Gibalna učinkovitost otrok je v letih 2020 in 2021, ki ju je zaradi pandemije covida-19 zaznamovalo šolanje od doma, upadla za 16 odstotkov. Meritve v letošnjem letu kažejo, da se je gibalna učinkovitost otrok nekoliko izboljšala, a je napredek skromen, je ob predstavitvi rezultatov v okviru STAkluba povedal vodja nacionalnega sistema športnega kartona in izredni profesor na ljubljanski fakulteti za šport Gregor Starc.
Izboljšanje gibalne učinkovitosti je bilo izrazitejše pri fantih, saj so v povprečju uspeli nadoknaditi skoraj polovico gibalne učinkovitosti, ki so jo izgubili v letih 2020 in 2021, dekleta pa so uspela nadoknaditi zgolj tretjino izgubljenega. "Kljub vsemu niti fantje niti dekleta še niso dosegli stanja iz leta 2010, kar pomeni, da brez povečevanja obsega športnih dejavnosti v šoli in brez dodatnega spodbujanja vadb otrok v športnih društvih, ne moremo pričakovati doseganja stanja pred korono v naslednjem desetletju," opozarja Starc. V tem obdobju bodo mnogi sedanji otroci že odrasli z bistveno nižjo delovno učinkovitostjo, nižjimi intelektualnimi kapacitetami in večjimi zdravstvenimi tveganji.
Še vedno večji delež otrok z nizko gibalno učinkovitostjo
Delež gibalno neučinkovitih fantov se je v obdobju zapiranja šol povečal za skoraj 36 odstotkov, deklet pa za 39 odstotkov. Ob tem je delež vrhunsko gibalno učinkovitih fantov in deklet strmoglavil za 39 odstotkov. V letu 2022 je delež vrhunsko gibalno učinkovitih fantov in deklet že dosegel raven iz leta 2010, a delež nizko gibalno učinkovitih še bistveno presega raven iz leta 2010 in še vedno je izrazito porušeno razmerje med obema skupinama.
V obdobju desetih let se bo slovenski vrhunski šport tako začel srečevati z resnimi težavami v iskanju talentov, na drugi strani pa bodo zdravstveni sistem začeli dodatno obremenjevati mlajši bolniki s povečano incidenco nenalezljivih kroničnih bolezni, opozarjajo avtorji raziskave.
Debelost otrok v koronskih letih eksponentno narasla, na predkoronsko raven v 20 letih
Zamaščenost otrok je v letih 2020 in 2021 narasla za osem odstotkov pri fantih in sedem odstotkov pri dekletih. V letu 2022 se je delež podkožnega maščevja začel zmanjševati, a je bilo pri dekletih izboljšanje manj izrazito kot pri fantih. Starc predvideva, da bomo za vzpostavitev stanja izpred pandemije potrebovali vsaj dve desetletji.
V letu 2021 se je delež fantov in deklet z debelostjo povečal skoraj za 30 odstotkov in je dosegel najvišjo raven v zgodovini spremljave. "Da smo od leta 2010 delež fantov z debelostjo znižali za sedem odstotkov in delež deklet z debelostjo za 10 odstotkov, smo potrebovali skoraj desetletje, kar pomeni, da bomo za vzpostavitev stanja pred pandemijo sedaj potrebovali še več časa in to pod pogojem, če bomo telesno dejavnost otrok povečali," poudarja Starc.
Njihova pričakovanja do prihodnje vlade so velika, zlasti zato, ker jih odločevalci, pravi Starc, v preteklih dveh letih niso nič poslušali. "Sredstva za prostočasno vzgojo otrok so upadala. Odločevalci so delali ravno obratno, kar bi morali početi – v otroke niso vlagali, ampak so jim jemali denar. Otroci so največja žrtev te epidemije, največ smo jim odvzeli," je opozoril.
Predlogi za ukrepanje:
- takojšnji ponovni zagon intervencije Zdrav življenjski slog, ki naj nadomesti steber Gibanje v Razširjenem programu,
- dodatna ura predmeta šport v osnovni šoli vsak dan pod vodstvom učiteljev športne vzgoje in v obliki skupnega poučevanja z razrednimi učitelji v prvem in drugem triletju,
- sistematično usposabljanje učiteljev vseh predmetov za gibalno dejavno poučevanje,
- organiziranje učilnic na prostem in drugih oblik gibalno dejavnega učenja različnih predmetov,
- subvencioniranje vadnin za otroke iz socialno šibkih okolij,
- šole naj se povežejo s šolskim zdravnikom za obravnavo zdravstveno ogroženih otrok.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.