Igor Plohl je na invalidskem vozičku pristal leta 2008 po nerodnem padcu z lestve. Njegovo življenje se je z invalidnostjo spremenilo, danes je učitelj v bolnišnični šoli mariborske pediatrije, obiskuje tudi druge šole, kjer otrokom predava o invalidnosti, tudi skozi svoje lastne slikanice: "Ena izmed slikanic osvešča predvsem o arhitektonskih ovirah, ki jih ljudje, ki smo gibalno ovirani, premagujemo v vsakodnevnem življenju. Ampak zdaj je mogoče celo čas za novo slikanico," pove Plohl. Slikanica bi pripovedovala o tem, kako lahko zdravniška stavka človeka na vozičku še bolj ohromi, aprila mu namreč poteče veljavnost vozniškega dovoljenja. Za podaljšanje potrebuje zdravniški pregled, ki ga lahko opravi zgolj na URI Soča.
"Veste, zame kot za invalida je avto podaljšek vozička. Avto rabim, da normalno pridem v službo," pove. A četudi je bil pripravljen za pregled plačati, je s strani URI Soča prejel odgovor, da sodi v kategorijo pacientov, pri kateri pregled ni nujen in je bil odpovedan, ter da ga bodo o novem terminu obvestili po koncu stavke. "To bo pa bog ve kdaj. Vlaka v Lenartu nimamo, če pokličem taksi, bom za ta taksi na dan plačeval več kot tisti dan zaslužim," zaskrbljeno komentira Plohl.
Kot učitelj v bolnišnični šoli se vsak dan vozi iz Lenarta v Maribor in grozi mu, da kmalu več ne bo mogel v službo, da bi jo nemara zato celo izgubil. Na medkrajevni avtobus, ki bi ga z Lenarta peljal do Maribora in nazaj, pa z invalidskim vozičkom ne more. Brez avtomobila ne more niti v trgovino niti do zdravnika, saj živi sam. Doda, da se boji, da mu bo z izgubo izpita odvzeta pravica do samostojnosti, zaradi česar je zelo zaskrbljen in tudi nekoliko jezen. Diskriminacija je beseda, ki jo sporoča zdravnikom. Vlada je sicer z odlokom skušala iti nasproti invalidom, jim omogočiti takojšnje preglede. A ga na Soči ne spoštujejo, pošiljajo ga v ustavno presojo.
Plohl sicer proti zdravniški stavki nima nič. Je pa narobe, pravi, da zaradi stavke trpijo nič krivi ljudje: "V demokratičnih družbah imamo tudi človekove pravice, te človekove pravice so prav tako kot pravica do stavke zapisane v ustavo RS."
Kljub odloku vlade, da morajo v času stavke zdravniki opravljati zdravniške preglede za potrebe voznikov, so se v URI Soča, v edini ambulanti, ki opravlja te preglede, temu uprli, češ da je vladni odlok neustaven in nezakonit. Zdravniški sindikat pristavlja piskrček, da je vlada tista, ki da zapletov zavestno ne rešuje. Zdravstveno ministrstvo pa neuradno preučuje, zakaj zdravstveni inšpektorat ni zaznal kršitev odloka. A pred kamero noče nihče.
"Invalidi smo potrpežljivi, a ko se začne višja instanca norčevati, je pa treba udariti po mizi in reči, zdaj pa je dovolj," komentira Primož Jeralič iz Nacionalnega sveta invalidskih organizacij.
Nenazadnje, če Plohl ostane brez vozniškega dovoljenja, v službo ne bo mogel. In lahko se zgodi, da bo samo zato, ker zdravniki stavkajo, ostal brez zaposlitve. "Kaj mi preostane, na koga naj se obrnem, naj začnem gladovno stavko?" se sprašuje.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.