Slovenci so v bitki za finale (znova) klonili proti Japoncem

Lodž, 29. 06. 2024 19.56 | Posodobljeno pred dvema dnevoma

Francoski odbojkarji so prvi finalisti zaključnega turnirja Lige narodov. V Lodžu so v polfinalu po izenačenem boju s 3:2 (-22, 22, 23, -20, 16) ugnali gostitelje turnirja in aktualne evropske prvake Poljake. Slovenija je v drugem polfinalu izgubila proti Japonski s 3:0 (21, 25, 31).

"Zagotovo je težko, saj so edina ekipa proti kateri smo izgubili v Ligi narodov. Nismo se pokazali na pravi način, oni so nam dali preveč, mi pa smo vrnili premalo. Najprej se moramo osredotočiti na tretje mesto. To je za nas pomembno, saj bo to pomagalo na olimpijskih igrah. To je bila dolga pot zadnjih 10 let. Zdaj se počutimo izjemno, in zaslužimo si več, kot smo do zdaj dobili. Jutri bo izjemna tekma. Igrati proti Poljski tu, nam bo dalo veliko energije. Hvala Slovenija, ker navijate za nas in upam, da jutri prinesemo domov medaljo," je po porazu dejal Jan Kozamernik.

Slovenci so pred dvobojem upali, da bodo vendarle našli rešitev proti hitri, gibčni in skočni ekipi, ki jim ni nikoli ustrezala. A je niso. Japonci so delovali bolj sveže, imeli več energije, predvsem starejšim slovenskim igralcem, ki že ves čas lige nosijo veliko breme v slovenski igri, se je že poznala utrujenost. Pomanjkanja borbenosti in želje jim ni mogoče očitati, toda proti ekipi, ki jim je v rednem delu zadala edini poraz, jim je vendarle nekaj zmanjkalo. Predvsem zbranost v končnicah, tako v drugem kot v tretjem nizu, v katerih so že občutno zaostajali, so namreč imeli svoje priložnosti, da bi iztržili ugodnejši izid.

Za razplet tekme je imela bržkone največji vpliv končnica drugega niza. V njej so Slovenci vodili s 23:22 in imel nekaj lepih priložnosti, da v protinapadu prednost povečajo. A Japonci so s pravimi akrobacijami reševali nemogoče, za kar so bili nagrajeni s točko. Slovenski selektor Gheorghe Cretu se je zavedal, da bi ta točka lahko imela posledice v glavah njegovih varovancev, zato je zahteval odmor. Po njem so sicer prišli do zaključne žoge, a ta ni zadostovala, v nadaljevanju pa sta niz odločila dva asa Japoncev.

Slovenija se bo za tretje mesto v Ligi Narodov v Lodžu udarila z domačo Poljsko
Slovenija se bo za tretje mesto v Ligi Narodov v Lodžu udarila z domačo Poljsko FOTO: Aljoša Kravanja

Ti so imeli vse do vodstva vse stvari v svojih rokah tudi v tretjem nizu, v katerem je pri Slovencih zaigral tudi Rok Možič. Vodili so z 18:12, toda nato se je nenadno slovenska igra dvignila. Slovenci so izenačili na 19:19, po seriji odličnih servisov Tončka Šterna tudi povedli s 23:20. Imeli so nekaj zaključnih žog, toda niz in končna zmaga sta vendarle odšla v roke tekmecev.

Slovenci se bodo tako merili za tretje mesto, njihov tekmec bo Poljska, ki je nekoliko nepričakovano z 2:3 klonila proti olimpijskim prvakom Francozom.

V finalu poleg Japoncev tudi Francozi

Francozi so vodili z 2:1, a so domači predvsem po zaslugi bloka izsilili odločilni, peti niz. V njem so Poljaki nekajkrat vodili za tri točke, nazadnje z 12:9, imeli so tudi dve zaključni žogi, toda na veliko razočaranje polne dvorane ju niso izkoristili, medtem ko olimpijski prvaki, ki so v četrtfinalu prav tako s 3:2 izločili svetovne prvake Italijane, svojo drugo so.

Yacine Loati je bil z 21 točkami najučinkovitejši igralec tekme, Theo Faure je dosegel le točko manj, pri domačih jih je srednji bloker Norbert Huber prispeval 18.

Slovenija - Japonska 21:25, 25:27, 29:31