okolju prijazni in po navadi z njimi ni težav pri iskanju parkirnega mesta. Vendar pa so e-skiroji pogosto neslišni in manj opazni, zato se hitro lahko zgodi prometna nesreča. Teh je v zadnjih letih vse več, letos smo zabeležili tudi prvo s smrtnim izidom. Najpogosteje so povzročitelji tovrstnih prometnih nesreč prav vozniki e-skirojev sami. Agencija za varnost prometa je zato prvič uvedla nacionalno preventivno akcijo za večjo varnost voznikov e-skirojev.

Svetina: Invalidom moramo zagotoviti enake možnosti in obravnavo
03. 12. 2021 11.55Invalidi se v vsakdanjem življenju še vedno srečujejo s številnimi ovirami in diskriminacijo, ki jim preprečujejo, da bi uživali temeljne pravice, določene v mednarodnih in nacionalnih pravnih aktih, ugotavlja Svet za invalide. Okrevanje družbe in gospodarstva po koncu epidemije naj bo priložnost, da s sodelovanjem invalidov zgradimo vključujoč svet, so pozvali.

Slovenci nameravamo uvesti novo disciplino na paraolimpijskih igrah
06. 04. 2021 12.41Slovenski potapljači z okvaro hrbtenjače so omajali dosedanja prepričanja o nevarnosti potapljanja za ljudi s takšno okvaro. Ne le, da imamo prvega inštruktorja potapljanja z okvaro hrbtenjače na svetu, majhna Slovenija je postavila celo svetovne standarde za potapljanje invalidov v okviru svetovne potapljaške zveze CMAS. Zdaj s projektom parafreedivinga, potapljanja na dah za invalide, dodajamo še zadnji kamenček v mozaiku svojih izkušenj in znanj, ki jih bomo kot prvi v svetu predstavili ta teden v Moskvi, pravijo.

Stiske zaradi pouka na daljavo: 'Posledice za celotno družbo bodo zelo velike'
17. 03. 2021 13.59Šolanje na daljavo je na osnovnošolcih, dijakih in študentih pustilo velike posledice, tako socialne kot tudi psihofizične. Ker je, kot so pri stranki LMŠ zapisali, pomembno, da se s temi posledicami kot družba soočimo čim učinkoviteje, so organizirali okroglo mizo, v sklopu katere so različni akterji iz šolstva naslovili omenjene težave. Govorniki so se strinjali, da se je znanje mladih občutno poslabšalo, naloga politike pa bo v prihodnosti zaznati vse te težave in v sodelovanju s stroko čimprej zaznati izzive.

V ponedeljek 1499 okužb, v torek že preko 2200
27. 10. 2020 06.31Gibanje je vsaj za teden dni znova omejeno na občine. V ponedeljek smo v Sloveniji potrdili novih 1499 primerov okužbe s koronavirusom, umrlo je 13 oseb. V bolnišnicah se zdravi 560 obolelih, 87 na intenzivnem oddelku. Neuradni podatki za torek pa so še precej slabši. Da ukrepi, sprejeti pred 16. oktobrom, niso bili učinkoviti, pravi Beovićeva.

Podpora tednu mobilnosti: minister Vrtovec iz Domžal pritekel v službo
16. 09. 2020 06.00Od 16. do 22. septembra v večjem delu Slovenije obeležujemo Evropski teden mobilnosti. Ta je že tradicionalno usmerjen v promoviranje bolj zdravega in okolju prijaznega načina premikanja, kot so hoja, tek, kolesarjenje in uporaba javnega prevoza. Številne občine se tega lotevajo na domiselne načine, zato preverite, kaj zabavnega se bo dogajalo naslednjih sedem dni.

48-letnik želi dokazati, da so lahko lepih razgledov na vrhovih deležni tudi gibalno ovirani
27. 08. 2020 18.54"Kot otrok sem z družino vsak vikend planinaril, gore so bile moj drugi dom. Pri 20-letih sem kot sopotnik v avtomobilu doživel prometno nesrečo. Od takrat sem na vozičku," pravi danes 48-letni Gregor Gračner. Je slovenski reprezentant v košarki na vozičkih, trener košarkarjev paraplegikov, zdaj pa tudi ambasador akcije Gibalno ovirani gore osvajajo. Da so gore in hribi primerni tudi za tiste na vozičkih, je prepričan Gračner, verjame pa tudi, da bo marsikoga ta akcija spodbudila, da bo vrhove osvajal tudi v prihodnje.

Nekateri upokojenci že preizkusili nove brezplačne vozovnice
01. 07. 2020 12.06Nekateri upokojenci so že preizkusili nove brezplačne vozovnice za medkrajevni potniški promet. Koriščenje je potekalo nemoteno. Nekaj se jih je podalo iz Ljubljane v Medvode, na pot z njimi pa je šla tudi predsednica SAB Alenka Bratušek.

Richard Gere se je vrednot v življenju naučil od očeta: On je moj heroj
01. 05. 2020 07.00Igralec, ki je osvajal ženska srca v 80. in 90. letih, je že večkrat poudaril, kako zelo je družina pomembna. Sam ima tri otroke, prvi je star 20 let, drugi je star eno leto, tretjega pa se je igralec razveselil pred dobrima dvema tednoma.

Poziv upokojencem, naj se po pokojnine ne odpravijo v poslovalnice
26. 03. 2020 17.55Na bankah in hranilnicah bi se radi izognili tradicionalni gneči ob izplačilu pokojnin, zato pozivajo vse upokojence, da naj se v torek, ko bodo nakazila pokojnin, v poslovalnice odpravijo le v nujnem primeru. Denar naj raje dvignejo na bankomatih. Nekoliko bodo prilagojena tudi izplačila pokojnin v dostavi na domovih, pa je upokojence obvestila Pošta Slovenije.

Samanta potrebuje našo pomoč: dvigalo bi družini olajšalo življenje
11. 01. 2020 07.00Oče v naročju, mama na hrbtu. Dobrih 50 kilogramov težko 24-letno hčerko Samanto, ki je zaradi cerebralne paralize na invalidskem vozičku, vsak dan nosita po ozkih in strmih stopnicah iz spodnjega v zgornje nadstropje hiše. Ob tem skrbita še za njenega brata dvojčka z Downovim sindromom. Vse, o čemer družina sanja, je dvigalo, ki bi Samanti omogočilo dostop do kuhinje, da bi bila lahko bolj samostojna. Potrebujejo nekaj tisoč evrov.

Zaradi vročine že nekaj zdravstvenih težav
25. 07. 2019 15.26Visoke temperature zadnjih dni predvsem pri starejših povzročajo nekaj težav. Pomoč v zdravstvenih ustanovah poiščejo predvsem zaradi omotičnosti, utrujenosti ali vrtoglavice. Hujše težave ali zapleti, zaradi katerih bi bila potrebna hospitalizacija, niso pogosti. Težave ob poletni vročini omilimo z zadrževanjem na hladnem in hidracijo.

Invalidski voziček zamenjali za svobodo gibanja v morju
19. 06. 2019 17.53V Fiesi je skupina gibalno oviranih otrok doživela edinstveno izkušnjo. Pod vodno gladino so jih popeljali izkušeni potapljači invalidi, njihovi inštruktorji in asistenti ter jim dan popestrili tudi z drugimi vodnimi športi. Z lastnim zgledom so jim pokazali, da ima življenje invalidov omejitve, ki pa se jih z iznajdljivostjo in pogumom da premagati.

Koliko časa naj otrok preživi na tablici, računalniku, pred televizijo?
02. 03. 2019 07.00Kako je, ko je tvoj otrok zasvojen z računalniškimi igrami, nam je zaupala mama 18-letnika, ki je zaradi iger pustil šolo. Vse svoje prihranke je porabil za računalniško opremo, kupil si je najboljšo tipkovnico, najzmogljivejši procesor. In potem noč za nočjo igral.

Smrt 22-letnice pretresla New York
30. 01. 2019 07.35Smrt 22-letne mamice, ki je padla po stopnicah podzemne železnice v New Yorku, medtem ko je nesla otroški voziček, je znova opozorila na problem slabe dostopnosti podzemnih železniških postaj v New Yorku.

Otroci s posebnimi potrebami poldrugo uro čakali na zaključek policijske kontrole
18. 01. 2019 18.48Na postajališču Lukovica so policisti ustavili avtobus za otroke s posebnimi potrebami. Rutinska policijska kontrola se je zaradi nepravilnosti zavlekla v poldrugo uro. Ravnateljica meni, da bi policisti lahko postopek opravili hitreje, a ti poudarjajo: "Nikakor ni šlo zgolj za banalni prekršek, našteli smo pet kršitev."

V Bilje prihajajo Figo, De Boer, Stanković, Vidić ...
31. 07. 2018 18.33Po sedmih uspešnih dobrodelnih nogometnih tekmah v kraju Bilje pri Novi Gorici, so se organizatorji odločili, da dobrodelno tekmo spremenijo v pravi nogometni spektakel. Tako so s pomočjo predsednika evropske nogometne zveze Aleksandra Čeferina, na sončno stran Alp uspeli zvabiti številne nogometne legende. 1. septembra boste tako ljubitelji nogometa s prenosom na Kanalu A in 24ur.com, lahko na delu spremljali Luisa Figa, Dejana Stankovića, Gilberta Silvo, Franka De Boerja in še mnoge druge.

367 športnikov invalidov v boj za zmago v namiznem tenisu
10. 05. 2018 18.26V Laškem poteka 15. tradicionalni turnir v namiznem tenisu za športnike invalide. Izjemna organizacija je na turnir zvabila 367 tekmovalcev iz kar 44 držav. Med njimi so tudi paraolimpijski nosilci medalj. Je pa to odličen uvod v svetovno prvenstvo, ki se bo oktobra letos odvijalo prav pri nas. Kaj vse zmorejo gibalno ovirani ljudje, si lahko ogledate vse do sobote.

Študenti invalidi kljub opozarjanju postavljeni pred številne ovire
10. 03. 2018 07.00Društvo študentov invalidov Slovenije zagovarja interese in posebne potrebe študentov invalidov. Določene prilagoditve študijskega procesa še niso povsod urejene enako dobro, zakonsko tudi še ni poskrbljeno za osebno asistenco. Predsednik društva Jakob Škantelj predvsem opozarja na arhitekturne ovire, s katerimi se invalidi spopadajo na nekaterih ljubljanskih fakultetah.