Video je neposredno prenašala spletna stran salvadorske vlade, revija Atlantic pa razlaga, da je Donald Trump podprl pošiljanje domačih zapornikov v Salvador, kamor je doslej deportiral osumljene pripadnike latinsko-ameriških tolp, ki jih je razglasil za teroristične organizacije.
"Nekaj bi naredil. Imajo dobre, trdne objekte in se ne igrajo," je Trump odgovoril na vprašanje, ali bo finančno podprl gradnjo dodatnih zaporov v Salvadorju, kamor želi izgnati še več priseljencev iz ZDA.
"Pravosodni ministrici Pam Bondi sem dejal, da ne vem, kakšni so točno zakoni, ki jih moramo vedno ubogati, ampak imamo tudi domače kriminalce, ki porivajo ljudi pod vlake podzemnih železnic, ki udarjajo starejše gospe po glavi s kiji za bejzbol in so popolne pošasti. Rad bi jih vključil v skupino za selitev iz države, ampak moramo pogledati zakone," je dejal Trump.

ZDA so se sicer zaradi deportacije salvadorskega državljana Kilmarja Armanda Abrega Garcie znašle pred ustavno krizo. Vrhovno sodišče ZDA je Trumpovi vladi ukazalo, da mora omogočiti vrnitev po napaki izgnanega iz Salvadorja, kar so člani vlade v ponedeljek javno zavrnili.
Trump med pogovorom z novinarji in Bukelejem ni hotel naravnost odgovoriti na vprašanje o tem, ali bodo vrnili Garcio, ampak je vprašanje preusmeril na člane svoje vlade.
Bondi je razložila, da je sodišče ukazalo le, da mora vlada omogočiti vrnitev, kar je po njenem mnenju to, da pošlje ponj letalo, če ga bo salvadorska vlada vrnila. Bukele je dejal, da ga ne namerava vrniti. To je prvi primer odkritega kljubovanja Trumpove vlade odločitvi vrhovnega sodišča.
Vlada zamrznila 2,2 milijarde dolarjev proračunske pomoči univerzi Harvard
Trumpova vlada je univerzi Harvard zamrznila 2,2 milijarde dolarjev proračunske pomoči, potem ko je univerza zavrnila njene zahteve po številnih spremembah. Nadaljujejo se tudi aretacije tujih študentov, v ponedeljek pa je skupina študentov vložila tožbo proti odvzemanju vizumov in ukinjanju statusa študenta, poroča CNN.
Trumpova vlada je prejšnji teden na Harvard naslovila zahtevo o spremembah politike proti aktivizmu na kampusih, reforme upravljanja, spremembo politike najemanja profesorjev in vpisovanja študentov na podlagi tako imenovanih zaslug.
Zahteve vključujejo tudi revizijo študijskega telesa in fakultete glede stališč o raznolikosti ter prepoved obraznih mask. Če zahteve ne bodo izpolnjene, je Trumpova vlada zagrozila z odvzemom zvezne pomoči. Univerza je zahteve zavrnila in vlada je zamrznila za zdaj 2,2 milijarde dolarjev od skupaj devetih milijard, ki bi jih lahko univerza dobila letos, poroča CNN. "Univerza se ne bo odpovedala svoji neodvisnosti ali ustavnim pravicam," je vladi odgovoril predsednik Harvarda Alan Garber.
Trumpova vlada je s podobnim ukrepom zagrozila številnim visokim šolam po ZDA, Harvard pa je prvi, ki je zahteve vlade zavrnil. Garber je dejal, da večina zahtev predstavlja neposredno vladno regulacijo intelektualnih pogojev na Harvardu.
Ministrstvo za domovinsko varnost je medtem v ponedeljek aretiralo še enega študenta zaradi udeležbe v protestih proti izraelskemu nasilju nad Palestinci. Mohsen Mahdavi se je lani udeleževal protestov na univerzi Columbia, aretirali pa so ga v Vermontu, ko je prišel po potrdilo o državljanstvu, poroča CNN. Senatorja iz Vermonta Bernie Sanders in Peter Welch sta aretacijo nemudoma obsodila kot nemoralno, nehumano in nezakonito ter zahtevala njegovo takojšnjo izpustitev na prostost. Mahdavi je bil rojen na okupiranem palestinskem Zahodnem bregu.
Pred njim so odmevno iz istega razloga aretirali študenta Columbie Mahmuda Halila, ki ima prav tako dovoljenje za delo in bivanje v ZDA. Vlada ga je poslala na jug ZDA, kjer je sodišče odobrilo njegov izgon, vendar ima še možnost pritožbe.
Trumpova vlada kljub sodnemu ukazu nadaljuje z blokado dostopa agenciji AP
Kljub nedavni sodni odredbi, ki je ponovno omogočila dostop, je tiskovni predstavnik agencije AP potrdil, da njihovim novinarjem v ponedeljek ni bil omogočen dostop na novinarski dogodek v Ovalni pisarni, poročajo ameriški mediji. Predsednik ZDA Donald Trump je medtem zaostril vojno z mediji.
"Našim novinarjem je bil danes onemogočen vstop v Ovalno pisarno. Pričakujemo, da bo Bela hiša z današnjim dnem ponovno vzpostavila udeležbo AP, kot je določeno v sodni odločitvi," je sporočilo AP prenesel Washington Post.
Bela hiša je agenciji Associated Press zavrnila univerzalni dostop, ker novinarska služba ni želela preimenovati Mehiškega zaliva v Ameriški zaliv, ker je to mednarodni pojem, AP ima mednarodne stranke in vsi se ne strinjajo s Trumpovimi odločitvami.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.