športnovzgojni karton

Se kdaj sprašujete, kako visok bo vaš otrok, ko odraste?
18. 06. 2023 20.20Zdaj lahko starši ugibanja preverite z modelom napovedovanja končne višine otrok in mladostnikov, ki so ga razvili strokovnjaki z Instituta Jožef Stefan in Fakultete za šport. Model umetne inteligence uporablja obsežne podatke o višini otrok, ki jih že desetletja v šolah zbirajo za športnovzgojni karton. Na voljo je tudi pediatrom in šolskim zdravnikom.

Kako visok bo otrok, ko odraste? Do odgovora z umetno inteligenco
15. 06. 2023 12.02Odgovor – precej natančnejši od tistih, ki smo jih imeli na voljo doslej – imajo raziskovalci na Institutu Jožef Stefan. Njihova metoda izkorišča umetno inteligenco, ki črpa podatke iz športnovzgojnih kartonov. Višina, pravijo, igra pomembno vlogo pri odkrivanju športnih talentov. "Otrok, ki je nadarjen za košarko, ima ob končni višini 170 cm skoraj nične možnosti, da bi postal naslednji Luka Dončić. Lahko pa postane Primož Roglič ali Timi Zajc," razmišljajo.

Spremljali 50 tisoč otrok: rasli so hitreje kot vrstniki
06. 06. 2023 12.39Najnovejši rezultati meritev športnovzgojnega kartona na osnovnih in srednjih šolah niso vzpodbudni. Kar 60 odstotkov otrok se namreč po poslabšanju gibalnih sposobnosti med epidemijo ni vrnilo na predkoronsko raven, medtem ko se je pri 40 odstotkih stanje izboljšalo. Kot poudarja vodja meritev, so bili otroci "branik zdravstvenega sistema", in poziva pristojne, naj zdaj "poplačajo dolg." Pediatrinja pa ob tem opozarja, da bodo mladostniki s težavami v gibanju vstopili na trg kot odrasli, ki bodo neproduktivni in veliko bolniško odsotni.

Otroci še vedno precej bolj zamaščeni kot pred pandemijo
23. 05. 2022 14.51Izboljšanje gibalne učinkovitosti kljub normalizaciji šolskega procesa ni doseglo ravni poslabšanja v prvih dveh letih pandemije. Medtem ko so fantje nadoknadili skoraj polovico izgubljene gibalne učinkovitosti, so dekleta nadoknadile zgolj tretjino, kažejo rezultati meritev za Športnovzgojni karton. Zamaščenost otrok in debelost sta ostali na bistveno višji ravni kot pred pandemijo. Za doseganje stanja pred njo pa bomo potrebovali vsaj desetletje, če bomo povečali obseg telesne dejavnosti v šoli in večje število otrok vključili v redno športno vadbo.

Še več predebelih otrok: 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone na dan
22. 06. 2021 12.22Najnovejši rezultati meritev Športnovzgojnega kartona razkrivajo neprijetne posledice (pre)dolgih izolacijskih ukrepov. Telesni in gibalni razvoj otrok po drugem zaprtju šol je še na nižji ravni kot po prvem. Povprečen dan šolarja je pomenil kar 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone. "Ta generacija otrok bo vsako leto za pol milijarde manj denarja prinesla podjetju, državi, kot če bi bila tako fit kot pred korono."

'Govorili bomo o korona generaciji, ki bo imela hude zdravstvene težave'
22. 09. 2020 13.02Splošna gibalna učinkovitost je pri povprečnem slovenskem otroku upadla za več kot 13 odstotkov, delež otrok z debelostjo pa se je povečal za več kot 20 odstotkov. Da so rezultati izredno skrb vzbujajoči, v en glas poudarjajo avtorji analize s Fakultete za šport. 14 odstotkov deklic je dosegalo tako dobre rezultate, da bi lahko o njih govorili kot o naslednicah Tine Maze in Ilke Štuhec, a po dvomesečni omejitvi gibanja se je stanje drastično poslabšalo.

Meritve: največji porast deleža debelih otrok v zgodovini spremljanja
21. 09. 2020 13.46Meritve v okviru spremljanja telesnega in gibalnega razvoja otrok SLOfit-športnovzgojni karton po preklicu epidemije covida-19 kažejo največji upad gibalne učinkovitosti otrok in največji porast deleža otrok z debelostjo v zgodovini spremljanja. Avtorji analize pozivajo k ukrepanju.

Športna oprema za nove, hudo dobre telovadnice je že na poti. Kdo jo dobi?
11. 05. 2017 18.06V projektu Hudo dobra telovadnica je sodelovalo več kot 160 šol, okoli 50.000 otrok, njihovi starši, učitelji in ostali krajani, ponekod kar celotne občine. Izbranih je deset šol, športna oprema, ki jo šole potrebujejo za meritve za športnovzgojni karton, pa je že na poti.