Zimski športi

Alpski smučarji protestirajo zaradi sprememb pravil

Dunaj, 30. 08. 2011 15.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Večina najboljših alpskih smučarjev in smučark se je slaba dva meseca pred novo sezono s protestnim pismom obrnila na Mednarodno smučarsko zvezo (Fis) zaradi načrtovanih sprememb pravil v sezoni 2012/13.

Kot je sporočil vodja protestne akcije Killian Albrecht, se zveza kljub za zdaj že 189 podpisom športnikov ni odzvala na protest. Jedro spora so načrtovane spremembe, ki bodo vplivale predvsem na veleslalom. Fis želi zmanjšati hitrost na tekmah, ki je po njegovem mnenju glavni krivec za številne hude padce v zadnjih sezonah. Smučarji pa menijo, da se bodo z omejevanjem tehničnih dosežkov na področju razvoja smuči vrnili v preteklost za 20 let ter da bo po novem njihov šport manj zanimiv.

Protestno noto je podpisala tudi Tina Maze.
Protestno noto je podpisala tudi Tina Maze. FOTO: Damjan Žibert

Med podpisniki protestne izjave – doslej takšna enotnost v smučarskem svetu ni bila prav pogosta – je tudi večina najboljših, vključno z zmagovalcema svetovnega pokala iz prejšnje sezone Nemko Mario Höfl-Riesch in Hrvatom Ivico Kostelićem.

Fis namerava čez dobro leto uvesti daljše smuči z manj poudarjenim stranskim lokom, s čimer se bodo zmanjšale hitrosti v zavojih in predvsem ob izhodih iz zavojev. Po mnenju smučarjev pa je glavna težava zagotavljanja varnosti neustrezna priprava prog in ne material, z novimi ukrepi pa se bo alpsko smučanje vrnilo na izhodišča v zgodnjih devetdesetih, ko se je začel razvoj smuči s stranskim lokom.

"Mnenja športnikov, tako kot skoraj vedno doslej, preprosto niso upoštevali. Z novimi ukrepi naš šport vračajo 20 let v preteklost," je dejal Kilian Albrecht, predsednik športnega odbora smučarjev. Na spletni strani, kjer je Albrecht predstavil problematiko, je objavljen tudi seznam podpisnikov protestnega pisma, na njem pa je v družbi 179 smučarjev tudi deset Slovencev: Tina Maze, Ana Kobal, Mateja Robnik, Tina Robnik, Maruša Ferk, Andrej Jerman, Boštjan Kline, Matic Skube, Janez Jazbec in Žan Kranjec.

Direktor ženskega dela svetovnega pokala Atle Skaardal pa meni, da so smučarji vedeli, v kaj se spuščajo, ko so se strinjali za uveljavitev varnostnih sprememb. "Material je bil pri zagotavljanju varnosti vedno v ospredju. Ne vem, zakaj zdaj trdijo, da ne sodelujemo z njimi," je Norvežan dejal za nemško tiskovno agencijo dpa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User773567
29. 09. 2011 15.34
smučarje bi moral upoštevat, ker oni vejo v kaj se spuščajo
grozjak
30. 08. 2011 19.43
ukvarjajo se z smučmi, na tekmah je pa več tekmovalcev in raznih pijavk, kot pa gledalcev. v kr. gori je bilo kljub vikendu lani okoli 2500 gledalcev na tekmo, s tem da so jih strpali v obore, kot govedo, tribuna pa je bila zaradi zasoljenih cen napol prazna. seveda pa imajo funkcionarji na voljo ogrevane šotore, kjer ob kraškem pršutu in izbranih vinih iščejo kje se da še kaj izmolzti. pogrešam čase, ko smo v kr. gori vsi jedli iz istega lonca, se veselili zmag naših smučarjev in nas varnostniki, katerih je sedaj največ okoli teh glavonožcev, niso zviška gledali kot smeti in podili proč, češ, da motimo panoramo, ali karkoli že
viking76
30. 08. 2011 16.49
za tok malo ljudi, ki to spremlja, se sploh ne splača delati svetovnega pokala. Vsako leto je manj gledalcev. Morali bodo nekaj drastično spremeniti, da bo bolj atraktivno za gledalce in ne delati v tej smeri, da bo še manj. Preveč se vleče tekma, predolga pavza med teki, neatraktivno itd... Če pa še padu ne bo noben potem pa sploh ne bo več gledalcev. Vsi so profesionalci in vedo v kaj se spuščajo. Kje so devedeseta, ko je bilo več gledalcev kot pa prostora za njih.
User508468
30. 08. 2011 16.29
hja ampak z daljšimi smučmi je tudi težje zavijati in na ravnejši progi so hitrejše... so bi pa vrjetno zmanjšalo število poškodovanih kolen...